Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[14:49] İHALELERDE FAHİŞ RAKAMLAR BULUNUYOR -- [14:12] Antalya Valisi'ne Hayırlı Olsun Ziyareti -- [12:16] Sempozyumdaki Bildiriler Kitaplaştırıldı -- [11:09] Vali Atay Divapan Yönetimini Ağırladı -- [10:45] DÜZCELİLER MEYDANLARI DOLDURDU -- [10:16] LGS TÜRKİYE BİRİNCİSİ ÖĞRENCİMİZ VAR -- [10:00] LGS Sonuçları Açıklandı -- [07:44] Son dakika... Keşif uçağı düştü: 7 şehit -- [23:02] KAZADA SÜRÜCÜ YARALANDI -- [17:11] Mahkeme Yolu Göründü --
Yazarlar
“Milli Ağaçlandırma Gününde” fidanlar toprakla buluştu!
İlhami Atasever

İlhami Atasever

18.11.2019 - 09:28
260 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Ülkemizde ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılığının artmasına katkı sağlamak, özellikle ağaçlandırma konusunda vatandaşların yoğun taleplerine karşılık vermek maksadıyla 11 Kasım 2019 günü Cumhurbaşkanlığımızın 2019/24 Sayılı Genelgeleri ile “Milli Ağaçlandırma Günü” olarak ilan edilmiştir.

“Milli Ağaçlandırma Gününde” yörelere uygun olmak kaydıyla meyve veren elma, armut, ceviz, kestane, hurma, dağ çileği, defne, erik, kiraz, vişne, döngel, ayva, alıç, fıstık çamı, iğde gibi çeşitli ağaçlar da dikilse daha doğru olmaz mı?

“Milli Ağaçlandırma Günü” kapsamında 81 İlimizde 2023 noktada 11 milyon fidan aynı anda toprakla buluştu. İlimizde Türk Fındığı, Üvez, Kestane fidanı çeşitleri ile Biberiye ve Kekik bitki çeşitleri de olmak üzere 41 bin fidanın toprakla buluşması gerçekleştirildi.

Yapılan ağaçlandırma etkinliği ile bir taraftan 7’den 77’ye toplumun bütün kesimlerinin toprakla buluşması sağlanırken, diğer taraftan da ülkemizin ortaya koymuş olduğu başarılı çalışmaları dünyaya duyurmak hedeflenmiştir. Etkinlik ile köy okulları ve köy yolları başta olmak üzere okul bahçeleri, yol kenarları, kamusal alanlar, bozuk orman alanları, askeri birlik sahaları, ibadethane ve sağlık ocağı bahçelerine kadar ağaçlandırma çalışmaları yapıldı.

 “Milli Ağaçlandırma Günü” ilimizin farklı noktalarında ilimiz protokolü, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, vatandaşlarımız ve öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleştirildi. Bu kapsamda, ilimiz Gümüşpınar Mehmetçik İlkokulu karşısında düzenlenen ağaç dikim töreninde konuşan valimiz Dr. Zülkif Dağlı;  

Geleceğimiz olan çok kıymetli çocuklarımız, kıymetli Düzceliler; Bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla ‘11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’ olarak ilan edildi. 11 Kasım ‘Milli Ağaçlandırma Günümüz’ hepimize kutlu olsun. Bugün ülkemizin her yerinde, 81 İlimizde 2023 noktada 11 milyon ağacımız toprakla buluşacak ve bu sezon itibariyle ülkemizin çeşitli yerlerinde 250 milyon ağacı dikmiş olacağız. Bu manada İlimiz Düzce’de de 41 binin üzerinde ağacı bugün itibariyle 61 noktada sizlerle birlikte dikimini gerçekleştireceğiz. İlimize baktığımızda gerçekten çok şanslı bir durumdayız. Orman varlığımız gerçekten çok güzel. Doğu sınırlarımızdan başlayarak batıya doğru ilerlerken, yine Akçakoca’ya doğru baktığınızda, gerçekten ilimizin tamamı neredeyse ormanlarımızla kaplı ve toprağımızın yüz ölçümümüzün %52’si orman ve bunun da %97’si nitelikli, kaliteli orman durumunda gerçekten şanslı bir iliz.

Su kaynaklarına baktığımızda yine Melen’in ana havzası içerisinde bulunuyoruz. Yine nüfuzumuzun %65’i Melen Suyu Havzası içerisinde 1 milyar 650 milyon m3 su varlığıyla gerçekten çok önemli bir durumdayız. İstanbul’a verilen 575 milyon m3 su miktarı, ilimiz olarak Melen Su Havzası Projesi bittiğinde 1 milyon m3 üzerinde suyu İstanbul’a göndermiş olacağız.

Tabi ilimiz bu orman varlığıyla orman köyleri açısından önemli. Yine 80 civarında köyümüz orman köyü statüsünde ve nüfus olarak da 70.000 kişiyi kapsayan bir orman köylüsüne sahibiz ve bunlarla ilgili de 12-13 yıldır 20 milyon TL’ye yakın orman desteği sağlandığını anlamış oluyoruz. Büyük ova dediğimizde yine birinci sınıf tarım arazisi bulunduğu 141 büyük ova ilan edilen ülkemiz topraklarından birisi yine ilimizde bulunmakta, bu manada yine verimli toprak ve tarım alanlarına sahibiz.

Şanslı olduğumuzu sizde görüyorsunuz buraya dışarıdan gelenler de her zaman bunu ifade ederler. Düzce’miz, konumu itibariyle, toprak kaynakları itibariyle, suyu itibariyle ve orman varlığı itibariyle çok güzel bir durumdadır. Buradaki amacımız hem ormanlarımızı korumak, hem de yeni ormanları ilimize kavuşturmaktır. Bunu da yapmak üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Bu orman varlığımız inşaallah ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olsun. ‘Milli Ağaçlandırma Seferberliğimiz’ ülkemiz için hayırlı olsun. İnşaallah 250 milyon ağacın 11 milyonunu bugün olmak üzere ülkemize kazandırmış olacağız. Düzce olarak 40.000 üzerindeki ağaç dikimi ile bu seferberlikte biz de varız diyoruz. Hep birlikte ve bayram havasında, şenlik havasında sizlerle, çocuklarımızla, halkımızla bu kampanyada yer almış oluyoruz. Hepimize hayırlı olsun.” ifadelerinde bulundu. 

***

İlimizde, fidan dikimi için seçilen arazinin daha önce depremzedeler için yapılan prefabrik alan olduğu ve bu nedenle fidan dikimi için açılan çukurların birçoğunun dibi ne derece doğrudur bilemem ama beton olduğu söyleniyor. Bu nedenle dikilen bazı fidanların dikim işinin de pek sağlıklı olmadığı söyleniyor. Dikilmiş olan ağaç fidanlarının diplerinin bir sefer daha, işten anlayan kişilerce gözden geçirilmesi veya kontrol edilmesinin faydalı olacağı söylenmektedir!

 

“Milli Ağaçlandırma Günü” olarak ilan edilen bu günlerde yörelere uygun ıhlamur, erguvan, süs armudu, süs kirazı, meşe, at kestanesi, leylandi, çınar, gürgen, akasya, karaağaç, akçaağaç, dışbudak, manolya, servi, sedir vb. ağaçlarının içinde meyve veren elma, armut, ceviz, kestane, hurma, dağ çileği, defne, erik, kiraz, vişne, döngel, ayva, alıç, fıstık çamı, iğde gibi çeşitli ağaçlar da dikilse daha doğru olmaz mı? Hoşçakalın.

 

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
260 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Miraç Kayıhan Karayiğit

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ