Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:19] Şehrin Altyapısı Daha Sağlıklı Hale Getiriliyor -- [18:16] “Kardeşliğimiz Yeniden Pekişiyor” -- [18:12] Sokak Ortasında Tekme Tokat Dövdü -- [17:09] ŞİFALI SU'YA KÖR TAPA -- [15:10] İl Sağlık Müdürlüğü ve Rektörlük Ortak Açıklama Yapacak -- [14:25] Beşir'in "Paylaşım Noktaları"na Yoğun İlgi -- [11:14] 3 Ayrı Noktada 3 Bin Kişilik Aşure -- [10:30] 4 Öğretim Üyesi 1 Uzman 2 Asistan ile Hizmet Veriliyor -- [09:58] Erasmus Öğrencileri Düzce’de -- [09:49] KAYNAŞLI YENİ SEZONA HAZIR --
Yazarlar
Yeni eğitim-öğretim yılı başladı!
İlhami Atasever

İlhami Atasever

10.09.2019 - 09:23
206 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı 09.09.2019 (dün) başladı. Bu hafta İlköğretim haftası olarak kutlanacak. Öğrenciler sabah ve öğle saatlerinde okul önlerinde yine toplanacaklar. Okul müdürleri her sabah ve öğlen yine öğrencilerine her zamanki gibi okulun kuralları hakkında, hayat bilgileri konusunda yine konuşacaklar!

Okullar eğitim ve öğretime başladı. Peki öğretim nedir, eğitim nedir?

Öğretim; Kişiye, belli bir amaca ulaştıracak bilgileri öğretmek demektir.

Eğitim: Kişiye, belli bir konuda bilgi ve beceri kazandırma, yetiştirme ve geliştirme demektir. Yani kişiyi olumsuz davranışlarından olumlu davranışlara yöneltme, kişide davranış değişikliğini sağlamak demektir. Kısaca kişiyi terbiye etmek demektir.

Öğretmen, doktor, sanayici, makine mühendisi olabilirsiniz ama bir öğretmen öğrencisine birçok bilgiyi vermenin yanında öğrettiklerini yaşatamamışsa eğitim konusunda başarı sağlanamamış demektir! Mesela; Öğretmen temizlik konusunda öğrencisine gerekli bilgileri verdiği halde öğrenci onu uygulamıyorsa, içinde yaşadığımız toplumun örfünü, adetini, gelenek ve göreneklerini, günlük hayatta ve ilerleyen yaşlarında, çoluk çocuk sahibi olduğunda bunu yaşamıyor ve yaşatmıyorsa kimse kusura bakmasın ama eğitim konusunda gereken yapılmamış demektir!  

Şöyle bir örnek daha vermek gerekirse; Bir idareci, öğretmen, camideki din görevlisi görev yaptığı kurumu, okulu, camiyi veya bahçelerinin temiz tutulmasını sağlıyorsa, bu işi amirinin, milli eğitim müdürü veya müftünün hatırlatmasına gerek kalmadan kendisi yapabiliyorsa eğitimde sıkıntımız yok demektir.

Başımızı iki elimizin arasına alıp kendi kendimize şu soruları sorduğumuzda;

Evlerimizde, işyerlerimizde gündüz veya gece aydınlatma lambalarımız boşu boşuna yanıyor mu? Evlerimizde, resmi kurumlarda, cami şadırvanlarında kullandığımız musluğu gereğinden fazla açıyor muyuz? Resmi kurumların araçlarını, telefonlarını özel işlerimizde kullanıyor muyuz, yakıt tasarrufuna dikkat ediyor muyuz? Resmi kurumlarda çalışanlar olarak mesai saatine dikkat ediyor muyuz? Tuvaletlerde kullanılması gereken kağıt mendil veya peçeteleri gereği gibi kullanıyor muyuz? Evlerimizdeki elbise dolabımızı açıp baktığımızda kullanılmayan birçok giysi olduğu halde hala giyeceğimiz yok diyerek alış veriş yapıyor muyuz? İmam veya vaiz kürsüden çok güzel şeyler anlatıyor ama anlattıklarına kendisi riayet ediyor mu?

Yazanı çizeni, okumuşu, okumamışı, toplumun önde gideni gitmeyeni, zengini, fakiri, makam sahibi olanı olmayanı, her birimiz toptan bir nefis muhasebesi yapmalıyız. Yukarıda dile getirmeye çalıştığım ve kendimize sorduğumuz bu sorulara verilmesi gereken cevabı verebiliyorsak ne ala. Aksi halde kimse kusura bakmasın ama eğitimde sıkıntımız var demektir.

***

19 Mart 2017 tarihli basından!

Japon okullarında öğrenciler temizlik yapıyor!

“Japonya'da ilkokuldan itibaren okulun tüm temizliğini öğrenciler yapar. Tuvalet, lavabo, koridor, sınıf, bahçe, giriş ve merdivenleri öğrenciler ders bitiminden sonra el birliği ile temizleyip hep birlikte evlerine dönerler. Ben uğraşamam, ben yapamam diye seçenek hakları yoktur! Bu bir tercih meselesi değil, mecburi bir hizmet kuralıdır. Kendi pisliğini kendin temizle sistemiyle yürütülüyor okullar. Nesli böyle yetiştirince sokaklar da pırıl pırıl oluyor haliyle. O zaman çevrede çöp görmeyiz. En azından öğrenciler hoyratça davranmazlar. 'Ne de olsa arkamızı temizleyecek birileri vardır.' düşüncesinin arkasına sığınmazlar. Bu tarz işleri, küçük sorumlulukları öğrencilere vererek, onlara bilinç aşılanmış olur.”

Yeni eğitim-öğretim yılı hayırlı olsun. Allah, öğretmen, anne ve babalarımıza hayırlı nesiller yetiştirmeyi nasip etsin. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun. Hoşçakalın.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
206 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

KEPENK KAPATTIRAN ANALAR!

Mehmet Akbacak

KEPENK KAPATTIRAN ANALAR!

ROMANTİZM VE DOYUM NOKTASI

Miraç Kayıhan Karayiğit

ROMANTİZM VE DOYUM NOKTASI

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ