Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[12:22] Cumhurbaşkanı Erdoğan Düzce’ye geliyor -- [12:03] BİZ DE HER AN ONLAR GİBİ OLABİLİRİZ -- [11:56] ANTRENÖR KURSU SONA ERDİ -- [11:47] SON PERİYODDA NEFESLER KESİLDİ 93-88 -- [11:43] İSTANBUL ŞAMPİYONUNU DEVİRDİLER -- [11:40] ADANA’DAN BİRİNCİ LİG Mİ GELECEK -- [11:34] SERBEST GÜREŞÇİLERDE DURMAK YOK -- [11:26] KURS BAŞKANLIĞI YAPTI -- [11:07] GÜNLERİNİ PASTA KESEREK KUTLADILAR -- [11:05] DÜZCE ÜNİVERSİTESİ İSTİŞARE TOPLANTISINDA --
Yazarlar
STK istişare toplantısı yapıldı. (1)
İlhami Atasever

İlhami Atasever

16.4.2018 - 07:50
296 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

10.04.2018 tarihinde sivil toplum platformu (STK) istişare toplantısının altıncısı yapıldı. Toplantıya başta ilimiz valisi Dr. Zülkif Dağlı olmak üzere Belediye Başkanımız Dursun Ay, il Müftüsü Selami Emen, Düzce Üniversitesi Rektör yardımcısı ilhan Genç, Dernekler İl Müdürü Yunus Karaman, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Feyzullah Dereci, KYK Müdürü Kudret Koz, STK Platform Başkanı Mustafa Ketrez ve bazı STK başkan ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Toplantının ev sahipliğini Önder Düzce şubesi başkanı İdris Çalışkan yaptı. İlk konuşmayı Cihannüma Düzce başkanı Necmettin Çalışkan yaptı.

Necmettin Çalışkan; “’Cihannüma İşbirliği ve Dayanışma Platformu Derneği’ 2012 yılında Ankara merkezli olarak kurulmuştur. 79 ilde il temsilciliği düzeyinde teşkilatlanmasını tamamlamıştır. Bu platform 28 Şubat post modern darbesinden sonra birbirinden kopan arkadaşlarımızın tekrar bir araya gelmesi, buluşması ve dayanışması amacıyla oluşturulmuştur. Milli Gençlik Vakfında evlerinde, yurtlarında kalan arkadaşlarımızın bütün illerde tekrar bir araya gelmesi hedeflenmiştir. Teşkilatlarımız bu amaç doğrultusunda oluşturulmuştur. Cihannüma nedir? sorusunu biz şöyle tanımlıyoruz; Adımızın Cihannüma olduğuna bakmayın. Gün gelir Anadolu gençliğe döner, öğrenciye burs, evine eşya, sırtına kaban olur. Gün gelir yedi tepeden, yedi kıtaya uzanan köprü olur. Gün gelir ihh’dır adımız, mazlumların sofrasına aş, gözyaşına mendil, yetimin başını okşayan el olur. Gün gelir garibin cansuyu, Kudüs’te kurulan sadaka taşı sofrası, Afrika çöllerinde ise Deniz feneridir. Gün gelir ensar oluruz muhacire kucak açan. Gün gelir umut oluruz Libya’ya. Gün gelir Önder oluruz imam hatibe ve tüm gençliğimize. Gün gelir Kur’an kursu oluruz, hafızlar yetişsin diye. Gün gelir cami derneği oluruz minarelerden ezanlar daha iyi yankılansın diye. Ve her daim komşuyuzdur açlara, tok yatmayanlara. Kim var denilince de sağına soluna bakmadan ben varım diyebilen her arkadaşımız. Ama biz hep milli ve yerli gençliğiz. Geleceğiz bir gün mutlaka diye kendimizi tanımlıyoruz. Bu tanım aslında bizim misyonumuzu ve yönümüzü de kısaca anlatmak açısından bir özet olmuş oluyor.

Yaptığımız faaliyetler; Bütün üyelerimize yönelik olarak her hafta sohbet, toplantı, hadis, tefsir gibi okumalarımız oluyor. Diğer gençlik teşkilatları ile birlikte sabah namazı buluşmalarımız oluyor.  Bütün illerde her arkadaşımız bütün üyelerimiz bir sayfa da olsa Kur’an okuyoruz. Bu program yaklaşık üç yıldan beri devam ediyor. Hafta sonları bunları hatim dualarıyla pekiştiriyoruz. Aylık olarak üyelerimize ve stk başkanlarına bir fikir adamını, yazarı çağırarak gündeme dair soru cevaplarlar ve konuşmalar yapılmasını sağlıyoruz. Mesela, Abdurrahman Dilipak yakın tarihimizle ilgili “derin gerçekler” konusu,  Mustafa Kaplan ile “Medeniyet iklimi ve öncü kuşaklar”, Şevki Yılmaz ile “Milli görüşün dünü, bugünü ve yarını”, İhsan Aktaş ile ‘2019’za doğru Suriye gerçeği,’ Düzce Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Şerif Demir ile “İnsan fizyolojisi ve namaz bilinci” konuları işlendi. Geçtiğimiz hafta İstanbul il temsilciliğinin davetlisi olan eski Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal ile ilgili yapılan programa katıldık. Orada Meşal şöyle bir söz söyledi; “Sizler sadece Türkiye’nin değil, bütün ümmetin umudusunuz!”

Ömer Meydan; “’Aziziye mahallesi kalkınma ve dayanışma derneği’ 2013 yılında kuruldu. Derneğimiz mahalledeki madde bağımlı bir genç kardeşimizin intiharı üzerine kuruldu. Hedefimiz, mahallemizi ekonomik, sosyal ve kültürel olarak kalkındırmak, doğal çevreyi korumak, derneğin amaçları doğrultusunda halka açık toplantılar sünnet şölenleri, piknik, sergi etkinlikleri düzenlemek. Mahalle halkına sohbet, özellikle her pazartesi ve Perşembe daha sonra Perşembe akşamları bölgemizdeki değerli ilim ehli insanları sohbetlerimize katmıştık. Sohbetlerimize sayın müftümüz ve sayın valilerimiz de katıldılar. Gerek sabah namazı buluşmalarında, gerek kahvaltılarımızda, gerekse Perşembe günü akşamları derslerimize özellikle katıldılar. Biz, dini dersler yaparken aynı zamanda da bu kardeşlerimizi uzmanlarla buluşturmuştuk. Öğretim görevlisi Dilek Akkuş ile programlarımıza devam ettik. Daha sonra dahiliye doktoru Serkan hocanın gençlerle yapmış olduğu sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerinin insan vücuduna yaptığı tahribat anlatıldı. Akşamları Kur’an-ı Kerim dersleri yapıyoruz. Futbol turnuvaları yaptık. Abant’ta, Gölyaka’da piknik yaptık. İftar programları yaptık. Cumartesi sabahları buluşmalar, kahvaltılarımız devam ediyor. Afrin şehitlerimiz için dernekte Kur’an tilaveti okundu. Dualar yapıldı. SMS yoluyla hatimler gönderdik. Yetimler kampına kullanılmayan giyim eşyaları ve erzak gönderdik. ‘Sen olmazsan olmaz’ projesi gereği piknik ve seyahat programları devam ediyor. Sportif faaliyetler devam edecek. Çanakkale gezilerimiz olacak. Futbol bahane spor şahane projesine katılıyoruz.”    

Murat Yiğit; “İhh ile yürüttüğümüz Yetim kardeş projemiz var. Bu projede Düzce olarak biz 305 öğrenci ile Türkiye genelinde üçüncü olduk. Bu konu ile ilgili bizim Ar-Ge’de görev yapan Kudret Çiçek arkadaşımız var bu projeye çok emek verdi.

Bir de ilimizde artık fen lisesi gibi 120 kontenjanlı bir proje imam hatip lisesi açıldı. Puanla öğrenci alacak. Bunu kalkındırma, geliştirme hepimizin görevi olmalı. Özellikle yüksek puanlı öğrencileri bu okula toplamamız gerekiyor. Yine mesleğinde başarılı branş öğretmeni arkadaşları bu okula toplamamız gerekecek. Bunun da ilimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu arada diğer nitelikli okullarımızın da adını söyleyeyim. Fen lisesi, Turgut Özal Anadolu lisesi, Akçakoca Sosyal Bilimler Lisesi, Borsa Endüstri Meslek Lisesi’nin teknik bölümü. Bu bilgileri sizinle paylaşmak istedim”. Devamı yarın. Hoşçakalın.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
296 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

RUHSUZ ARABALAR

Miraç Kayıhan Karayiğit

RUHSUZ ARABALAR

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ