Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:42] ormanlık alanda çıkan yangını polis ve itfaiye söndürdü -- [17:30] Düzce Üniversitesi Çevre Takımı TEKNOFEST’te birinci oldu -- [17:14] Düzce Belediyesi ulaşım araçları tek noktada toplanacak -- [14:09] Sahiller Martılara Kaldı -- [11:15] İHTİYAC SAHIPLERINE 3 ADET BILGISAYAR TESLIM EDILDI -- [18:26] Yakıştı Mı Esvet Başkan! -- [17:59] GALİBİYET GÖKHAN KAPOĞLU’NA ARMAĞAN EDİLDİ -- [17:21] DEPLASMANDAN 3 PUANLA DONUYORUZ -- [15:23] ZORLU MUCADELE BASLADI -- [15:01] KAYNAŞLI ‘BAYRAM PARLAK’ DEDİ --
Yazarlar
Düzce 2. OSB’nin yol bulmacası!
İlhami Atasever

İlhami Atasever

9.10.2019 - 11:07
881 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Geçtiğimiz günlerde 2.OSB’ye işi için giden bir arkadaş ile birlikte birkaç sefer gidip gelmek durumunda kaldım. 2. OSB’ye her gittiğimde bazı yolların kapalı olduğunu gördüm ve sebebini sordum. Beraber gittiğim arkadaş yaklaşık sekiz aydan beri bütün kamyon ve araçların bu uzun yoldan gidip gelmek zorunda kaldıklarını söyledi. Sebebini öğrenmek için Beyköy Belediye Başkanı Osman Kılıç ile görüşmem gerektiğini öğrendim. Bunun üzerine geçtiğimiz hafta Beyköy Belediye Başkanı Osman Kılıç ile görüşmeye gittim ve kendisine bu durumu sordum.

Başkan Osman Kılıç; “Yol kapatmadığını, aksine yolun düzeltilmesi için çalışmalar başlattığını, sorunun kaynağının 2.OSB deki ağır tonajlı ham madde taşıyan tırların olduğunu” söyledi.

Kılıç; “Yolu asfaltlayıp Beyköy halkının hizmetine tekrardan açacağız. 2.5 km’lik yolu yapmak üzere çalışmalar yapıp alt yapı oluşturuyoruz. Bu yolun üzerinde ciddi bir yağmur suyu problemi var. Kaldırımları kaldırdık suyu yanlara alacağız. Var olan sulama kanallarımızı güçlendireceğiz. Tüm yağmur sularının bu bölgede toplanması nedeniyle bizler yağmur sularını asfaltın altına alacağız ve yolumuzu tekrardan asfaltlayacağız. Bu çalışmayı yapabilmek için Beyköy’e giriş yolunu kapattık. Otoban açılmadan önceki eski yolumuzu kullanıyoruz. Aslında bir sıkıntı yok. 2. OSB için de bir sıkıntı yok. Oranın yolu Büyük Açma Köyü’ndendir ve giriş tektir. Ancak yeni yol açıldıktan sonra Fabrikalar bu yolu kullanmaya başladılar.

Düzce 2.OSB yönetimine uyarılarda bulunulmasına rağmen dikkate alınmadıklarını belirten Beyköy Belediye Başkanı Osman Kılıç: “Biz kendilerini birkaç kez uyardık. Bu yolu kullanmayın, bu güzergahı kullanmayın, burası resmi bir yol değil, asfalt yapılmamış stabilize bir yol dedik, bizi dinlemediler. Biz de en son bu yolu kapatmışken o bölgeyi de kapattık ki dışarıdan gelen vatandaşlarımız mağdur olmasın. 3 dönemdir belediye başkanlığına seçilen biriyim. Kimseyi mağdur etme derdinde değiliz. Şu anda otobandan 2. OSB’ye kadar olan yolun yaklaşık 1000 metrelik bölümünü yapmaya başladık. İnşaallah kısa sürede yapıp bitireceğiz. İstiyoruz ki yolun kalan bölümünü de 2.OSB müdürlüğü kendi imkanları ile alt yapısını yapsın ama bizim istediğimiz şekilde ve bizim kontrolümüzde yapsın, bize katkıda bulunsun. Alt yapı çalışmaları bittikten sonra da asfaltı ister İl Özel idaresine, isterse bir başka firmaya yaptırsın bizim için fark etmez. Ben Beyköy’ün hak ettiği para ile yol yapacağım, 2 milyon lira tutarında yatırım yapacağım, Düzce 2.OSB’nin tırları ve oradaki fabrikalar para kazanacak! Tabi ki kazansın ama bu konuda 2. OSB’den katkı konusunda anlayış bekliyoruz.”

2.OSB’deki bazı fabrikaların kendileri için gerekli olan hammaddeyi Zonguldak-Ereğli’den aldığı söyleniyor. Kamyonlara yüklenen hammadde, kamyonun kendi ağırlığı ile birlikte 40 tonun üzerinde olduğu ve hergün yaklaşık 70 kamyonun Ereğli’den Beyköy’e taşımacılık yaptığı söyleniyor. Bu durum böyleyse eğer daha önce yapılmış olan o yolun alt yapısının da, asfaltının da bozulmasından daha doğal bir şey olamaz. Neticede olan olmuş alt yapı da, asfalt da bozulmuş!

Böyle bir durum karşısında değil Beyköy belediyesi, hangi belediye olursa olsun halkının menfaatini koruması için o yolu kapatır. Kaldı ki Belediye, bozulan o yolu yapım çalışmaları nedeniyle geçici olarak kapatmış. Başkan diyor ki, ben kapattığım o yolun yapımına başladım. Bunun belirli bir masrafı var. Bu masrafa 2. OSB olarak ortak olunsun. Sözü edilen yolun toplam uzunluğu ise yaklaşık 2.5 km.!

Elalem üç boyutlu (3D) yazıcıyla kısa sürede, tek seferde ve en az maliyetle betondan ev yapıyor, biz ise 2.5 km. uzaklıkta olan bir yere 7 km. daha ekleyerek ve bozuk yoldan gitmek suretiyle ancak varabiliyoruz! Bu araçların bir yılda harcayacağı yakıt miktarı, zaman kaybı, lastik aşınması, amortisman, kaza riski vb. giderleri hiç düşünülmüyor mu acaba? Yapılması planlanan yol için, yapılacak maddi katkı sonunda hem gereksiz birçok masrafın önüne geçilmiş olunacak, hem yol yapılacak, hem de iş yapılan beldede gönüllere girilmiş olunacak! Bundan daha güzel ne olabilir ki?

Şimdi ben kendi kendime düşünüyorum. Koskoca bir OSB için bu yolun yapımının lafı mı olur? OSB yönetimi bu durumu ya bilmiyor, ya bu durum kendilerine gereği gibi anlatılmamış veya işin içinde bilemediğimiz başka şeyler var!

Beyköy beldesi sınırları içinde iş yapan fabrikalar, belde belediyesine sadece bu yol için değil, içinde üretim yaptığı Düzce iline de birçok konuda maddi veya manevi olarak destek olmalı diye düşünüyorum. Ne dersiniz, yanlış mı düşünüyorum?

Dışarıdan bakıldığında maalesef görüntü şu: Beyköy Belediye Başkanı Osman Kılıç 2.OSB’nin yolunu kapatmış. Muhtarlar,  Düzce TSO bu iş ile hiç ilgilenmemiş. İktidar partisinin teşkilatı bu iş nedir diye sormamış, ilin idarecileri de sanki bu iş ile hiç ilgilenmemiş. Böyle bir şeyin olması mümkün mü? Yani 2.OSB’nin yöneticileri dahil herkes bu iş ile öyle veya böyle ilgilenmiş. Edindiğim bilgilere göre de Düzce 2. OSB, yardım ve bağış konusunda güzel ve hayırlı hizmetler yapıyor! Peki o zaman problem nerede?

Hali hazır görüntü nereden bakarsanız bakın Düzce’ye eksi yazıyor. Belli ki bir yerlerde yanlışlık, yanlış anlama, eksik bilgi, ilgili kişi veya kurum yöneticilerinin bir araya gelme konusunda bir problem var. Peki kim çözecek bu işi? Yerelde yaşanan bu problemi herhalde Devlet Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan gelip de çözmeyecek! Ne dersiniz? Hoşçakalın.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
881 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

Peyami Safa - Canan

Tuğçe Sarıgül

Peyami Safa - Canan

DÜZCE BİZİM EVİMİZ…

Muharrem Yılmaz

DÜZCE BİZİM EVİMİZ…

MÜCADELE VE HAYAT

Miraç Kayıhan Karayiğit

MÜCADELE VE HAYAT

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ