Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[09:54] Vali Dağlı hem teşekkür etti hem uyardı -- [22:32] BAKAN KOCA AÇIKLADI -- [18:30] Tüm otobüslere genel bakım yapıldı -- [17:29] KISITLAMA GÜNÜ TRAFİK KAZASI -- [17:21] Anons ve sıra numarasına göre binilecek -- [17:13] Ulusal Basında Geniş Yer Buldu -- [16:43] 100'E YAKIN KAZADA 33 CAN KAYBI -- [16:40] Ulaşım Tedbirli Olarak Başlayacak -- [16:36] Mantar Toplamayı Eğlenceye Dönüştürdüler -- [15:13] HASTANELERDE SALGIN TEDBİRLERİ GEVŞETİLECEK --
Yazarlar
Virüs ve Düzce Kızılay şubesi!
İlhami Atasever

İlhami Atasever

7.04.2020 - 12:18
697 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum

Korona Covid-19 virüs salgınının dünyaya yayılmaya başladığı günlerden bugüne, özellikle ülkemizde yayılmaya ve kısmen de olsa sokağa çıkma yasağı başladıktan sonra toplumda bazı problemler oluşmaya başladı. Mesela; Kamuda çalışanlar öğlen yemek vakti geldiğinde yemeğini nasıl ve nerede yiyecek?

65 yaş üstü, 20 yaşın altında olan insanımız korona virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla eve kapandı, alışveriş ihtiyacını nasıl yapacak? Yurt dışından gelen insanlar Korona virüsü vardır ihtimaliyle 14 gün karantinaya alındı bu kişiler nerede kalacak, ne yiyip ne içecek? 

Bu durumda olan insanların para, yemek, çay, kahve, meyve, ilaç vb. ihtiyaçları olacak. Peki kim karşılayacak bunları? Vatandaş kısıtlı olduğu sürede, kısıtlı imkanlarla ihtiyaçlarını nasıl giderecek, bankadan çekilmesi gereken parasını nasıl çekebilecek, ödemesini nasıl yapacak vb?

Devlet, vatandaşına bu konuda yapılması gereken her türlü hizmeti vermeye çalışıyor. Ama devletin görmediği veya mevzuat olarak yapılamayan veya zaman açısından daha pratik çözümler sunan yardım kuruluşlarına da imkan veriyor ve diyor ki istiyorsan sen de bu işin bir tarafından tutabilirsin. İşte burada yardım kuruluşları devreye giriyor. Bu yardım kuruşlarının en yük ve teşkilatlı olanlarından bir tanesi de Kızılay’dır. Peki ilimizde bulunan Kızılay şubesi ilimizde veya bölgemizde ne gibi hizmetler yapıyor?

Sordum, araştırdım, öğrendim. İhtiyaç sahibi vatandaşların temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik “Vefa Sosyal Destek Grubu’nda 112 Çağrı Merkezine” gelen çağrılar “Genç Gönüllüler tarafından kayıt altına alınmış.” Bu konu ile ilgili duyduğum ve gördüklerimi aşağıda yazdım.

Kızılay şubesinin kendi çalışanları, başkan dahil yönetim kurulu üyeleri, 10 kişilik gönüllü gurubu ile gıda kolisi, hijyen seti, kavurma etleri ihtiyaç sahiplerinin adreslerine giderek bırakılmış. Bu süreçte 2788 aileye (5576 kişiye) ulaşılmış. 112 Çağrı Merkezinde görevli personele öğle ve akşam yemekleri olmak üzere 10 gün süre ile her gün 120 kişilik yemek dağıtılmış. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kıyma, kuşbaşı, hijyen seti teslim edilmiş. Gönüllüler tarafından evden çıkamayan 50 ailenin elektrik vb. faturaları ilgili birimlere yatırılmış, eczanelerden ilaçları alınmış, market alış-verişleri yapılmış. Üniversite öğrencilerine burs, ihtiyaç sahibi ailelere de eğitim yardımı adı altında 50.000 tl. ödeme yapılmış. 

Kaynaşlı ilçesinde yangın nedeniyle 2 aileye yaşam konteynırı, mutfak seti verilmiş. Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastane bahçesine 90 metre karelik 1 adet çadır kurulmuş. Şubeye gelen 70 ihtiyaç sahibi aileye gıda kolisi, kavurma et, giyim yardımı yapılmış.  Düzce İl Emniyet Müdürlüğü’ne 1 adet konteynır, 50 adet battaniye verilmiş.

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında Korona Covid-19 salgını nedeniyle bulunan toplam 482 vatandaşa 3 öğün (ayrıca ara öğün, meyve, çay, nescafe, meyve suyu vb.) yemek verilmiş ve verilmeye de devam ediliyor. Bu iş için bugüne kadar azımsanmayacak ölçüde para harcanmış. Düzce’de bulunan çeşitli firmalardan 300 adet gıda kolisi yardımı bağış olarak alınmış ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılmış. Kurum, kuruluş ve vatandaşlara 4020 adet maske ve eldiven dağıtımı yapılmış.

Olağanüstü dönemler için depolarda hazır bulunan gıda paketleri, sıvı yağ, çay, şeker, pirinç, kuru fasulye, mercimek, bulgur, salça, un, zeytin, kaşar peyniri, makarna ve tuz, gıda kolileri dağıtılarak insanların evden sokağa çıkışının azaltılması sağlanmış. 

Şampuan, kolonya, el sabunu,  çamaşır suyu, bulaşık deterjanı, Arap sabunu, bulaşık süngeri, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, diş macunu, diş fırçası, tıraş bıçağı ve tıraş köpüğü bulunan hijyen kolileri hazırlanmış, hijyen setleri, bu tür malzemelere ulaşmada en büyük sıkıntıyı çeken toplum kesimleri gözetilerek onlara dağıtılmış veya dağıtılmaya devam ediyor. 

Kızılay Genel Merkezi; Ülke genelinde faaliyet gösteren 258 şube ve 174 temsilciliğin koordinasyonu ile Kızılay gönüllüleri, üyeleri ve çalışanlarının dahil olduğu 9 bin 435 Kızılaycı sahada görev yapıyor. Bugüne dek, evlerinden çıkamayan 65 yaşın üstündeki büyüklerimize ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızdan 236.233 kişiye destek olunmuş, alış verişleri yapılmış. Şube ve temsilcilikleri ihtiyaç sahiplerine 62.980 gıda kolisi, 71.579 hijyen kolisi dağıtımı, aile başına 140 tl. olmak üzere 5373 ihtiyaç sahibi aileye nakdi yardım yapılmış. KYK yurtlarında 41 il, 77 hizmet noktası, 1213 toplam personel ve gönüllü sayısı, 8039 toplam destek personeli ile 725.550 öğün dağıtımı gerçekleştirmiş. 

Düzce Kızılay şubesi bu hizmetleri sadece Düzce merkezde değil, diğer ilçe ve köylerde de veriyor. Düzce Kızılay şubesi Düzce’de verdiği bu hizmetlerin aynısını Bolu, Sakarya, Bartın, Kastamonu illerinde de veriyormuş. Türk Kızılay’ının ülke çapında yaptığı hizmetlerin ayrıntılarını, yazıyı uzatmamak adına buraya almadım.  

Düzce Kızılay şubesinin gerek ilimiz halkına ve gerekse çevre illere verdiği hizmetler ilimiz adına gurur veren bir durumdur. Kızılay’ın çalışmalarında cesaretle yardımcı olanları, gıda kolisi olarak bağışta bulunan özel kuruluşları, vatandaşın ayağına kadar giderek hizmet edenleri, gönüllüleri tebrik ederim. Allah bu tür felaketleri bir daha göstermesin, hali hazırdaki virüs salgınının da bir an önce yok olması için hepimizin yar ve yardımcısı olsun.

Bu gece Berat Kandili’dir. Ümit ederiz ki bu mübarek gece, zor günler geçirdiğimiz; fakat gelecek adına umutla dolu olduğumuz şu dönemlerde yeniden bir uyanışa vesile olur. Berat kandiliniz mübarek olsun. Hoşçakalın. 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
697 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%54,17

İshak AK

7.04.2020 - 13:15:17

İnsan yaşamının her kademesinde planlama ön planda gelmeli.Niye böyle başladım söze.İzah edeyim.Adamın biri ölmüş hastahanede otopsi yapılmış.Ölüm nedeni açlıktan.Mevtanın üzerinden de 1000tl çıkmış.Şimdi Allah için yardımsever bir milletiz.Yardımlaşmayı severiz.Paylaşırız.Acırız vs.Ancak tüm bu hasletlerimizi ifa ederken bu işin planlanmasında zayıf kalıyoruz.Vefa ekibi-Polis-Jandarma vb. kişi kurum ve kuruluşlar can havliyle çalışmış.Allah Razı olsun.Ama planlama planlama, hep sıkıntımız bu.Emekliler 65 ve üstü evde kalınmalı dendi.Kaldı.Ancak tamamını tenzih ederim ama merkeze bağlı 2-3km mesafedeki bazı köydeki bu tip kişilere 8-10 günde maaşları ulaşabildi.1000TL Yardım alacağız diye banka-Ptt önleri sırt sırta dipdibe 1-2gün bekledi.Neyse ki Devlet büyükleri Ptt' leri kapattı.Evlere teslim edilecek dendi konu çözüldü.Ancak keşke baştan bu tedbir alınsaydı.Hiç olmadı köy muhtarları-imamları-öğretmenleri işbirliği ile en az kendi köylerinin gıda-maaş-nakit vb.yardımları yetkilendirilerek çözümlenebilir.Muhtarlar da kamu görevlisi.2023 yılına şurda ne kaldı.Al sana hizmet vakti.Al sana muhtarlık için seçim yatırımı.Ama nerdeee.HerşeyiMerkezi hükümet-Bakan- vali-vali yardımcısı-kaymakam-belediye başkanı mı halledecek.Alt kademe de elini taşın altına koyacak.Haa şu söylenebilir.Bunları kim organize edecek.Sorun orda.Planlama organize-saha çalışması-denetim ve nihayetinde günlük raporlama.Bu konuda maalesef eksiğimiz var.Bu arada canla başla çalışanların hakkını yemiyelim.Ama emeğimizi sahaya yansıtamadığımız sürece totalde kendimizi başarılı addedemeyiz.Kızılay da bu süreçte devreye girmiş karınca kaderince bişeyler yapmaya uğraşıyor.İnşaallah kendinden beklenen hizmeti veriyordur.Vatandaş da kızılay'a elden geldiğince destek olmakta.İnşaallah Hizmetinde kusuru olmaz.Yukarıda sayılan faaliyetlerini arttırarak devam eder.İnşaallah bu virüsten kurtulur eski günlere tez zamanda döneriz.Evde kalalım.Dua edelim. Tüm islam aleminin Berat Kandilini kutlarım.Bu gece dua gecesi.Bol bol dua etme vakti.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Miraç Kayıhan Karayiğit

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ