Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[11:39] Boluspor Kulüp Başkanının Oğlu Kaza Geçirdi -- [11:25] Açık Kapı Uygulaması Devam Ediyor -- [10:35] Otopark Çalışmaları Hızla Devam Ediyor -- [10:06] Vali Dağlı'dan Gaziler Günü Mesajı -- [09:57] SAĞLIK KRİZİNE AÇIKLIK GETİRDİLER -- [09:47] MASTERLER TAKIMINDA DURMAK YOK -- [09:45] DÜZCESPORDA ERZİN HAZIRLIKLARI -- [19:05] Düzce'den Geçti -- [18:48] GÜMÜŞ MADALYA İLE DÖNDÜ -- [18:38] Yönlendirme Levhaları Yetersiz --
Yazarlar
Düzce’nin sorunları ve ortak akıl!
İlhami Atasever

İlhami Atasever

24.05.2019 - 09:54
270 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Buna benzer bir yazıyı daha önceki yıllarda da kaleme almıştım. Bir ilde başarının olabilmesi, tüm kurum müdürlerinin birbirini tanıması, ikili ilişkilerinin iyi olması ve ortak problemlerin bilinmesi ile olur. Özellikle ilin Valisi başta olmak üzere Belediye Başkanı, Emniyet Müdürü, Alay Komutanı, Üniversite Rektörü, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi vb.

İl olmazdan önce ilçemizdeki kaymakamlardan bazıları, her ay düzenli olarak mahalle ve köy muhtarlarını Gençlik Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda toplardı. Her ay bir il müdürü kendi kurumunu tanıtır ve o kurumla ilgili problemler muhtarlardan alınırdı. Çok da faydalı olurdu. Hem muhtarlar bir araya gelir, hem fikir alışverişinde bulunurlar, hem de birbirlerini daha yakından tanımış olurlardı. Aynı format biraz daha genişletilerek veya değiştirilerek ilimiz için uygulanamaz mı?

Böyle bir toplantıya ilimizdeki siyasi partilerin tüm yöneticileri, belediye başkanı, üniversite, il müdürleri, il genel meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları, muhtarların da katıldığı bir organize yapılarak ilin sorunları masaya yatırılamaz mı? Böyle bir toplantının yapılması, tüm sorunların ilk ağızdan dile getirilmesi faydalı olmaz mı? Akıl akıldan üstündür! Herkes fikrini açıkça ortaya koyar, problemlerin halli öncelik sırasına göre ele alınır, devlet iradesi ile siyasi irade bunları ilk ağızdan duymuş olur!

Mesela; Yatırımlar, inşaatlar, yollar, köprüler, turizm, (deniz, göl ve göletler, yaylalar), tren hattı, spor, ekolojik tarım vb. konular böyle bir toplantıda açık olarak konuşulabilir.

Efendim bu işler iki saatlik bir toplantı ile olmaz! Olmazsa 5 saat olsun. 2 gün olsun. Bir hafta olsun, ama bir sefer olsun! Uzun yıllarımızı kaybetmektense zararı yok bir haftamız toplantıyla geçsin! Takvim ve ilgililer belirlensin, konular belirlensin ve ortaya bir yol haritası çıksın! Bunun adı toplantı olmaz da çalıştay olur vs.

İlimiz, oluşturulacak olan böyle bir çalışmadan, ortak akıldan olumlu şekilde etkilenir diye düşünüyorum!

Diyelim ki böyle bir toplantı veya çalıştay yapıldı, çok orijinal fikirler ortaya konuldu ve çok da güzel kararlar alındı! Alınan bu kararlar ertesi günden itibaren yürürlüğe sokulmayacaksa, dosyalar arasında kaybolup gidecekse yine kıymeti yok tabi!

İnanıyorum ki Düzce’nin problemleri, “Düzce’yi yöneten devlet aklı, icranın başındaki siyaset aklı ve stk’lar” birlikte hareket etmesi halinde daha çabuk ve daha rahat çözülür!

Çok mu zor? Zor bile olsa hep demiyor muyuz zora talip olmak lazımdır diye! Hiç kimse böyle bir çalışmanın yapılması için geç kalındı dememeli. Zararın neresinden dönülürse kardır. Birileri bu iş için bir an önce kafa yormalı ve harekete geçmelidir. Bu iş için illa da birilerinin bir yerlerde görevli olması gerekmez. Vatanını milletini seven herkes bu konuda kendisini sorumlu hissetmelidir! Ne dersiniz?

“Başarı için ömürlerinin bir bölümünü bedel olarak ödemeyenler, başarısızlığın bedelini ömür boyu öderler…”

Hoşçakalın.

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
270 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

Son mektuplar!

İlhami Atasever

Son mektuplar!

KEPENK KAPATTIRAN ANALAR!

Mehmet Akbacak

KEPENK KAPATTIRAN ANALAR!

ROMANTİZM VE DOYUM NOKTASI

Miraç Kayıhan Karayiğit

ROMANTİZM VE DOYUM NOKTASI

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ