Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[11:12] Belediyeden Bir Radikal Karar Daha -- [10:42] 1 Saat Kurtarılmayı Bekledi -- [10:11] HAKEM KURSUNDA TERLEDİLER -- [19:35] Düzce'de 19 Mayıs Coşku ile Kutlandı -- [17:20] Komşuda kanlı kavga... 4 ölü,11 yaralı -- [15:31] KÖY İMAMI KALP KRİZİNDEN VEFAT ETTİ -- [12:39] YILSONU SERGİSİNE DAVET -- [09:17] 19 MAYIS'I KUTLADILAR -- [11:16] İHBAR HATTI DEVREYE GİRECEK -- [11:14] Esnafına Sahip Çık Düzce --
Yazarlar
Dursun Ay basının karşısında!
İlhami Atasever

İlhami Atasever

5.02.2019 - 07:32
230 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, 28.01.2019 Pazartesi günü aylık olağan değerlendirme toplantısı kapsamında basın mensupları ile bir araya geldi. Düzce Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda Başkan Dursun Ay, görevde olduğu 1.5 yılda yapılan çalışmalardan belediyenin borcuna, kendi döneminde şehre kazandırdıklarından muhalefet adaylarının eleştirilerine kadar bir çok konuda merak edilenleri cevapladı.

Dursun Ay; “Memleketime hizmet etmekten çok mutluluk duyuyorum.  Düzce'nin neresinde bir sorun varsa basının da aracılığıyla çözmek için çalışıyoruz. Görevi devretmek için iki ayımız kaldı. Eksiğimiz varsa bu süre içinde tamamlar, yeni başkan olacak olan arkadaşa görevimizi gönül rahatlığı ile teslim etmek istiyoruz. Düzce için bir çivi çakmak bizim için onur kaynağıdır.

31 Ocak Perşembe günü başlayacak olan EMITT Fuarı için tüm hazırlıkları tamamladık. Bu yıl da Düzce Valiliği ve Düzce Belediyesi olarak ortak katılım sağlayacağız. Böylelikle masrafı azalttık. Düzce'yi güzel göstermek için gereken ne ise yapmaya çalışıyoruz.” Dursun Ay yapılan bu kısa değerlendirmelerden sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı.

“Düzce'de su pahalı, ben 12 metreküpe kadar olan sudan para almayacağım” diyen muhalefet Belediye Başkan adaylarına “Kimse popülizm yapmasın” şeklinde göndermede bulundu. “Ben suyu ucuz yapacağım, bedava yapacağım” demek doğru bir söylem değildir. Her şeyin bir ekonomik boyutu vardır. Belediye yaptığı işlerden sürekli zarar edemez. Mezar ve itfaiye hizmetlerinden zaten para almıyoruz. Gelirlerimiz otobüs ve sudan aldığımız ücretlerdendir. Gelen suyu arıtıyoruz, suyu halkımıza tertemiz bir şekilde vermek için gayret sarfediyoruz. Bu hizmetler için çok ciddi elektrik harcıyoruz. Bunun yanında personel masrafımız var. 100'e yakın personel çalışıyor. Yapılan çalışmaların bir maliyeti var. Olaya pozitif ve rasyonel bakılmalı.”

Başkan Dursun Ay, “Belediyenin gelir ve giderlerini dengelemek zorundasınız. Biz kar etmenin peşinde değiliz ama belediyenin de zarar etmemesi lazım. Bir yerden ücretsiz yaparsınız ama bunu bir başka yerden çıkarırsınız. İlimizde -1- ton su 2 lira 25 kuruş. Vatandaştan aldığımız su parasını kafamıza göre almıyoruz. Kanunların bize verdiği yetkiye dayanarak alıyoruz. Temiz su, kirli su ve katı atık için ayrı ayrı para alıyoruz. 3 tane ayrı ayrı fatura göndersek doğru olmaz. Hepsi bir arada geldiği için vatandaşa pahalı geliyor. Meclis olarak bunları ayırabiliriz ancak hem kırtasiye masrafı olur, hem de bunları yazacak personel lazım. Su, o yüzden vatandaşımıza pahalı geliyor. Belediyenin bir gelir-gider dengesi vardır. Su ücreti konusunda sadece Düzce ölçeğinde karar almıyoruz. Zonguldak, Sakarya ve Bolu illeri ile de bir durum değerlendirmesi yapıyoruz. Hepsine bakarak gözden geçiyoruz. Ayrıca yaptığımız araştırmalara göre bölgemizde en ucuz suyu Düzce kullanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Çoban kavşağında 3. kez su borusu patlağı oldu. 10 mahalle susuz kaldı ama çok kısa bir süre içinde tamir ettik. Çoban kavşağı yapılırken su hattı dönüşleri köşeli yapılmış. Kuvvetli basınç yüzünden burada sık sık patlaklar yaşanabiliyor. Buna son vermek için o bölgede mutlaka bir çalışma yapmak zorundayız. Yani boru, köşeli hat çizerek değil düz hattan gidecek.” dedi.

Dursun Ay 1.5 yıllık görev süresi boyunca altında imzası olan çalışmaların neler olduğu sorusuna; “3 adet derenin kenarına yapılan tahsisler ve kat imar iznindeki değişiklikleri söyledi. Düzce'de yarım kalan işleri toparladık. En önemli olan konu Düzce'nin içerisinden geçen 3 tane dere var. Bu dereler içerisinde hiçbir düzenleme yapamayız. Çünkü derenin debisi yükselebiliyor, taşabiliyor. Bu yüzden biz derelerin çevresinin güzelleşmesine odaklandık. Her belediye başkanı ‘Dereleri güzelleştireceğim’ der. Süremiz kısa olduğu için Melen Deresi'ni doğudan batıya kadar 100 metre sağına ve soluna tahsis koyduk. Bu ne demek? Gelen arkadaşlar yürüyüş yolu, duble yol, dere kenarına ne uygunsa yapabilirler. Yine Asar ve Karaca derelerinin sağına soluna 50 metre tahsis koyduk. Mülkiyeti çözmeden tahsis yapamazsınız. Biz bu tahsisleri koyduk. Gelecek olan arkadaş burada çalışma yapsın, ağaçlandırsın, güzelleştirsin.

Düzce'ye kat sınırlaması getirdik. Konuralp bölgesinde 40 katlı binalar yapılmaya başlanmıştı. Altyapı olarak bu mümkün değildir, zaten deprem bölgesindeyiz. Orada kat imar iznini 8 kata kadar düşürdük. Düzce'de de 4 kata düşürdük. Görevimizi layıkıyla yaptık. Bunlarla birlikte ikinci organize sanayi bölgesinin de bağlantı yoluna kavuşması için çalışma yürütüyoruz. OSB'deki sıkıntıları biliyorum. Buranın da hak ettiği yola kavuşması için Sayın Valimiz ile birlikte inceleme yaptık.”

Düzce'de otobüslerde yaşanan yoğunluk nedeniyle gelen şikayetlerin hatırlatılması üzerine; “Otobüslerimizde sabah ve akşam yoğunluk var. Araçlarımız çok büyük. Ayrıca 13 tane araç takviyesi yaptık. Ulaşım hizmetinin bir ekonomik hesaplaması var. Yoğunluk olmayan bir yere boşu boşuna araçları göndermek doğru değil. Yoğunluk olan yerlere zaten otobüs veriyoruz. Biz ulaşım ücretlerine zam yapmadık. Vatandaşımız, otobüsün hangi saatte geldiğini bilerek yola çıkarsa beklememiş olur. Kalıcı Konutlarda iddialı hizmetler yapıyoruz. Orada park olsun, bahçe olsun ne eksik varsa hepsini çözdük. Kalıcı Konutlar Bölgesi'nde yaşayan vatandaşlarımız bağlantı yolundan ister D-100'e, isterse otobana bağlanabiliyor. Herşeye rağmen bu bölgedeki insanlarımızın neye ihtiyacı varsa yine anında çözeriz. Düzce merkez ile Kalıcı Konutlar arasında bulunan ve mülkiyeti belediyeye ait olan bir yere de itfaiyeyi taşımak istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalara başladık. Ancak bu iş için biraz zamana ihtiyaç var. de süreç gerekiyor. Yine kalıcı işyerlerini değerlendirdik. Atıl bir yer bırakmıyoruz. Bir yandan belediye, bir yandan özel idare olarak çalışıyoruz.”

Düzce Belediyesinin güncel borcunun ne kadar olduğu sorusuna Dursun Ay; “Bütün belediyelerin borçları var. Belediyeler hizmet yapmak istedikleri için borçlanıyorlar. Yeni gelecek başkana bizim de önerilerimiz olacak. Belediyemizin yönetilemeyecek bir borcu yok. Rezerv alanlarımız var. Borcu azaltmak için çeşitli formüller geliştiriyoruz. Tecrübeli başkanlarla görüşüyoruz. Mülkiyeti Düzce Belediyesi'ne ait olan 40 dönümlük bir alanı Milli Emlak üzerinden devrederek devlete olan borcumuzu, 20 milyon TL. gibi bir rakamı düşürmek istiyoruz.  Devretmek istediğimiz alanların üzerinde okul, cami ve hastane gibi yapılar var. Bu satış gerçekleştiğinde İller Bankası, vergi borcumuzdan düşecek. Şu anda bunu Milli Emlak'a sunduk, Bunun için 6 aydır çalışıyoruz. O borcu sildiğimiz zaman faiz de binmeyecek. Belediyenin şu andaki borcu faiz hariç 380 milyon civarında. Faizle birlikte 420 milyon TL. Biz bu borcu 400 milyon TL'nin altına düşürmeye çalışıyoruz. Belediyenin işlerini özel sektör mantığı ile takip ediyoruz.”

Seçimlerde İGM’den aday mısınız? Sorusuna, biraz sessiz kalarak aday olacakmış gibi bir intiba verdi. Başkan Ay, “Partimizin vereceği her türlü görevi yapmaya hazır olduğunu” söyleyerek basın toplantısını bitirdi. Hoşçakalın.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
230 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

YAZMADAN OLMUYOR!

Mehmet Akbacak

YAZMADAN OLMUYOR!

TESADÜF MÜ?

Miraç Kayıhan Karayiğit

TESADÜF MÜ?

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ