Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[13:30] Yarın Akşama Kadar Dikkat! -- [11:37] 5 Bin Lira Ziynet Eşyası Çaldılar ​ -- [10:45] Hemşireleri Güncel Bilgiler Verildi -- [09:39] CUMAYERİ’NDE KUŞAK TÖRENİ -- [18:14] TEM'i Kullanacaklar Dikkat -- [17:47] ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNDEN ÖNEMLİ BİLİM ESERLERİ -- [17:41] Gençler Boş Durmuyor -- [17:39] Beton Kano Takımı 2. Kez Şampiyon Oldu -- [17:38] Ekmek Bıçağı ile Etrafa Saldırdı -- [17:35] Sanayicilerin İftarı İlgi Gördü --
Yazarlar
Okullar bugün eğitim-öğretime başlıyor!
İlhami Atasever

İlhami Atasever

17.09.2018 - 08:47
195 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki eğitim ve öğretim kurumlarında 2018-2019 eğitim-öğretim yılı bugün (17.09.2018) başladı. 

2018-2019 eğitim-öğretim yılı birinci kanaat dönemi 18 Ocak 2019 Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatili 21 Ocak 2019-01 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak.

İkinci kanaat dönemi 04 Şubat 2019 Pazartesi günü başlayacak ve 14 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek.

2019-2020 eğitim-öğretim yılı ise 16 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak.

***

Fatih Sultan Mehmet Han ve hocası!

“Fatih çocukluğunda çok yaramazdı. Sultan II. Murad, genç şehzadesinin eğitimi için Molla Yegân, Molla Fenari ve Molla Ayas gibi muhteşem âlimleri düşünüyordu. Ancak bu haşarı şehzadeyle uğraşmak, on medrese yönetmekten zor olacağından, ‘Acaba onu kim yola getirebilir?’ diye düşünürken, gözünde Molla Gürani’nin siması belirdi. Padişah, Molla Gürani Hazretleri’ne Fatih’i eğitimi için yollarken ‘Eti de senin, kemiği de. O bundan böyle senin oğlun. Var bildiğin gibi işle!’ dedi.

Molla Gürani Manisa’ya vardığı saatte şehzadeyi derse çağırdı. Çevredeki herkese, hizmet görenlere bile itibar ederken, geleceğin sultanını görmezden geliyordu! Talebesine sıradan biri gibi davranarak, ‘Otur!’ dedi, sonra ‘Hayır oraya değil, şuraya!’ diye ikaz etti. O güne kadar emretmeye alışan şehzade şaşırdı. Belki de hayatında ilk kez diz çökmüştü.

Yine de küçük şehzade Molla Gürani’nin verdiği ödevi tam yapmayınca Molla Gürani kaşlarını çattı, kafasını ‘olmadı’ gibilerden sallayıp, bakışlarıyla azarladı. Fatih ilk defa böyle bir davranışla karşılaştığı için ağlamaklı oldu.

Şehzade artık geceleri ödev yapmaya başlayıp, ezberlerini aksatmadı. Daha doğrusu aksatamadı. Ama bir gün geldi ve ilmin tadını aldı. Eski haşarılıklarından uzaklaştı. Çok değil üç beş ay sonra, Fatih bambaşka biriydi. Molla Gürani Fatih’e ‘Arapça ve Farsça bilmek yetmez. Düşmanlarının da lisanını öğrenmelisin!’ dedi. Latince, Sırpça ve Rumca öğretildi. Küçük Mehmet Osmanlıca ve Fransızca da olmak üzere 7 lisan biliyordu.  Bu lisanları hem konuşup hem de yazıyordu.

Molla Gürani lisan eğitimlerinin ardından şehzadeyi İtalyan asıllı Anconal Giriaco’nun önüne oturtup, Avrupa tarihini okuttururdu. Ayrıca aritmetiği, geometriyi, astronomiyi öğretti. Ufkunu açarak, inanç ve ideal aşıladı. Bir ara Manisa’ya gelen Sultan Murat, oğlunu tanıyamadı. Fatih görünüşte bir çocuktu, ama çok olgundu.”

***

Yeni eğitim-öğretim yılının geleceğimizin umudu olan öğrencilerimize, onları yarınlara hazırlayan öğretmenlerimize hayırlar getirmesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Allah çocuklarımıza zihin açıklığı, öğretmenlerimize başarılar nasip etsin. Hoşçakalın.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
195 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

TESADÜF MÜ?

Miraç Kayıhan Karayiğit

TESADÜF MÜ?

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ