Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[15:08] Faruk Özlü, bu akşam Oxijen TV ekranlarında -- [12:57] ÖZLÜ, ESNAF ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR -- [12:13] PROJE HAYATA GEÇİYOR -- [12:10] YİĞİT'İN ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR -- [11:45] AYDIN'DAN DÜZCE'YLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR -- [11:42] ÜNİVERSİTEDE DÜNYA SU GÜNÜ ETKİNLİĞİ -- [11:24] DÜZCESPOR’DA İKİNCİ İSKENDER EROĞLU DÖNEMİ -- [11:20] BEŞ MAÇ ON BEŞ PUAN 2-0 -- [11:13] ZİRVE YARIŞINA DEVAM DEDİLER 3-2 -- [11:09] BÜYÜK BİR ENGELİ AŞTILAR 2-1 --
Yazarlar
Hırçın tabiatlı, cesur insan!
İlhami Atasever

İlhami Atasever

1.6.2018 - 07:04
357 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum

Asıl ismi “Cündüb bin Cünade” olan “Ebu Zer El-Gıfari (r.a.)”, kabilesinin hırçın tabiatlı, cesur bir ferdi idi. Cahiliye Devrinde süvarilerin önünü kesmekle tanınırdı. Bu sebeple Medine civarındaki kabileler, Gıfarlı Ebu Zer’den bir hayli rahatsızdı.

Vali Muaviye, bin altını bir hizmetçisiyle bir gece yarısı Ebu Zer’e göndermişti. Onun samimiyetini ölçmek istiyordu. Halka böyle telkin edip de kendisi başka türlü mü yapıyordu?

Ebu Zer (r.a.) parayı alır almaz hemen fakirlere dağıtıverdi. Vali sabah namazından sonra hizmetçisini çağırıp, “Ebu Zer’e git, ‘Vali parayı başkasına gönderdiği halde yanlışlıkla sana verdim. Geri ver, yoksa valinin cezasından kurtulamayacağım!’ de.” dedi. Hizmetçi Ebu Zer’e (r.a.) durumu açıklayınca, “Aman evladım, valiye söyle ki, yanımda altınlardan biri dahi kalmadı! Size müsaade etsin de, gidip dağıttıklarımdan toplayayım.” dedi.

Muaviye için bu kadarı kafi idi. Onun samimi olduğunu anladı. Durumu Halife Hz. Osman’a bildirip onu Medine’ye gönderdi. Hak bildiği bir meseleyi söylemekte kimseden çekinmeyen Ebu Zer (r.a.), burada da herkese bildiği hakikatleri anlatmaya devam etti. Hatta meydana gelen rahatsızlıklar sebebiyle halife kendisini fetva vermekten menetmişti. Konuştuğu bir sırada biri kendisine bunu hatırlatınca şöyle demişti: “Yemin ederim ki, kılıcı enseme dayasanız, başımı uçurmadan önce Resulullah’tan duyduğum bir gerçeği söyleyebileceğimi bilsem, yine söylerim!”

Nihayet halife ve kendisinin de muvafakati üzerine, Medine dışında, Mekke yolu üzerinde şirin bir konak yeri olan Rebze köyüne gitti. Hayatının son senelerini burada geçirdi. Hicret’in 31. senesinde artık ölüme iyice hazırlanmıştı. Yeni bir elbiseye ihtiyacı olduğu söylendiğinde, “Bana elbise değil, kefen lazım!” diyordu. Yakında Resulullah’a kavuşacağını söylüyordu. Yanında hanımı ile bir tek hizmetçisi vardı. Onlara, “Ölünce beni yıkayıp kefenleyin, sonra da yolun ortasına koyun!” diye vasiyet etti.

Hanımı ağlamaya başladı. Onu tek başına kimseden habersiz mi toprağa gömeceklerdi?! Bunun üzerine Ebu Zer, “Ağlama. Bir gün Resulullah ile birlikte idik... ‘Sizden biri ıssız yerde vefat edecek. Onun cenazesinde müminlerden küçük bir topluluk hazır bulunacak.’ buyurmuştu. Orada bulunanların hepsi topluluklar içinde vefat ettiler. Geriye ben kaldım. Yolu gözet, benim söylediklerimi aynen yap.” dedi. Ve ruhunu teslim etti.

Hanımı ile hizmetçisi vasiyetini yerine getirip cenazesini yol üzerine koydular. Hizmetçi de yanında beklemeye koyuldu. O sırada Irak’tan, içlerinde Abdullah bin Mesut’un da bulunduğu bir kafile çıkageldi. Kabe’ye umre yapmak üzere gitmekteydiler. Yol üzerindeki cenaze onları korkuttu! Hatta develer ürküp az kalsın onu çiğneyeceklerdi… Bu sırada hizmetçi ayağa kalkarak, “Bu, Resulullah’ın sahabisi Ebu Zer’dir. Kendisinin gömülmesi için vasiyet etti. Yardım ediniz!” dedi.

Bunları duyan Abdullah bin Mesut, kendisini tutamayarak hüngür hüngür ağlamaya başladı. Ve eski günleri hatırlayarak şöyle dedi: “Resulullah, ‘Sen tek başına yürüyecek, tek başına yaşayacak, tek başına öleceksin.’ buyurmakla ne kadar doğru söylemiş!”

Arkadaşlarıyla birlikte inip Ebu Zer’in namazını kıldılar ve orada defnettiler.

Ebu Zer (r.a.) 281 hadis rivayet etti. Onun rivayet ettiği hadislerin az olması inzivayı, yalnız yaşamayı sevmesinden kaynaklanmaktadır. Rivayet ettiği hadislerden:

“Kardeşine güler yüz göstermen sadakadır. İyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadır. Yolunu kaybetmiş bir kimseye yolunu göstermen sadakadır. İyi görmeyen birine yardımcı olman sadakadır. Taş, diken ve kemik gibi, insanlara zarar verecek bir şeyi yol üzerinden kaldırman sadakadır. Kovandan kardeşinin kovasına su boşaltman sadakadır.”

“Amellerin en üstünü, sevdiğini Allah için sevmek, sevmediğini de Allah için sevmemektir.”

“Resulullah’ın karşılaşıp da musafaha yapmadığı hiç olmamıştır. Bir gün beni çağırması için birini göndermişti… Ben ise evde yoktum. Gelince, Resulullah’ın çağırdığını söylediler. Hemen yanına gittim. Sedir üzerinde oturuyordu. Beni kucakladı. Bu kucaklama benim için çok güzel bir şeydi.”

“İçinizde hakkı söyleyenler bulunsun”. Diyanet İşleri: “Sizden, hayra çağıran, iyiliği (marufu) emreden ve kötülükten (münkerden) men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa erenler onlardır”. (Ali İmran-104)

Hoşça kalın.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
357 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%52,17

Okul müdürü

2.6.2018 - 12:29:57

İlhan Abi, geçen günlerde marifet iltifata tabidir diye bir yazı yazmıştınız.İlimizde çok basarili çalışmalar yapan öğretmenler var, onlara yönelik sayın valimiz bir iftar duzenleyemez mi? İftarda belge verilse mesela bu şekilde onore etmiş oluruz (bir okul müdürü)

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

Ayı ile dost olan adam!

İlhami Atasever

Ayı ile dost olan adam!

RUHSUZ ARABALAR

Miraç Kayıhan Karayiğit

RUHSUZ ARABALAR

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ