Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[16:22] MHP İLK KONGRESİNİ CUMAYERİ’NDE YAPTI -- [16:14] Güçlükle Söndürüldü -- [15:53] Anıtpark meydanın ziyarete açıldı -- [15:47] LGS sınavında başarı gösterdiler -- [15:43] Düzce Belediyesi Farkını Ortaya Koydu -- [15:18] Borçlar Ödenmeye Devam Ediyor -- [14:04] Kontroller Devam Edecek -- [13:14] Divapan'dan Büyük Başarı -- [12:58] Geçmiş Olsun Mesajı -- [10:37] Koronadan Hayatını Kaybetti --
Yazarlar
Düzce’ye bakan yakışır
Hülya İşcan

Hülya İşcan

9.11.2015 - 09:41
817 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Halkımız 1 Kasım’da sandığa giderek ülkenin geleceği adına tercihi ortaya koydu. Seçmen Adalet ve Kalkınma Partisi’ne yüzde 50’ye çok yakın bir oyla bir kez daha tek başına iktidar görevi verdi. Düzce halkı ise yüzde 70 gibi bir oyla yeniden AK Parti’ye destek verdi, yine 3 milletvekilini Ak Parti’den meclise gönderdi.

Düzce’nin siyaset tarihine bakıldığında, öncelikle Düzce’nin gelmiş geçmiş en büyük siyasetçilerinden biri olan rahmetli Avni Akyol’u hatırlayalım. Akyol,  1977 yılında yapılan genel seçimlerde Adalet Partisi'nden (AP) Bolu milletvekili oldu. Ardından kurulan II. Milliyetçi Cephe Hükümeti'nde Kültür Bakanlığı yaptı. 1986 yılında Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyeliğine seçildi. 1983 yılında kurulan Anavatan Partisi'ne katıldı. 30 Mart 1989 tarihinde II. Özal Hükümeti'nde yapılan revizyon sonucu Hasan Celal Güzel'in yerine Millî Eğitim Bakanı oldu ve bu görevi 3 hükümette de devam ettirdi. (46. Türkiye Cumhuriyeti Hükumeti|II. Özal Hükümeti, Akbulut Hükümeti, I. Yılmaz Hükümeti).

Bir de bakan olarak Düzce siyaset tarihine geçen Kemal Demir’imiz vardı. Rahmetle andığımız Kemal Demir,  4 Dönem Bolu Milletvekilliği ile Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı ve  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptı.

Sonra 2002 yılında yapılan genel seçimlerde Ak Parti iktidarı başladı.Ak Parti’nin 13 yıllık iktidar dönemine bakıldığında  11 ay gibi bir süre Düzce’nin bakanı oldu. O dönemlerde Büyükelçi olan Yaşar Yakış, 2001 yılında Dışişleri Bakanlığı’ndan emekli olmuş ve Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyesi olarak siyasete atılmıştı. Yakış, 3 Kasım 2002’de yapılan genel seçimlerde Düzce’den milletvekili seçildi, 18 Kasım 2002 tarihinde de T.C. Dışişleri Bakanı olarak atandı. Daha sonraki hükümet değişikliğinde 11 mart 2003 yılında, görevini Abdullah Gül'e bıraktı.

1999 yılında il olmadan önce 2 il olduktan sonra ise 1 kez bakan gören Düzce son iki seçimde büyük oranda bakan beklentisine girdi. Düzce daha önceki seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de Ak Parti’ye Türkiye ortalamasının üstünde oy verdi. 7 haziran ve 1 kasımda yapılan genel seçimlerin ardından bakanlık beklentisi daha çok dillendirilmeye başladı. Siyasetçisi, idarecisi, STK temsilcileri ve halkı Düzce’nin 13 yıldır Ak Parti iktidarına verdiği desteğin karşılığını almak için bir bakan çıkarmayı hak ettiğini savunmaya başladı. Bu dönem yeni kurulacak kabinede Düzceli bir bakan bulunmasının ilimiz sorunlarının çözümüne önemli katkılar vereceği düşünülürken, Ankara’ya sesimizi duyurmak amacıyla birlik olmak,harekete geçmek gerektiği  konuşulmaya başlandı.

Ak Parti Düzce Milletvekillerinden 2’sinin bürokratlıktan geldiği bilinirken,  Bakanlık yapabilecek düzeyde donanımlı oldukları tartışılmaz bir gerçek. Faruk Özlü ve Ayşe Keşir’e bakanlık için Düzce’den tam destek de oluşmuş durumda. Bize düşen, Düzce’nin  kabinede bir bakanla temsili konusunda Düzce  kamuoyunu harekete geçirmek. Gelin bakan talebimizi Ankara’ya yüksek sesle dile getirelim. Bir bakanımız olsun, sorunlarımız çözülsün. Hepimiz inanıyoruz ki, Düzce’ye bakan yakışır.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
817 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

Millet Bahçesi mi, Okul mu?

İlhami Atasever

Millet Bahçesi mi, Okul mu?

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Miraç Kayıhan Karayiğit

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ