Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[09:48] Akçakocalı vatandaş Ne Umdu Ne Buldu -- [22:11] ADRENALİN KALDIĞI YERDEN DEVAM... -- [22:07] AKÇAKOCA TOPARLANIYOR -- [22:02] BAŞKENT SALLANDI -- [21:56] YALNIZ YAŞAYAN ADAM ÖLÜ BULUNDU -- [14:51] Hasan Muslu Vefat Etti -- [11:28] FINDIK İŞÇİLERİNİ TAŞIYAN TRAKTÖR DEVRİLDİ -- [18:49] 5 Ayda Neler Yaptılar? -- [18:40] KALİTESİYLE ÖN PLANDA YER ALIYOR -- [13:21] Pompalı tüfek ile vurdu --
Yazarlar
Cedidiye Camii ve belediye önündeki “güvercinler”!
İlhami Atasever

İlhami Atasever

11.02.2019 - 08:07
199 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Cedidiye camii ve Belediye hizmet binasının önü son zamanlarda güvercin çiftliği haline geldi. Cami veya belediye binasının önünde güvercin görmek güzel bir şey! Güvercinlerin vatandaşlar ve civar esnafı tarafından yemlenmesi ayrı bir güzel. Çocuklar ve misafirler için şüphesiz çok güzel bir görüntü. Ama güvercinlerle ilgili, Camiye namaz kılmak için gelen, belediyeye işi için veya ilimize misafir olarak gelen vatandaşların bu konudaki gözlemi daha farklı!

Mesela; Camiye namaz kılmak için gelen vatandaş şöyle diyor; Namaz için camiye geliyorum, namaz öncesi ve sonrası cami önündeki banklarda oturmak benim için ayrı bir zevk. Ama güvercinler caminin duvarında belli yerlerinde tünedikleri için haliyle defi hacetlerini de olduğu yerden aşağıya salıyorlar. O sırada aşağıda banklarda oturan vatandaş varsa onun neresine denk gelirse orası pisleniyor. Eğer o anda oturan vatandaş yoksa aynı şeyi bankların üzerine yapıyor. Veya caminin duvarlarındaki kemerlere, caminin küçük veya büyük kubbelerinin üzerine defi hacetlerini yapıyorlar. Cedidiye meydanında bulunan bankamatiklerin üzerleri, duvarları çok kirli vaziyette. Haliyle vatandaş bu durumdan muzdarip ama yanlış anlaşılırım diye sesini de çıkartmıyor.

Belediye, Belediye binasının önündeki ağaçların dibinde belli yerlere vatandaşın oturabileceği şekilde oturak yaptı. Vatandaşlar için çok da güzel oldu. Vatandaşlar bu durumdan memnun. Ama sıkıntı, oturakların güvercin dışkısı ile kirlenmesi. Belediye belki o oturakları zaman zaman temizliyor ama orada vakit geçirmek veya yorgunluk atmak isteyen vatandaşlar oturaklara oturduğu zaman ağaçlarda tünemiş halde bulunan güvercinler vatandaşın tepesinden aşağıya defi hacetini yaptığında vatandaş rahatsız oluyor. Güvercin pisliğinin asitli olduğu ve leke bıraktığı da söyleniyor. Vatandaş o haliyle namaz kılmakta sıkıntı çekiyor. Toplum içinde o vaziyette olmaktan sıkıntı duyuyor. Dolayısıyla oraya vakit geçirmek için gelen vatandaş sıkıntı ile karşılaşıyor.

 

Camiye namaz kılmak için gelen, orada oturan veya oturmak isteyen vatandaş için bu durum ayrı bir sıkıntı.  Vatandaş bu konudan dolayı sıkıntılı ama bunu da söyleyemiyor. Güvercinlerin görüntüsü ve onları yemlemek gerçekten de çok keyif verici! Bu keyfin yanında cami pisleniyor, banklar ve cami çevresi kirleniyor. Belediye binası kirleniyor, ağaçlar, banklar, bankamatikler kirleniyor temizliği de zor ve masraflı. İyi ama nasıl çözülecek bu problem? Güvercinleri çocuk bezler gibi bezleyemeyeceğimize göre bu problem nasıl çözülecek?

Vatandaş derdini anlatırken çözüm yolunu da söylüyor. Mesela diyor; Yakın zamanlara kadar buralarda güvercin yoktu. Zaman zaman bu alana bir veya iki güvercin gelirdi. Onlara da vatandaş yem verirdi. Bu güvercinler yemlene yemlene üç oldu, dört oldu, beş oldu derken çoğaldı. Yani güvercinler oraya yem var diye geliyor. Vatandaş diyor ki bu güvercinlerin yemleneceği alan bir başka alan olsun. Güvercinlere yem vermek isteyenler oraya gitsin ve güvercinlerin yemini orada versin. Veya daha farklı ve pratik çözümü olan varsa söylesin ve o uygulansın!

Bir başka vatandaş da şöyle söylüyor; Belediye bu alanda güvercinlere yem vermenin uyarı levhaları asarak yasak olduğunu belirtsin. Zaman zaman belediye zabıta ekipleri güvercinlere yem veren vatandaşları münasip bir lisan ile uyarsın. Güvercinlerin yemlenmesi illa da şehir merkezinde olması gerekiyorsa Asar deresinin kenarı olabilir. Eski film platosunun orası olabilir, Melen park’ta bulunan çam ağaçlarının orası olabilir vb.

Eğer güvercinlerin çevreyi kirlettiğine inanıyorsak ve güvercinlerin oradan bir başka yere gitmesini istiyorsak, güvercinleri üzmeden ve ürkütmeden, vatandaşların da çözüm önerilerini dinleyerek bu işe bir çözüm bulunabilir. Şayet dikkat etmezsek yakında merkez büyük caminin bahçesi de aynı şekilde güvercin çiftliği haline gelebilir!

Yoook, herkes halinden memnunsa yapılacak bir şey yok demektir. O zaman halkın kararına saygı duymak zorundayız. Ne dersiniz? Hoşçakalın.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
199 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

ROMANTİZM VE DOYUM NOKTASI

Miraç Kayıhan Karayiğit

ROMANTİZM VE DOYUM NOKTASI

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ