Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[10:05] Son hazırlıklar yapılıyor -- [10:00] Özlü diğer fabrikaları da gezecek -- [09:52] Temizliğiyle Dikkat Çekiyor -- [23:21] AMBULANS ALEV ALEV YANDI! -- [17:28] Yarışma İçin Gün Sayılıyor -- [17:22] Sorunları Ele Aldılar -- [16:55] Birlikte hareket ediyorlar -- [13:37] Vali Atay başkanlık etti -- [11:07] GERİ SAYIM BAŞLADI -- [10:06] Ekonomik destek istedi --
Yazarlar
Düzce İlim, Fikir ve Sanat Akademisi Açıldı!
İlhami Atasever

İlhami Atasever

13.01.2020 - 09:39
350 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Beyazay Derneği Düzce Şubesi, 2017 yılının Kasım ayı ortalarında bazı sivil toplum kuruluşlarının da katıldığı bir sabah kahvaltısı düzenlemişti. Düzce Öğretmenevinde yapılan bu kahvaltıya ilimiz valisi Dr. Zülkif Dağlı, dönemin Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, yine zamanın Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva da katılmıştı. Yapılan bu kahvaltıdan STK’larla her ay bir araya gelme fikri ortaya çıkmıştı. Bu fikir de sayın valimizden çıkmıştı. Bunun ilki 14.11.2017 tarihinde yine öğretmenevinde bir akşam yemeğinde gerçekleşmişti. İlk toplantıda, toplantılara bir STK’nın ev sahipliğinin yapması, ortak hareket etmek adına gündemli toplantıların geçekleştirilmesi ve ilimizde STK’ların gerçekleştirmiş olduğu etkinliklerin paylaşılması kararı alınmıştı. 12 Aralık 2017 tarihinde Düzce Belediyesi Erguvan Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen ikinci toplantıda, 2018 yılı STK faaliyetlerinin merkezinde “Gençlik ve gençlik sorunlarının çözümleri” teması belirlenmiş ve STK’ların işbirliği ile ortak bir projenin geliştirilmesi kararı alınmıştı. Toplantılar o tarihten sonra altı ay süre ile belirli bir disiplin içerisinde 10.04.2018 tarihine kadar devam etmişti.

12.03.2018 tarihinde yapılan beşinci STK toplantısında “İnsan Medeniyet Hareketinin Düzce Başkanı Cemal Kazak” ilimizde “Düzce İlim Fikir ve Sanat Akademisi” kurulması fikrini ortaya atmıştı. Bu fikir valimiz Dr. Zülkif Dağlı ve dönemin Belediye Başkanı Dursun Ay başta olmak üzere tüm STK başkanları tarafından da kabul görmüştü. Gerekli inceleme ve hazırlıklardan sonra “Düzce İlim Fikir ve Sanat Akademisi” 1999 Düzce Depreminden önce, Cedidiye Mahallesi, Celal Kasapoğlu Caddesi, No: 2’de hizmet verdiği eski Düzce Belediye binasının yıkılan yerine yeni yapılan binanın 3. katında açılması kararı alındı. Hizmete açılan Akademi, ilimizde ortak çalışma kültürü, yetişkinlerin ve gençlerin aktif bir yaşam sürdürmeleri, sosyal becerilerinin geliştirilmesi ve desteklenmesi açısından çok önemli. Akademi, Valilik, Belediye, Üniversitede, İl Müdürlükleri ve 25 STK’nın katkılarıyla nihayet halkın hizmetine sunuldu.

STK toplantılarının yedincisi 03.12.2019 tarihinde yapılarak yeniden başlatılmış oldu. Yapılan bu toplantıda daha önce kurulmasına karar verilen “Düzce İlim Fikir ve Sanat Akademisinin” açılışı ve tanıtımı yapıldı. 07 Ocak 2020 tarihinde ise Düzce İl Müftülük salonunda STK toplantılarının 8 si yapıldı. Bu toplantıda, basımı yapılmış olan “Düzce İlim Fikir ve Sanat Akademisinin” tanıtım kitapçığı STK başkanlarına dağıtıldı. Toplantıda, İHH Düzce Başkanı Osman Altundal İHH’nın yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Bu bilgilerden sonra “Düzce İlim Fikir ve Sanat Akademisinin” çalışmaları tartışmaya açıldı. “Düzce İlim Fikir ve Sanat Akademisinin” çalışmalarıyla ilgili aldığım notları buradan aktarmaya çalışacağım.

“Düzce İlim Fikir ve Sanat Akademisi” ilimizde yaşayan hemşehrilerimizin ve öğrencilerimizin yaşam boyu öğrenme kavramı çerçevesinde faaliyet gösterecektir. Akademi, bireylerin belirlenen modüller içerisinde ilgi duydukları alanlarda, kapasitelerini geliştirmeye dönük faaliyet gösterecektir. Akademinin gelecekteki etkinlikleri ise büyük ölçüde katılımcılardan gelecek talepler doğrultusunda; Geleneksel sınıf eğitiminin yanı sıra söyleşiler, konferanslar, atölyeler, okuma ve tartışma sınıfları, toplantılar, tanıtımlar, seminerler düzenlenerek güncellenecektir. Akademide yapılacak etkinlikler Düzce Üniversitesi’nden gönüllü olarak destek verecek akademisyenlerimizin katkılarıyla gerçekleştirilecektir. Güz dönemi olarak 37 konu başlığı altında Konferans ve Atölye çalışmaları planlanmıştır. Birkaç başlık söylemek gerekirse; Konferans bülteni olarak “Yaratıcı düşünce teknikleri”, “Gençler için doğru seyahat etmenin yolları”, “Türk kamu diplomasisi ve gençlik”, “Ahilik kültürü ve etik” gibi konular devam ederken atölye çalışmalarında ise “Evliya Çelebi’nin izinde” “Yazı ve şiir atölyesi”, “Geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) atölyesi”, “Ebru,” “Hat Sanatı” vb.

Peki buradan nasıl istifade edilecek? Mesela; Kamuda çalışanlarla veya yetişkinlerle ilgili “Kişisel gelişim eğitimi” konulu bir konferans talebinin olduğunu düşünelim. Diyelim ki bu konuda Akademiye müracaat etmek istiyorum. Bu isteğimi nasıl bildireceğim? O da şöyle olacak; Yukarıda adresini belirttiğim binaya gidilecek, orada bulunan görevliye talep anlatılacak. Gerekli form doldurulacak. Veya Akademinin sosyal medya hesapları vasıtasıyla google form üzerinden(https://forms.gle/SM2UdBSm9oCTviyMA) form doldurularak aynı talep yapılabilecek.

Diyelim ki belirlenen bir konuda 20 kişiden talep formu geldi. Bu durum “Düzce İlim Fikir ve Sanat Akademisi” ile ilgilenen birime bildirilecek ve o birim, form bilgilerine göre tarih, gün, saat ve konuşmacı belirleyecek ve belirlenen tarihte vatandaşın ve konuşmacının “Düzce İlim Fikir ve Sanat Akademisine” gelmesi sağlanacak. Konu ile ilgili olarak talepte bulunan vatandaşlara telefon veya mail ile dönüş yapılacak. Herhangi bir STK isterse kendi üyeleri için belirlediği bir konuda da “Düzce İlim Fikir ve Sanat Akademisinden” talepte bulunabilecektir. Aynı STK isterse konuşmacıyı da bulabilecektir.

Atölye çalışmaları (Birden fazla tekrarı olan etkinlikler) konu başlığına göre en az 2 hafta olup 6 haftaya kadar devam edecek etkinlikleri kapsamaktadır. Mesela; “Ebru, Hat, Güzel Sanatlar, Müzik vb.” konularında kurs şeklinde etkinlikler de yapılabilecek. Atölye çalışmalarında ihtiyaç halinde kurum ve kuruluşların salonlarından da faydalanılacaktır.

Akademi binasında 20 ve 30 kişilik 2 adet salon ve 15 kişilik toplantı salonu mevcut. Akademide sabahtan akşama kadar mesai saatleri içinde (08.30-17.30) 2 görevli bulunacak. Akdemi etkinlikleri hafta içi 16.00-20.00, Cumartesi günü 14.00-20.00 saatleri arasında yapılacaktır. Katılımcılar için çay ikramı da yapılacaktır.

“Düzce İlim Fikir ve Sanat Akademisinin” çalışmaları hakkında Düzce Üniversitesi öğrencileri nasıl istifade edecek veya bilgilendirilecek? Dekanlıklar, Düzce üniversitesinde halen “Bağımlılıkla Mücadele Genç Yeşilay Topluluğu”, “Edebiyat Topluluğu”, “Genç Tema Topluluğu”, “Genç Yeryüzü Doktorları Topluluğu” gibi var olan 108 adet topluluk üzerinden gençlere ulaşılması planlanmıştır. Sistem bu şekilde işleyecek. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. “Düzce İlim Fikir ve Sanat Akademisi” ilimiz insanına hayırlı olsun. Hoşça kalın. 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
350 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

Millet Bahçesi mi, Okul mu?

İlhami Atasever

Millet Bahçesi mi, Okul mu?

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Miraç Kayıhan Karayiğit

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ