Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[20:47] 5 haftalık program açıklandı -- [20:45] BUGÜN 30 HASTAYI KAYBETTİK -- [20:42] CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YENİ KARARLARI AÇIKLADI -- [19:26] Pandemi Sürecinde Büyük Destek -- [19:19] ASAR DERESİ KÖPÜRDÜ -- [19:00] KAYNAŞLI “KONUT BELİRLEME KURASI” TARİHİ BELLİ OLDU -- [18:49] Öğrencilerin Maskeleri Öğretmenlerinden -- [18:39] Keşir ve Keskin Çocuk İzlenim Merkezini İnceledi -- [13:25] Cumayeri Pazaryerinde Namaz Kılınacak -- [12:48] Bu Camilerde Cuma Namazı Kılınacak --
Yazarlar
Avrupa’da yaşayan bir vatandaşımızın “Kermes” isyanı!
İlhami Atasever

İlhami Atasever

3.10.2019 - 09:36
545 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Avrupa’da yaşayan bir vatandaşımız anlatıyor: “Bugün günlerden Cuma. Camimize Cuma namazı kılmak için geldim. Caminin kapısında kocaman bir davetiye; ‘Kermesimize davet ediyoruz’

Yıllar önce, bir camimiz için papazı davet etmem için bana söylediler. Ben de papaza aynen ‘Kermese davet ediyorum’ diye bir mektup göndermiştim.

Papaz yapılan bu programa katılmıştı ve arkasından şunu söyledi. Size çok teşekkür ediyorum. Davet mektubunuz çok nazikçe bir davranıştı. ‘Beni bizim din literatüründe davet etmiştiniz’ dediğinde ben anlamamıştım.

Nasıl yani diye sorduğumda; ‘Mektupta bana kermese davet ediyorum kelimesini yazmıştınız. Kermes; bizim 17. 18. yüzyılda kilisemizin etkinliğidir. Kilisenin etrafında yapılan yardımlaşma bizim geleneğimizdir.’

Kermes, kilise ve messensin (Yabancı terimlerin hecelerinin) birleşimi yani kısaltılmışıdır. Fransızcadan gelen bu kelimeye, bazı yerlerde karmes, bazı yerlerde kırmis, bazı yerlerde kermes denir. Fransızca kökü olan bu kelime Hristiyan din literatürüne ait bir kelimedir, yani kilise ve messensin kısaltılmışıdır. Camilerimizin kapısında kocaman bir yazı; ‘Kermesimize davet ediyoruz’!

Yaa Allah aşkına üç yıl önce ilgili kurumun bütün üst yöneticilerine yazdım. Bakın dedim başımdan böyle bir hadise geçti. Bu kelimenin bize ait olmadığını yazdım. Lütfen dedim bundan sonra bu kelimeyi kullanmasınlar. Bu kelimenin yerine ‘hayır çarşısı’ diyebiliriz, ‘yardım çarşısı’ diyebiliriz. Bize ait olan, bizim din literatüründe olan ortak bir kelime bulabiliriz. 3 yıl oldu hala camilerimizin kapılarında kocaman kocaman kermes yazıları yazıyor. Bu konularla ilgili edebiyatçılarımız hiç mi bir çalışma yapmazlar? Biz 60 yılın üzerinde Almanya’da yaşıyoruz. Hala biz bu terimlerin üzerinde kafa yormayacaksak, kullandığımız terimlerin anlamının ne olduğunu bilmeyeceksek, çocuklarımıza karşı vereceğimiz çok büyük bir hesap var demektir. O hesap tarihimize, milletimize, dilimize var. O hesap edebimize, Fuzuli’ye, Yunus Emre’ye var, milletimize vereceğiz bu hesabı!”

***

“Kermes” ne demek?

“Hafta geçmiyor ki şehrimizin en güzel ve en görkemli yerlerinde bir ‘Kermes Festivali’ sergilenmesin. Belediye kolaylıklar da sağlamış; hazır çadırlar bir güzel sıralanıyor, giyiminden el işlemelerine, dantelinden sehpa masa takımlarına, mutfak takımlarına kadar ne istersen mevcut. Bunun yanı sıra envai çeşit yemekler… Milli yemeklerimizden içli köfteler, dolmalı köfteler, ağzı yumuktan, semseye kadar; Aklınıza ne gelirse mevcut. Genç bayanların kimi açık, kimi kapalı kurulan tezgâhların arkasında ha bire çalışıyorlar. Bu çalışmalar akşam ezanını geçesiye kadar devam ediyor.

Bu satışlardan elde edilen gelirlerle ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçları karşılanmaya çalışılıyor muş (!) İhtiyaç sahibi insanlara yardım eli uzatılmak kadar güzel bir şey var mı? Yüce Peygamberimiz “komşusu aç iken kendisi tok yatan bizden değildir”. Cenabı Allah’ın mallarınızı zekatla koruyunuz. Zenginlerin malında fakirlerin hakları vardır. “En çok sevdiğiniz mallarınızdan Allah için infak etmedikçe gerçek mü’minlerden olamazsınız..” “Hastalarınızı sadaka ile tedavi ediniz” hadisi şerifleri, yardıma muhtaç kişilere, ailelere yapılacak yardımların önemini vurgulayıp bu yardımın şekli ve ölçüsü bile belirlenmiş. Zekât müessesesi, sadaka taşları, kurban kesme hadisesi hep ihtiyaç sahipleri için değil midir? Vakıfların kuruluş amacı da bu değil midir? Ve halen bu Vakıflar kimler için hizmet veriyorlar? Bazı Vakıfların kurdukları aşevleri kimler için çalışıyor?

Yemek vermelerinin yanı sıra, giyim yardımı, hastalarına ilaç, genç kızlara çeyiz, ev kirası veremeyenlere ev kirası, ameliyatları gereken hastaları ameliyat ettirmeden tedavi masraflarını karşılamaya kadar yapılan yardımlar yıl boyunca sürdürülüyor. Peki bu kadar yardım sahalarımız varken bu KERMES de neyin nesi oluyor anlayamadım.

Nereden girdi kültürümüze bilemiyorum. Kermeste hizmet verenlere soruyorum: Nedir bu KERMES’in Kelime karşılığı diye… Hiç birinden kermesin ansiklopedik veya sözlük karşılığını bile almak mümkün değil. Bu bir yardım, ihtiyaç sahibi olanlara yardım ediyoruz karşılığını veriyorlar. Ama Kermesin yardım ile yakından uzaktan alakası olmadığını bile bilmiyor bu çocuklar…“ Hoşçakalın.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
545 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Miraç Kayıhan Karayiğit

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ