Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[19:52] Bu kez Mikrofon Miniklerdeydi -- [19:49] Yabancı Uyruklu Öğrenciler Anıtpark’ta Buluştu -- [19:47] Çocuk oyununa büyük ilgi -- [19:40] Deneyimlerini Öğrencilerle Paylaştı -- [19:38] Obeziteye Dikkat Çekildi -- [19:36] Düzceli genç hafız Türkiye ikincisi oldu -- [19:34] Akçakoca’da Sektör Üniversite Buluşması Gerçekleştirildi -- [19:33] "Türkiye'nin Etki Sahası” Konferansı Düzenlendi -- [19:31] Yanmaz Jandarmayı Ziyaret Etti -- [12:39] 23 NİSAN'DA RENKLİ GÖRÜNTÜLER --
Yazarlar
İyilik ve kötülük üzerine söylenen güzel sözler!
İlhami Atasever

İlhami Atasever

9.11.2018 - 07:53
815 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum

Sakaldaki tek beyaz kılın hikâyesi!

Ölüm gerçektir ve her an gelmesi muhtemeldir. Fakat bazı alametler insana ölümü hatırlatmakta ve hayatına dini anlamda çeki düzen vermesi için uyarıcı olabilmektedir. İşte Hz. Ömer'in sakalında beyazlaşan bir tek kılın hikâyesi...

“İslam devletinin kudretli halifesi Hz. Ömer (r.a.)  adaletle hükmetmek ve haktan ayrılmamak için ölümü hatırlamanın lüzumunu anlamıştı. İşsiz bir adam buldu ve ona dedi ki: Her sabah kapımı çalıp: ‘Ölüm var ya Ömer!’ diyeceksin. Ben de sana ücret olarak bir altın ödeyeceğim.

Adam şaşkındı, ancak iyi bir iş bulmanın sevinciyle her sabah Halife Ömer’in (r.a.) kapısını çalıp: ‘Ölüm var ya Ömer, ölüm var!’ diyerek uyarısını yapmaya ve ardından parasını alıp gitmeye başladı.

O günden sonra her sabah bu sahne tekrarlanır ve görenlerin meraklı bakışları altında adamcağız hatırlatmasını yapardı. Aradan aylar geçti, Hz. Ömer’e (r.a.) ölümü hatırlatmak üzere adam yine geldi. Hz. Ömer (r.a.) dışarı çıktı, ancak bu sefer adamı konuşturmadı: Al bu ücretini ve git, bundan sonra gelmene gerek yok. Deyince adam sebebini merak edip sordu. Hz. Ömer (r.a.): Çünkü bu sabah aynada sakalımda “ak bir tel” gördüm. Ben her sabah çoğalan ak telleri gördükçe o sözü kendi kendime hatırlayacağım…” diye cevap verdi.

***

*“İyilik yaparsınız ama karşılığında kötülük bulursunuz. Maalesef hayatımızda böyle insanlar var. Bu tür kişilere nankör kişiler de diyebiliriz. Siz iyilik yaparsınız, onu zor bir durumdan kurtarırsınız, günler, aylar veya yıllar sonra o günleri unutup size kötülük yaparlar!”

*“Ben hep düşmanlardan korkardım, ama asıl korkulacak olan yanı başımızdaki dost görünümlü her zaman iyilik yaptığımız ikiyüzlülermiş!”

*“Bazıları vardır iyilik yaparsın ve onlara iyilik yaptıkça yapasın gelir, bazılarına ise iyilik yaptığına bin pişman olursun.”

*“İyilik yaptığın halde kötülük buluyorsan sen üzülme, iyilik yerine ulaşır, iyiliğini bilmeyen elbet bir gün yaptığından utanır!”

*“Bizler iyilik yapan, muhtaçlara yardım yapan bir toplum iken, şimdi yapılan her iyiliğin kötüye kullanılmasından dolayı iyilik yapmaktan korkar hale geldik.”

*“İyilik yaptığın zaman kaybedebilir veya kötülük bulabilirsin ama yarın kötülük yaparak utananlardan olmayacaksın.”

*“Herkes insanlığın kötüye gittiğini kabul eder, ama hiç kimse kendisinin kötüye gittiğini kabul etmez.” L. Tolstoy

*“Sizi bilmem ama ben; Pişmanlık duyan, utanabilen insanları seviyorum. Pişkinlik ne kadar ucuzsa, utanç da o kadar değerlidir çünkü.”  (Elif Şafak)

*“Bugün hiç kimse için iyilik yapmak gelmiyorsa içimden, dün hep iyilik yaptıkça karşılığında kötülük bulduğum içindir!”

*”Birinden iyilik gören kimse bu iyiliği hiç unutmamalıdır, birisine iyilik yapan ise yaptığı iyiliği hiç hatırlamamalıdır.” Charron

*“İyilik yaparsan iyilerle karşılaşırsın, kötülük yaparsan da kötülük bulursun, ama bazen iyilik yaptığın halde karşılığında kötülük bulursun. Olsun istisnalar kaideyi bozmaz.”

*“Biz yaptığımız iyiliğe kötülükle karşılık verdiler diye iyilik yapmaktan vazgeçecek değiliz elbet.”

*”İyiliğe gücün yetmezse, bari kötülük yapma.”  Ferideddin-i Attar

Bugün günlerden Cuma. Bu tür sözler önce kendi nefsimiz için olduğu kadar, birçok insana da lazım olabilecek güzel sözlerdir. Hatırlamakta fayda vardır. Hoşçakalın.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
815 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%52,00

gümüş

9.11.2018 - 10:18:10

Bir koyun sürüsü düşün; zerre kadar önyargısız bir şekilde o neden öyle demeden çobanıda, köpeğinide,düşmanı olan kurtlarıda beslemeye devam ediyor.Vesselam

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

NASIL YAPTIK?

Miraç Kayıhan Karayiğit

NASIL YAPTIK?

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ