Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:06] Çok özel kütüphane -- [18:04] Amacımız El Birliği İle Ekonomimizin Büyümesi -- [17:44] Yeşil bayrak Ödülünü Çilimli Anaoukulu Aldı -- [15:42] ÜNLÜLER AKÇAKOCA'YA AKACAK -- [13:57] GÜMÜŞOVA'DA PROTOKOL KRİZİ -- [12:14] Bayrama Yetişecek -- [11:59] Bize Bu Birliktelik Lazım -- [11:31] Uğur’lu Öğrenciler Mezun Oldu -- [11:12] Belediyeden Bir Radikal Karar Daha -- [10:42] 1 Saat Kurtarılmayı Bekledi --
Yazarlar
İlimizde, ‘Gündüzlü Aktif Yaşlı Yaşam Merkezi” açıldı!
İlhami Atasever

İlhami Atasever

15.03.2019 - 07:58
390 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Ülkemizde, yaşlılara yönelik olarak resmi, özel huzurevleri, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri bulunmaktadır. Bu kurumlarda yaşlı insanların sosyal ve ekonomik yönden desteklenmesi, bakım ihtiyaçlarının karşılanması için 24 saat hizmet verilmektedir. Bakacak kimsesi bulunmayan veya bakacak kimsesi bulunmasına rağmen yaşıt grupların eksikliği nedeniyle sosyal aktiflikten uzak kalan bu insanlara yatılı hizmet verilmektedir.

Fakat bunların dışında akrabalarıyla (çocukları, torunları vb.) aynı hanede yaşayıp, kentleşmenin getirdiği sorunlar nedeniyle genç kuşağın çalışma ve eğitim saatleri içerisinde gündüz vakitlerinde ailesinin yanında kalamayan, bu süre zarfında az da olsa başkasının bakımına ihtiyaç duyan ve akranlarının oluştuğu gruplarla sosyalleşme ihtiyacını giderebileceği bir ‘ara kuruma’ ihtiyaç duyulmuştur.

“Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” yurt genelinde yaşlılara yönelik gündüzlü bakım hizmetlerini ailelerinden ayrılmadan gündüz saatleri içerisinde gerekli bakımı sağlamak, sosyal rehabilitasyonu gerçekleştirmek, anne babasına bakmak isteyen fakat işi gereği gündüz saatlerinde bu bakımın sağlanmasında sıkıntı yaşayan insanlara destek olmak, ailelerin hem kendisi, hem de toplumun lehine sosyal desteği arttırmak amacıyla çalışmalarına başlamıştır.

İlimizde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı 3 adet Huzurevi bulunmaktadır. Bunlardan “Hilmi Çilingir Huzurevi,” yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezi olarak hizmet vermektedir. “Neriman Çilingir” ve “Muharrem Sancaklı Huzurevleri” ise başkasının bakımına pek fazla ihtiyacı olmayan yaşlıların kaldığı huzurevleri olarak hizmet vermektedir. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ailenin bütünlüğünü de göz önünde bulundurarak yaşlı bireyleri ve ailelerini merkez alan çalışmalar doğrultusunda ‘Gündüzlü Aktif Yaşlı Yaşam Merkezleri’ çalışmalarını yurt genelinde yaygınlaştırmaya çalışmaktadır.

“Gündüzlü Aktif Yaşlı Yaşam Merkezleri” hizmetinden yararlanacak yaşlı bireylere, hobi alanları oluşturulmaya başlanmış, sosyal etkinlikler (gezi, tiyatro, sinema, seminer, spor etkinlikleri, hobi bahçesi, eğitim vb) vasıtasıyla boş zaman planlaması yapılmış, yaşlıların bu sayede sosyalleşmesi, durağan süreçten aktif bir yaşam sürecine dahil edilmesi amaçlanmıştır.

Her yıl 18-24 Mart tarihleri arası yaşlılar haftası olarak kutlanır. Yukarıda belirtilen amaçlar çerçevesinde ilimiz Düzce’de “Neriman Çilingir Huzurevi’nin” merkezi konumu, ulaşım imkanları, binanın sosyal imkanlara elverişli olması, yaşlıların vakit geçirebileceği bilardo, satranç, bocce, halk oyunları, bağlama, ahşap boyama, tiyatro, hobi alanları, görüşme odalarının mevcut olması yaşlılarımız ve ailelerimizin etkinlik yapabilmeleri için avantajlı bir hizmet yeridir. “Neriman Çilingir Huzurevi'nin” bahçesi geniştir. Buna bağlı olarak spor yapabilme, mevcut spor aletlerini kullanabilme, hobi bahçesinde ürün yetiştirilebilme imkanları mevcuttur. Huzurevinin bir bölümü “floor Curling” oyun alanı olarak oluşturulmaya çalışılmaktadır. 

Gündüzlü Aktif Yaşlı Yaşam Merkezi” Neriman Çilingir Huzurevi'nde hizmete başlamıştır. Yukarıda sayılan bu imkanlar yaşlı insanlar ve ailelerin hizmetine sokulmuştur. Yapılan ve yapılacak olan bu etkinlikler ile yaşlı insanlar ve aileler memnun edilmektedir. Hobi bahçelerinde isterlerse domates, biber, salatalık, patlıcan, fasulye, taze soğan, marul vb, sebzeler yetiştirerek günlerini aktif bir şekilde geçirip üretime katkıda bulunabilmektedirler.  
“Gündüzlü Aktif Yaşlı Yaşam Merkezi”ne Huzurevinde kalmakta olan yaşlıların haricinde, Huzurevinde kalmayan ve 60 yaşın üzerindeki bireyler de isterlerse yukarıda belirtilen etkinliklere hafta içi gündüz 09.00-17.00 saatleri arasında gün boyu katılabileceklerdir. Bu kişiler akşam olunca yine her zamanki gibi ikamet ettiği konutuna gideceklerdir.

Kalıcı konutlar semtinde hizmet veren “Neriman Çilingir Huzurevinde” 59 erkek, 19 kadın olmak üzere toplam 73 kişi kalmaktadır. Neriman Çilingir Huzurevi; Kalıcı konutlar semtinde, Güzelbahçe Mahallesi,  5. Düzce Caddesi, 9 numaralı binada hizmet vermektedir. Telefon numarası; 0 380 4113737’dir.

Her ne olursa olsun devletimiz yaşlılarımızı sağlıklı ve daha konforlu bir hayat sürdürebilmeleri için onları devamlı hareket halinde tutmaya çalışmaktadır! Yaşlılarımıza bu imkanları sunan devletimizden, burada görev yapan idareci ve çalışanlarımızdan Allah razı olsun. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin! Hoşçakalın.

Floor Curling (Körling) oyunu: Bu oyuna kuzey ülkelerinde “buzul satrancı” derler. 4′er kişilik takımlar halinde oynanan oyundur. ‘Körling’te’ 3 süpürücü ve bir atıcı bulunur. Oyunda amaç 8 tane taşı hedefe en yakın noktaya atmaktır. Taşlar, buz pistinde oluşturulmuş çemberlerin merkezlerine en yakın noktalara atılmaya çalışılır. Her oyuncu 2′şer taş atar ve 8 taş atıldığı zaman 1 oyun sona erer. Bir Körling, 10 oyundan oluşur ve 75 dakika sürer.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
390 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

YAZMADAN OLMUYOR!

Mehmet Akbacak

YAZMADAN OLMUYOR!

TESADÜF MÜ?

Miraç Kayıhan Karayiğit

TESADÜF MÜ?

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ