Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[16:38] ASKF Başkanı Bıyık’tan Bakan Özlü’ye teşekkür -- [15:22] Çocuklara ve ailelerine madde bağımlılığı anlatıldı -- [15:14] Kaymakam Yelek köylüleri dinledi -- [14:55] “YENİ TÜRKİYE İÇİN SANDIĞA GİDECEĞİZ” -- [14:49] Yığılca’da 553 öğrenciye tiyatro gösterisi sergilendi -- [14:38] Çocuklar 23 Nisan'da Vestel ile seviniyor -- [14:33] “Yaşanabilir Çevre Hayali” ödülü verildi -- [14:32] AK Parti vekil adaylığı ücreti belli oldu -- [14:29] Akçakoca’da ağaç kesme boylama eğitimi -- [14:20] Hedef: Yüzde 81, 1 Bakan ve 3 Milletvekili --
Yazarlar
Türk Askeri İçin Söylenen Sözler!
İlhami Atasever

İlhami Atasever

10.1.2017 - 08:41
2457 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum

Ünlü düşünürlerin Türk askerleri hakkında söylediği sözler:

“Dünyada iki bilinmeyen vardır. Biri kutuplar, diğeri Türkler.” (Albert Sorel)

“Kılıcı insafsız bir beceriyle kullanan Türk'ün eli, yendiği insanların yarasını sarmakta da ustadır.” (Lord Byron)

“Türkler kahramandırlar, dostlarına zarar vermezler. Yüce Türk milleti tuttuğu eli bırakmaz, sözünden dönmez, iyi ve kötü günlerde dostundan ayrılmaz. Böyle bir ulusla el ele vermek yeryüzünde her zorluğu yenmek için sonsuz bir güç ve yetenek kazanmak demektir.” (Comenius - Çek Bilgini)

“Türkçeyi öğrenmek benim için büyük bir mutluluk oldu. Çünkü Türk'ü anlamak için kendisiyle mutlaka tercümansız konuşmalıdır. Tercüman, ışığı örten zevksiz bir perde oluyor.” (Gelland - Fransız Bilgini)

“Türklerin yalnız sonsuz bir cesareti değil, iradeleri sersemleştiren bir sihirbaz zekası vardır. İşte Türk, bu zekasıyla zafer kazanır, uygarlıklar yaratır ve insanlık dünyasında en şerefli hizmeti başarır. Zaten Avrupa'nın yarısını yüzyıllarca boyunduruk altına almak başka türlü mümkün olamazdı.” (Çarnayev - Rus Komutan)

“Silahlı milletin en canlı örneği Türklerdir. Bu diyar köylüsünün orak, katibinin kalem ve hatta kadınlarının etek tutuşunda silaha sarılmış bir pençe kıvraklığı vardır. Türk ata biner gibi oturur, keşfe yollanan asker gibi uyanık yürür.” (Moltke)

“Artık Türklerle savaşmam. Onlar çok cesur ve iyi insanlar.” (Andreas Phitiades)

"Türk gibi ölüme gülerek bakan bir eri başka hiçbir ulusta bulamazsınız. Yalnız ona iyi bir komutan gerektir." (Mulman)

"Türk milleti iki bin yıldır profesyonel askerdir. Bütün Türklerin mesleği askerliktir." "Dünyanın hangi ordusuna sorarsanız sorun, Türk askerinin karşısında düşünmenin hiç de kolay olmadığını veya olamayacağını size söyler." (Donaldson)

"Poltava'da esir oluyordum. Bu, benim için bir ölümdü, kurtuldum. Buğ nehri önünde tehlike daha kuvvetli olarak belirdi... gene kurtuldum. Fakat bugün esirim. Türklerin esiriyim. Denizin, ateşin ve suyun yapamadığını onlar yaptılar, beni esir ettiler. Ayağımda zincir yok. Zindan da değilim. Hürüm, istediğimi yapıyorum. Lakin gene esirim; şevkatin, ülüvvü cenabın, asaletin, nezaketin esiriyim. Türkler beni işte bu elmas bağa sardılar." (Demirbaş ŞARL)

"Türklerden bahsediyorum... Düşmanına saldırırken amansız bir kasırgaya, korkunç bir denize ve insafsız bir yıldırıma benzeyen Türk; dost yanında ve silahsız düşman karşısında bir seher yelidir, berrak bir göldür. Gönül açan bu yeli yıldırma, göz kamaştıran bu gölü coşkun bir denize çevirmek tabiatı da inciten bir gaflet olur." (Tasso - İtalyan Şair)

“Savaşın zevkini almak isteyen herkes Türklerle savaşmalıdır.” (Towsend - İngiliz Komutan)

“Bütün milletler arasında en namuslu ve dostluk kurmada tereddüt edilmeyecek olan yalnızca Türklerdir. Henüz yabancı tesiri altında kalmamış olan bir köye gidecek olursanız; gerçek misafirperverliğin ne demek olduğunu orada görüp öğrenirsiniz.” (William Martin)

“Türkler Asya'nın güçlü ulusudur.” (Albert Sorel)

“Çanakkale'de başarılı olamadık. Nasıl başarılı olurduk ki? Zira Türkler yuvasına girilmiş aslanların hiddetiyle, cüret ve cesaret kahramanlığı ile savaşıyorlardı. Böyle bir millet görmedim.” (Sir Julien Corbet)

“Türk'ün güzel yüzünü, kuvvetli endamını, pırıltılı kostümünü, zarif tavırlarını, kibar gülüşünü, aslanca kükreyişini fırçayla göstermek mümkündür. Fakat pek güç olan, türkün özünü göstermektir. Bu öz, ay ışığı gibi görülür fakat gösterilemez.” (Decamps - Fransız ressam)

“Türklerin doğrulukları ve namuslulukları ne kadar övülse yeridir.” (Charles Macfarlene)

“Türklerle dost ol, ama düşman olma.” (Gianni de Michelis)

“Türk askeri cesurdur. Anavatanını sever ve onun için gerekirse çekinmeden canını feda eder.” (Albert Einstein) Hoşça kalın.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
2457 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%53,33

Fırat TOPDEMİR

10.1.2017 - 17:15:50

Hocam yazdıklarınız sadece diplomatik olarak söylenmiş aforizmalardan öteye gitmez.Hatırlayın 1980 darbesinin kudretli generali olan Evren zamanında Yunanistanın Natoya kabulü için Türkiye nin onayı gerekiyordu zamanın NATO başkanı general Atatürk ten bazı deyişler ezberleyip Evren e okuyunca adam tav olmuş ve karşılıksız kabul onayı vermişti.Aslında kendisi ile alay ediliyor ve kandırılıyordu .Yukarıdaki sözlerde aynı kapsamdadır.Moltke den alıntı yapmışsınız ,bu adam zamanın askeri oryantalistidir ,yaptığı çalışmalarla Osmanlıyı 60-70 yıl sonra yetiştirdikleri Enver ,Talat, Cemal paşalarla yıkım savaşına sokmuştur.Yine bazı İngiliz asıllı şeytanların aslında alay edici sözleri yazılmış.Kısaca derim ki nasıl bir insanın değeri onun para ve ilmine bağlı olarak artar veya azalırsa milletlerinde değeri ve üstünlüğüde onların ürettiği bilim ve artı değere bağlıdır gerisi fasa fisodur. Bakın İngilizce dünyada en geçerli dil olmuş neden ? onların kahramanlıkları veya ahlaki üstünlükleri değil( zaten yokta ),sadece 1700-1800 lü yıllarda yapmış oldukları sanayi devrimi iledir. Roma , Anadolu da 2000 yıl neden hakimiyet sağladı ? ABD neden 200 yıldır dünyanın jandarması ? Parası olan Dolar neden en geçerli ekonomik değer ? Bunlar üzerinde derin analizler yapmadan bir sonuca varamayız. Öyle kuru övgü ve şişinmelerle bir yere varamayız.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

NİCE 12 YILLARA

İslam Keleş

NİCE 12 YILLARA

VİCDAN HAPİSHANESİ

Miraç Kayıhan Karayiğit

VİCDAN HAPİSHANESİ

Küçüksu semt garajı

Selçuk Özkurt

Küçüksu semt garajı

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

ÖZEL OKUL AÇMAZI

Misafir Kalem

ÖZEL OKUL AÇMAZI

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ