Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[23:02] Motosiklet park halinde ki otomobile çarptı 1 ölü -- [22:00] FUTBOLCULARDAN GÖKHAN KAPOĞLU’NA ÇAĞRI -- [21:45] ENVER AYYILDIZ 3 PUANI DEĞERLENDİRDİ -- [17:28] DÜZCESPOR LİGE GALİBİYETLE BAŞLADI -- [15:32] MAÇ BAŞLADI -- [14:13] “ÜMİT DE BİZİM, MUSTAFA DA BİZİM, OKAN DA BİZİM” SÖZLERİ BOŞ ÇIKTI -- [13:03] Düzcespor Düzce’nin ve Düzce esnafının markasıdır. -- [11:06] Gölyaka ve Akçakoca’da vatandaşlar arsalarını Kızılay’a bağışladı -- [10:38] KARADENİZDE BALIK BOLLUĞU YAŞANIYOR -- [10:10] ÖĞRETMEN TEMASSIZ DEZENFEKTAN CİHAZI YAPTI --
Yazarlar
Eşek gitti oyunu-Fırsat ile ilgili…!
İlhami Atasever

İlhami Atasever

24.01.2020 - 10:46
570 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Eşek gitti oyunu!

““Mevlânâ'nın Mesnevi''sinden aktarılan kıssa!

Sofinin biri, bir tekkeye misafir oldu. Eşeğini götürüp ahıra bağladı, yemini suyunu kendi eliyle verdi. O tekkede bulunan sofiler yoksul kimselerdi. Toplanıp aralarında konuştular, misafire ikram etmek gerekti, kendilerinin karınları da açtı. Neticede eşeği satmaya karar verdiler. Hemen eşeği satıp yiyecek aldılar, mumları yaktılar. "Tekkede bu gece yemek var, sema var!" diye ortalığa bir velvele düştü.

Yemek yendi, sema başladı, sofiler coştukça coştular. Semanın en heyecanlı yerinde çalgıcı: "Her berfet/eşek gitti" diye bir nağme tutturdu. Dervişler de buna uyarak hep bir ağızdan: "Eşek gitti!" diye söyleyip oynamaya başladılar. Bu nağme eşeğin sahibi olan o sofinin de hoşuna gitti. Herkesten daha fazla el çırpıyor ve: "Eşek gitti, eşek gitti, ey oğul, eşek gitti!" diyordu.

Gece yarısından sonra sema bitti, sofiler birer ikişer dağılıp gittiler. Sabahleyin o soficik kalktı, eşyalarını topladı, eşeğine yükleyip yola koyulacaktı. Ahıra gidince eşeği yerinde bulamadı. Önce, belki hizmetçi suya götürmüştür, diye düşündü. Bir müddet bekledi. Hizmetçi gelince ona eşeğini sordu. Hizmetçi: "Eşek satıldı. Eşeği satıp akşamki ziyafeti tertip ettiler" dedi.

Sofi kızdı: "Siz kimin malını kime satıyorsunuz, bu ne adaletsizlik, böyle şey olur mu? Neden bana haber vermedin?" diye çıkıştı.

Hizmetçi boynunu bükerek: "Bana kızmayın efendim. Size haber vermek üzere gelince baktım ki, siz herkesten çok ‘Eşek gitti, eşek gitti’ diye bağırıyorsunuz. O zaman siz biliyorsunuz, haberiniz vardır, diye düşündüm ve söylemekten vazgeçtim" dedi. Bu cevap karşısında sofi söyleyecek söz bulamadı.

Meyvesini yiyenin ölmeyeceği hayat ağacını Hint ülkesinde arayan adamın hikâyesi de, anlamca, yukarıdaki eşek gitti hikâyesini destekliyor. Hayat ağacının veya adaletin ne olduğunu bilmeyenler, onu, Hindistan'da yetişiyor zannıyla orada aramaya kalkışır. Anlamını bilmeden "‘Eşek gitti, eşek gitti!" diye başkalarıyla el çırpıp oyuna kalkan kimse de, kendi oyununu oynadığını sanır. Zamanı geldiğinde hakikatın acı şamarını yiyince de feleği şaşar, "Adalet bu mu!" diye yakınmaya başlar. Öylesine, "Müstehak!" demekten başka elden gelen başka bir şey yoktur.” Bu köşe yazısı Rasim Özdenören’den alıntıdır.

31.05.2019 tarihinde “Eşek gitti oyunu!” başlıklı yazıyı bir sefer daha yazmıştım. Gerçekten de o tarihlerde böyle bir yazının yazılması icap ediyordu! O tarihlerde ilimizin lehine olması gereken, ama şu veya bu sebeplerden dolayı değerlendirilemeyen bazı fırsatlar ilimiz adına kaçıp gitmişti. Dikkat edilmez, üzerinde çalışma yapılmazsa ayağımıza kadar gelmiş olan bazı fırsatlar bugünlerde tekrar kaçabilir!

Fırsat ile ilgili Söylenmiş Güzel Sözler!

“Fırsat, herkesin ayağına gelir; ama fırsatı değerlendiren azdır.” Bulwer Lytton

“Büyük adamları ortaya çıkaran, biraz da büyük fırsatlardır.” Jean J. Rousseau

“Fırsat rüzgara benzer, marifet onu geçerken tutmaktır.” Türk Atasözü

“Fırsatlar da bulutlar gibi, çabucak geçer gider.” Hz. Ebubekir (r.a.)

“Dört şey asla geri gelmez; söylenen söz, atılan ok, geçmiş hayat ve kaçırılmış fırsat.” Hz. Ömer (r.a.)

Hoşçakalın.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
570 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

MÜCADELE VE HAYAT

Miraç Kayıhan Karayiğit

MÜCADELE VE HAYAT

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ