Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[02:13] BU İŞİN ŞAKASI YOK DÜZCE! -- [18:08] Oya Kocaman Kayınpederini Kaybetti -- [17:32] Bacanaklar Birbirine Girdi -- [17:21] Gümüşova'dan Yaralı Askere Özel Ziyaret -- [17:02] Yaralı Askere Özlü'den Moral Telefonu -- [16:31] YENİDEN REFAH’TAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA DESTEK -- [16:29] Gölcük Haftasonunu Boş Geçiriyor -- [15:51] AK Parti'den Köylere Çıkarma -- [14:47] TAKIMA YENİDEN TEST YAPILDI -- [14:39] Bakkala Giren Dana Güldürdü --
Yazarlar
Merkezî Ezân Sistemi Düzce’de sona erdi!
İlhami Atasever

İlhami Atasever

16.10.2019 - 12:02
1164 kez okundu
0 bekleyen yorum
4 onaylı yorum

Merkezî Ezân Sistemi!

MADDE 22- (1) Ezânların kulağa hoş gelecek bir şekilde güzel bir ses ve makamla okunmasını temin etmek, birbirine yakın camilerde okunan ezân seslerinin karışıklığını önlemek ve bu konudaki şikayetleri ortadan kaldırmak üzere, güzel ezân okuyan müezzinlerimizin merkezdeki bir camiden okuyacakları ezânın diğer camilere de ulaştırılmasını sağlamak amacıyla başlatılan “Merkezî Ezân Sistemi” hakkında bazı il ve ilçelerde vatandaşlarımız yeterince bilgilendirilmediğinden ve uygulama sonuçları da alınmadığından, halkımızın ezâna olan duyarlılığı sebebiyle, mevcut durumun bir değerlendirmesini yapmak için, 28 Nisan-01 Mayıs 2003 tarihleri arasında Ankara’da yapılan il müftüleri seminerinde “Hutbe, merkezî vaaz ve ezân” sistemleri bütün yönleriyle müzakereye açılmış, yapılan müzakereler ve değerlendirmeler neticesinde, aşağıdaki hususlar çerçevesinde hareket edilmesinin lüzumu ve gereği öngörülmüştür:

a) Merkezî ezân sistemi kurulan il ve ilçelerde, sesin pürüzsüz, yeterli ve net bir şekilde nakledilmesi sağlanacaktır.

b) Merkezî ezân sisteminin kurulduğu yerlerde, özellikle tarihî ve selâtin camilerin güzel ezân okuyan görevlilerinin çeşitli makamlarda münferit veya karşılıklı ezân okumalarına imkân sağlamak üzere, bu camiler merkezî ezân sisteminden ayrı tutulabilecektir. Bu sayede hem merkezî sistem uygulanacak hem de çeşitlilik sağlanacaktır. Diğer camilerden ihtiyaç duyulanlar merkezî ezân sistemine bağlanacak, özellikle görevlisi bulunmayan camilerde ehliyetsiz ve yetkisiz kişilerin ezân okumasına kesinlikle fırsat verilmeyecektir.

c) Ezân okuma görevi verilen personel sayısını arttırmak, kabiliyetli olanları yetiştirmek ve geliştirmek amacıyla sık sık Ezânı Güzel Okuma Kursları açılacaktır.

ç) Halen merkezî ezân sistemi kurulamayan yerlerde imkân, zaman ve frekans alt yapıları tamamlandıkça, merkezî ezân sistemine geçilmesine gayret edilecektir.

d) Merkezî ezân sistemine geçilen yerlerde hoparlörlerin ses ayarları dikkat ve itina ile yapılacak şikayetlerin önlenmesi açısından gereken her türlü tedbir alınacaktır.

e) Merkezî ezân sisteminde ezân okuma görevi verilecekler ezânı güzel okuma kursu görmüş, sesi, sedası düzgün, ezânı usûl ve adabına göre en güzel okuyan görevliler arasından seçilecektir. Monotonluğu önlemek için her gün değişik personelin ezân okuması temin edilecektir. Ezân okuma nöbeti verilen personelin geliş-gidişleri, yemek vb. masrafları müftülüklerce mahallî imkânlarla karşılanacaktır.

***

01.03.2017 tarihi basından!

Ezan Sesine Diyanet ayarı: Yalova İl Müftüsü Turgut Açari düzenlediği basın toplantısında; “Diyanet İşleri Başkanlığı Ocak ayında İstanbul’da, Şubat ayında da Ankara’da ezan çalıştayı yaptı. Bu her iki çalıştaya da 5 il müftüsü davet edildi. İstanbul, Kocaeli, Bursa, Yalova ve Edirne il müftülerinin İstanbul’da ortaklaşa düzenlediği çalıştaya biz de katıldık. Gerekli görüşmeler tamamlandıktan sonra bu 5 il pilot bölge olacak. Görüştüğümüz konuları da uygulamaya koyacaklar” diye konuştu.

Ezanın güzel okunması gerektiğini söyleyen Müftü Açari, “Biliyorsunuz ezan bir davettir. Namaz vaktinin geldiğini bildiren bir çağrıdır. Bu çağrının da güzel olması esastır. Bunu da Peygamber Efendimizin uygulamasından anlıyoruz. Ezan sözlerini rüyasında gören Abdullah Bin Zeyd’e Peygamberimiz ‘bu sözleri Bilal’e öğret. Ezanı Hz. Bilal okusun. Onun sesi hem daha güçlü, daha da etkili. Ezanı Bilal okusun’ ifadesinden anlıyoruz ki ezanın güzel okunması isteniyor. Güzel sesli birini seçtiğini de uygulamalarında görüyoruz. Ezan dinin bir alametidir. Terk edilmemesi gereken sünnetlerdendir. Bu vesileyle ülkemizde ezanlar okunuyor. Güzel okunan ezan var, bir de o güzelim ezanı güzel okuyamayanlar gerçeği var. Bundan hareketle ezan seslerini düzene koymak, rahatsız edici diye düşünülen ses ayarlarını düzene koymayla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığımızın bir çalışması var. Hoparlör kullanımında, ses ayarında kusurlu davrananlarımız var. Geçmiş yıllarda ezan kursu yapılmış. 28 personelimiz il genelinde ezan eğitimi almış. Kursu geçip başarılı olanlar kendi ezanlarını bizzat okusunlar. Bunu biz de istiyoruz, Başkanlığımız da. Ülke genelinde birçok yerde de mikrofonu çok yakın tutma, ses cihazını ayarlayamama, ihtiyaç dışı kullanma gibi kusurlar tespit edildi. Biz pilot şehir olarak bu güzel sesli arkadaşlarımıza merkezi sistemin dışında kendi camilerinde ezan okumaya başlamalarını isteyeceğiz. Diyanet 80 desibel belirledi. Bir ses uzmanının da desteğini alarak camilerimizin iç ve dış ses ayarları yapılacak. Uygulamayı önümüzdeki günlerde en geç 15 Mart’ta başlatacağız” ifadesini kullandı.

***

Merkezî Ezân Sistemi ile ilgili eski genelgeyi yukarıya aldım. Daha sonra uygulamalarda görülen aksaklıklar, ses ayarı dahil yapılması gereken düzenlemeler ve ilgili çalıştaylarda alınan kararları, yapılacak uygulamaları da yukarıya aldım.

İlimiz Düzce’de, 12.10.219 Cumartesi gününden itibaren bir baktık ki sabah ezanı ile birlikte ezanlar eskiden olduğu gibi müezzini olan camilerde müezzinler, olmayan camilerde ise İmam-Hatipler tarafından yeniden okunmaya başlandı! Niye değiştirdiniz deme hakkımız yok.

Hiç kimse kusura bakmasın müezzin veya İmam-Hatipler için yok efendim sesi güzel değildi iyi ki merkezi sistem geldi, yok efendim müezzin veya İmam-Hatipler ezan okumasını unuttu, camiye geç gelmeye başladı demesin, moral de bozmasın. Ezan yıllardan beri müezzin veya imam-hatipler tarafından zaten okunuyordu. Bir zaman geldi merkezi ezan sistemine geçildi, bir zaman geldi bu sistemden vazgeçildi. İyi ama merkezi sisteme geçilirken gerekçesi olan sistemin vazgeçilirken de bir gerekçesi olması gerekmez mi? Yeniden kabul edilen eski sistem hayırlı olsun. Hoşçakalın.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
1164 kez okundu
0 bekleyen yorum
4 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%53,33

Adem köylü

24.10.2019 - 09:12:49

Merkezi sistem ezani berbatti..insanlar durduk yerde küfür etmeye baskadilar.hem imamlar nasil olsa merkez car diye camide bulunmuyorlardi.koylerde bazi imamlar cami görevi disinda her ise kosuyorlardi.insallah bundan sonra duzeltirler kendilerini..okumadigin ezanin bulunmadigin csminin parasini almak günah degil mi.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

Ilhan keser

24.10.2019 - 06:41:11

Merkezi disteme tekrar donulmesin.biyle iyi.camide bulunmuyirlardi.bazi csmiler kiltli olsbiliuordu.hoca kendi ezanini okumali haram maastan kacinmalidir.mesela hala bizim camide hoca sabah aradtirirsa ezanini okumadi..camide kimse yok.hoca da yok.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

Ahmet aloglu

24.10.2019 - 06:25:49

Iyi oldu.herkes kendi ezanini kendisi okusun.imamlar csmide bulunmuyorlar.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%44,44

Fırat TOPDEMİR

16.10.2019 - 20:32:43

Hocam her türlü yenilik ve gelişme kendi kısır bilgisi ile kainatın bütün sırlarını ve sorularını çözdüğünü zanneden kişiler tarafından yadırganmış ve engellenmiştir .Tarihte maalesef bunun bir çok acı örnekleri vardır , bu merkezi ezan sistemi de aynı akibete uğramıştır. Diyarbakır da da aynı sistem var ve inanın ezanın şerefini korumaktadır .Çünkü yaşlı kişiler ezan okumak istemekte ama yaşı gereği ses ve uyum eksikliği, dinleyenlere ezana hakaret ettirmektedir.80 li yıllarda İstanbul a gittiğimde cuma kılmak için cübbelilerin olduğu camiye gitmiştim hutbe dinleyemedim çünkü imam efendi mikrofonun hoperlonun okuduğu kuran ve hadisleri tahrif edeceğine inanıyordu . Şimdi aynı cemaatin televizyonu var , radyosu var . Tarihte buna benzer acı bir örnek vererek bitirmek istiyorum Osmanlıda Ali Kuşçu tarafından kurulan ilk rasathaneyi yine zamanın saray mollası olan şeyhülislam Ebu Suud Efendi tarafından melekler gözleniyor diye top atışları ile yıktırılmıştır . BU ORTAK EZAN SİSTEMİNE KARŞI OLMAKTA BENZER GÖRÜŞ ARZ EDER KANISINDAYIM. Düzce de de buna benzer bir çok olaya tanık oldum ,yazmaya kalırsa sayfalar yetmez. saygılar sunarım.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Miraç Kayıhan Karayiğit

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ