Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[13:25] Cumayeri Pazaryerinde Namaz Kılınacak -- [12:48] Bu Camilerde Cuma Namazı Kılınacak -- [12:36] MAÇLAR YOĞUN TEDBİRLER ALTINDA OYNANACAK -- [12:32] Camiler Dezenfekte Ediliyor -- [10:44] İhaleye Katılan Firmalarla İlgili Açıklama -- [09:48] Mücadelenin ikinci dönemindeyiz -- [20:37] BUGÜN 34 HASTAYI KAYBETTİK -- [19:35] Bir Jest de Kahveci esnafına -- [19:17] TEMİZLİK ÇALIŞMASI BAŞLADI -- [19:11] Yoğun sis ulaşımı aksatıyor --
Yazarlar
İl Sağlık Müdürlüğü “Açık Kapı” uygulamasını başlatmalıdır!
İlhami Atasever

İlhami Atasever

20.09.2019 - 09:43
460 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Son dönemde Düzce’de kalp krizi sonucu yaşanan ölümlerin ardından sosyal ve ulusal medyada yer alan haberler üzerine Düzce İl Sağlık Müdürlüğü tarafından organize edilen basını bilgilendirme toplantısı 17 Eylül 2019 tarihinde yapıldı. Toplantıya İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Hamit Özmen, Düzce Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Osman Kayapınar katıldı.

Toplantıya sebep belli ki yakın zaman önce kalp krizinden vefat eden Tamer Hoşver’di. Allah kendisine gani gani rahmet eylesin. Allah taksiratını (günahlarını) affetsin. Ateş düştüğü yeri yakar, kolay değil. Allah yakınlarına sabırlar versin, Allah böyle bir acıyı kimseye yaşatmasın. Bu acı vefattan sonra ilimizde oluşturulan olumsuz haberlerden sonra sağlık kuruluşlarının idarecileri bir araya geldi ve basını hastanelerin çalışmaları konusunda bilgilendirdiler. 

İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, Düzce Devlet Hastanesinde anjiyo yapılamaması ile ilgili şunları söyledi;  “Bakanlık, illerde Kalp Merkezi yapılabilmesi için ruhsatlandırma yaparken ilin nüfusunu, büyük illere yakınlığını, ildeki diğer sağlık kuruluşlarının durumunu dikkate alıyor. Kaynakların etkin kullanımı açısından böyle bir uygulama gerçekleştiriliyor. Bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Bilimsel Kurulun belirlediği Kalp Merkezi kriterleri var. Bu kriterlere uygun olarak ilde kalp merkezi konuşlandırılıyor. Dolayısıyla Düzce Devlet Hastanesinde Anjiyo yapılmıyor iddiaları ile ilgili şunu söyleyebilirim. Üniversite Hastanemizde bu işlem yapılmıyor olsaydı biz anjiyo yapıyor olacaktık. 3. Basamak sağlık kurumu olan üniversite hastanemizde anjiyo işlemi yapılabiliyor. Sağlık Bakanlığı Düzce’yi bir bütün olarak görüyor. Bu anlamda nerede eksik görülürse oraya müdahale ediliyor. Her zaman daha iyisi vardır “ dedi.

Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay; “Hastanemizde 2001 yılından bu yana anjiyo işlemi gerçekleştiriliyor. 2001 yılında alınan cihaz ile 2009 yılına kadar hizmet verdik. 2009 yılında yeni cihaz alındı. 2017 yılında da yeni bir cihazın alınması için Sağlık Bakanlığı’na başvurduk. Bu işler uzun zaman gerektiriyor. Bu cihazlarda yaklaşık 3,5 - 4 milyon değerinde maliyetli cihazlar. Yeni cihaz için mali kısım halledildi. Bir kaç ay içerisinde alımı yapılacak. Biz de bu bilgiyi kamuoyu ile paylaşacağız. Ayrıca yeni cihazı aldığımızda eskisinin kullanımına da devam edilecek” diye konuştu.

Balbay, “5 uzman kardiyoloğumuz, 2 tane de asistanımız görev yapıyor. Rakamsal verilere bakıldığında 2015 yılından 2019 yılına kadar hastanemizde 10 bin 225 anjiyo işlemi yapılmış. Yani yıllık ortalama 2 bin 500 civarında anjiyo işlemi gerçekleştiriyoruz. Şu anda cihazımız faal durumda. Olağan üstü haller dışında mevcut anjiyo cihazının faal ve çalışır durumda olduğunun altını çizerek Olağanüstü haller dışında bizim anjiyo cihazımız kullanıma uygun. Şu anda da faal durumda. Bazen sıkıntılar olabiliyor. Sadece Düzce’den farklı illere sevkler olmuyor. Bolu’dan, Zonguldak’tan, Ereğli’den de bize sevkler oluyor. Sadece 2019 yılında bin 251 anjiyo işlemi yapmışız. Bunlardan 730’u stent, 77’si balon. Bu haberler ile Düzce’de üniversite hastanesine karşı bir güvensizlik oluştu. Lütfen hastalarımız kendilerini güvensiz hissetmesinler. Biz hastanede olağan üstü durumlar yaşanmadığı sürece anjiyo işlemini gerçekleştiriyoruz.” Dedi.

Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Osman Kayapınar, kalp rahatsızlarına yapılan müdahalelerle ilgili şunları söyledi: “Akut kalp rahatsızlıkları sık görülen durumlar. Akut durumlarda hastaya acil müdahale yapılması gerekiyor. Biz hastanemizde ortalama 24 dakikada bu tür vakalara müdahale edebiliyoruz. Fakat bazen elimizde olmayan teknik durumlar gelişebiliyor. Bunun ortalama süresi 90 dakikadır. Sevk gerektiren durumlarda Bolu’ya sevk bu zamanı karşılıyor ve sorun teşkil etmiyor. Hastalar ani bir şekilde kalp krizi geçirerek geliyorlar karşımıza. Akut kalp rahatsızlıkları bazen ölümle de sonuçlanıyor. Bu olayları yıllardır görüyoruz. Sadece Düzce’de değil dünyanın her yerinde bu risk yüksek oranda bulunuyor. Risk oranı yüksek olan bir vaka. Dünyanın en iyi merkezlerinde bile öyle. Yüzde 8, yüzde 13 oranında ölüm riski var.

Biz yapılabilecek her türlü müdahaleyi yapıyoruz. Ben 2011 yılında Düzce’de göreve başladım. O günden bu yana 7/24 hizmet veriyoruz. Yaşanan ölümlü vakalarda bizim de canımız yanıyor. Bizi sadece doktor olarak düşünmeyin. Aynı zamanda hasta yakınıyız. Bizim ailemizde de insanlar benzer sorunlar yaşıyor. Elimizde bir sihirli değnek yok. Keşke olsaydı. Bu tür haberler Düzce’de özveriyle çalışan ve görevlerinin başında olan doktorları üzüyor! Benim buradan iki kez gitme fırsatım oldu. ‘Ancak kalbim kal’ dedi. ‘Düzce kalpten gidiyor’ diye bir kampanya başlatılmış. ‘Bazılarının da kalbi Düzce’den gidiyor! Bunu da dikkate alın lütfen.’ Biz de anlayış bekliyoruz!” dedi.

Bilgilendirme toplantısından çıkan sonuç: Hastane idarecileri belli periyotlarda basını bilgilendirme toplantıları yapmalıdır. Daha da ileriye gidilerek il sağlık müdürlüğü bazı kurumların yaptığı gibi hasta ve çalışanların beklentilerini en üst düzeyde karşılayabilmek ve memnuniyeti sağlamak için “Açık Kapı” uygulamasını başlatmalıdır. Çünkü bu tür toplantılar faydalı toplantılardır. Ne dersiniz? Hoşçakalın.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
460 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Miraç Kayıhan Karayiğit

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ