Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:17] LGBT Komisyonu, Meclisten Döndü -- [14:49] İHALELERDE FAHİŞ RAKAMLAR BULUNUYOR -- [14:12] Antalya Valisi'ne Hayırlı Olsun Ziyareti -- [12:16] Sempozyumdaki Bildiriler Kitaplaştırıldı -- [11:09] Vali Atay Divapan Yönetimini Ağırladı -- [10:45] DÜZCELİLER MEYDANLARI DOLDURDU -- [10:16] LGS TÜRKİYE BİRİNCİSİ ÖĞRENCİMİZ VAR -- [10:00] LGS Sonuçları Açıklandı -- [07:44] Son dakika... Keşif uçağı düştü: 7 şehit -- [23:02] KAZADA SÜRÜCÜ YARALANDI --
Yazarlar
Düzce Öğretmenevi binası neden yenilenmiyor?
İlhami Atasever

İlhami Atasever

29.06.2020 - 08:27
594 kez okundu
0 bekleyen yorum
9 onaylı yorum

Düzce öğretmenevi binasının yenilenmesi ile ilgili bu köşeden;

09.11.2015 tarihinde “Prefabrik binada yıllardan beri hizmet veren Öğretmenevi binasının” yenilenme zamanı,

16.02.2016 tarihinde “Düzce öğretmenevi binası yenileniyor!”,

23.11.2016 tarihinde “Öğretmenevi binasının yapım işi ne oldu?”

15.06.2017 tarihinde “Düzce öğretmenevi binası yenilenmeyecek mi?”,

22.11.2018 tarihinde “Düzce öğretmenevi binası artık yenilenmeli!” başlıkları ile konuyu dile getirmiştim.

Yapılması planlanan yeni Öğretmenevi binası için Kiremitocağı Mahallesinde, Gençlik Merkezi Müdürlüğü binasının yanıbaşında yaklaşık 6.5 dönüm yer tahsisi yapılmıştı. Bildiğim kadarı ile yaklaşık 4 yıl önce bu yerin zemin etüdü yapılmış projesi de çizilmişti! Böyle bir öğretmenevi binası hem kendisine gelir sağlar, hem de kendi camiasına olduğu gibi vatandaşlarımıza da hizmet verir. İlimize yapılacak böyle bir yatırım doğru bir yatırım olmaz mı? 

Eğitim sendikaları tarafından da eksikliği dile getirilen öğretmenevi binası, bir önceki sayın valimizin başkanlığında 20.01.2016 tarihinde bir toplantı düzenlenmişti. Toplantıya Düzce Belediye Başkanı, Milli Emlak Müdürü, Milli Eğitim Müdürü, Defterdar, Düzce Belediyesi İmar Müdürü ve Memur-Sen Düzce temsilcisinin de katıldığı toplantıda yeni öğretmenevi binasının yapımı için istişarelerde bulunulmuştu. Azmimilli Mahallesi, Gazhane Caddesi üzerinde bulunan mevcut Öğretmenevinin yeni yeri için Kiremitocağı Mahallesi’ne yeni yapılan Gençlik Merkezi mevkii düşünülüyordu. 

Şu an 14 yatak kapasite ile hizmet veren Öğretmenevinin yatak kapasitesinin artırılarak “4 yıldızlı bir öğretmen evine dönüştürülmesi planlanıyordu. Proje çalışmalarının devam ettiği yeni Öğretmenevi binasının, artan nüfusa cevap vermesi isteniyordu. Küçük, orta ve büyük toplantı salonları, 1500 kişilik düğün, kongre salonu, restoranı olan, 250-300 kişilik toplantı-yemek salonu, bay ve bayan kuaförü, dinlenme ve tv odaları olan, çocuk parkı, engelli, suit odaları bulunan 200 kişilik oteli olan bir proje yapılamaz mı? En az 300 araçlık parkı olan yeni Öğretmenevinin 2019 yılının Mart ya da Nisan ayında temelinin atılması hedefleniyordu.” Şeklinde o ve daha sonraki tarihlerde basında haberler çıkmıştı. Herşeyi hazır olduğu söylenen o temel neden bugüne kadar atılmadı?

Düzce’ye yeni bir Öğretmenevi binası uzun zamandan beri yapılması şiddetle ihtiyaç olan önemli hizmet binalarımızdan biridir. İlimizde zaman zaman çalıştaylar, seminerler, konferanslar, bilim şenlikleri yapılıyor. Yurt genelinde bazı yerler vardır ki çeşitli bakanlıkların seminerleri genellikle oralarda olur, haftalık veya iki haftalık sürelerle oralara çok sayıda insanlar yönlendirilir. Böyle bir öğretmenevi binasında hem seminerler yapılır hem de bir çeşit tatil yapılarak bulunduğu ilin ekonomisine de katkı sağlanmış olur. Düzce olarak Denizimiz, yaylalarımız, şelalelerimiz, raftingimiz, mağaralarımız vb. tabii güzelliklerimiz var. Bakanlıkların resmi olarak görev yapan memur veya amirleri, resmi olarak yönlendirebilecekleri ve ilimize yakışır bir öğretmenevi binamız neden olmasın? 

Hali hazırda, fiziki olarak küçük gibi gördüğümüz öğretmenevi binamız kalitesiyle, ucuz fiyatlarıyla müşteriye hizmet verirken aynı zamanda para da kazanıyor. Altın yumurtlayan tavuk misali böyle bir kurumun neden kendisine ait çok fonksiyonlu bir binası olmaz? Düzce olarak böyle bir kurumun geliştirilmesi ve değerlendirilmesi için neden çaba gösterilmez? Doğrusu anlamakta güçlük çekiyorum.

Çok fonksiyonlu bir öğretmenevi binasının yapılması artık ilimiz için lüx değil ihtiyaç olduğunu hepimizin bilmesi gerekiyor. Yapılması istenen binanın yeri var, projesi var, maddi anlamda da birçok imkanları olduğu da söyleniyor ama ne hikmetse binanın inşaatına bir türlü başlanmıyor. İlimize yeni bir öğretmenevi binasının neden kazandırılamadığını birisinin çıkıp içinde yaşadığımız topluma izah etmesi gerekiyor. Aksi halde insanların kafasında çeşitli soru işaretleri oluşuyor!

Düzce Öğretmenevi birçok taşımalı okulun yemeğini veriyor. Aynı anda çok sayıda insana yemek yapılabilecek kapasiteli mutfağı olan, Spor organizesi yapılabilecek özelliğe sahip bir öğretmenevi projesi neden hala düşünülmez? Çizilmiş olduğu söylenen proje gerekiyorsa daha da geliştirilebilir ve bundan sonraki yıllarda Milli Eğitim Bakanlığının tavsiye edebileceği özel tip proje olarak da değerlendirilebilir! 

Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulları Döner Sermayeli İşletmeler olmayıp, Genel Bütçe Kapsamında olmayan ve bütün işletme giderlerini kendi işletme geliriyle karşılayan kurumlar olarak bilinmektedir. Hem kazanır hem de kazandırır.

Mevcut haliyle yıllık 8-9 milyon cirosu olduğu ve kendi imkanlarıyla 55 kişiye istihdam sağladığı söylenen öğretmenevi müdürlüğü böyle bir binayı belki kendisi bile yapabilir. Olur mu öyle şey demesin kimse örneği var. Mesela; Bu satırların yazarı görevdeyken görev yaptığı kurumun binasını yine kurumumuzun derneği üzerinden o zamanki valimizin ve dernek başkanımızın destekleri ile başlatılarak kaba inşaatını bitirmiş ve kalanını da devletin verdiği parayla bitirmiştik. O kurum şimdi problemsiz bir şekilde Düzce halkına hizmet veriyor! 

Yapılması planlanan veya düşünülen öğretmenevi binası ile ilgili tüm bilgiler ilgililerden alınır ve proje masaya yatırılırsa bu iş olur diye düşünüyorum. Dört yıl önce yapımına karar verilmiş olan öğretmenevi binasının yapımı o tarihlerde başlamış olsaydı bugün hizmet veriyor olacaktı, yapım maliyetini çoktaan amorti ederek devletin kasasına belki de para bile giriyor olacaktı. Sayın valimizin ilgililerden asıl bilgileri alarak yeni bir öğretmenevi binasının yapımı ile ilgileneceğine inanıyorum. Hoşçakalın.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
594 kez okundu
0 bekleyen yorum
9 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%48,00

Mustafa SÖKMEN

2.07.2020 - 14:25:18

Ne zaman Bursadan Düzceye gelsek ilk durağımız öğretmenevi. Son zamanlarda idarenin değişmesiyle çehresi epeyce değişti. Yeni bir tesis yapılacağı iki yıldır söyleniyor ancak her gelişimizde yine bir gelişme olmadığını öğreniyoruz. Bu kaliteli hizmetin daha Büyük ve güzel mekanda geniş kitlelerle buluşması lazım. Özellikle yemekleri harika. Otel kısmı ise çok yetersiz. Dinlenme ve spor alanları yok. Umarız bşr dahaki gelişimizde yeni binada kalırız.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,72

Hatice BAYRAKTAR

1.07.2020 - 22:53:23

Düzcede ailemizle birlikte canlı müzik eşliğinde temiz ve ucuz Yemek yiyebildiğimiz güvenilir ve samimi tek mekan öğretmenevi. Kış aylarında çok soğuk oluyor ve çocuklar üşüyor. İdareciler kalıcı ve daha geniş bir binanın kiremitocağında yapılacağını 3 yıldır söylüyorlar ama bir türlü yapılmadı. Yeni binada restoranlar daha büyük yapılmalı. Ayrıca çocuklar için oyun parkıda olmalı. Aracımızı park edecek yer olmaması ise en büyük dert
Katılıyorum   Katılmıyorum
%47,83

Ayşe SEZA

1.07.2020 - 22:46:29

Bina yaparsınız kafası çalışan Müdürü olmaz. Adam gibi çalışan müdürünüz olur kıyıda köşede dandik bir binaya mahkum edersiniz. Her ikisi olur Hizmet sunacak kalifiye personel istihdam edemezsiniz. Diğer ikisini bulmuş bir Düzce yeni bir öğretmenevi mi yapamıyor niye yapamıyor? Şu memlekete ne zaman un şeker ve yağ varken ekmek yapacak idareciler gelecek?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%53,57

Dursun UÇAN

1.07.2020 - 22:39:46

Öğretmenevleri her ne kadar kendi geliriyle ayakta dursalarda sonuçta kamu kurumu ve devletin gücünü temsil ediyor. Bu ülke büyük bir ülke ise neden kamuya hizmet eden binaları küçük olsun. Müdür Beyle tanıştık büyük düşünen bir insan devletini temsil ediyor. Ama binaya bakıyorsunuz prefabrik ve küçük. Araç parkı dahi yok. Bodrumda nemli bir yerde mescid. Tek güzel olan restorant. Yenisi yapılsın hemde devletin gücü ve büyüklüğüne yakışsın.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

Murat Gürkan

1.07.2020 - 22:32:29

Milli eğitim bakanlığına bağlı başlı başına marka değeri yüksek olan öğretmenevlerinin tüm kamunun kullanımına açılması iyi bir hizmet. Ve fakat piyasa şartlarına göre turizmden pay alması gerekirken bölge özellikleri dikkate alınmadan yapılan tip projeler yüzünden fonksiyonel olmayan yapılar görüyoruz. Hele Düzce gibi turizm potansiyeli yüksek bir ile yakışmayan bu öğretmenevinin yenilenmesi yerinde olur fakat kesinlikle doğru bir proje yapılmalı.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%69,57

Osman AKDEMİR

1.07.2020 - 22:21:59

Türkiye Özel Çocuklar Spor Federasyonu yönetim kurulu üyesiyim. Düzce İl Temsilcisi arkadaşımız Adnan KIRCA Öğretmenevinin müdürü. Her geldiğimizde yaptığı yeniliklerle karşılaşıyor ve kendisiyle gurur duyuyoruz. Ancak federasyon olarak büyük bir organizasyonu ilinizde gerçekleştiremiyoruz çünkü Konaklama sorunu var. Sadece bir kez masa Tenisi türkiye şampiyonası yaptık takım sporu olmamasına rağmen üç ayrı otelde konaklamak zorunda kaldık. Yeni öğretmemevi yapılacaksa bu husus dikkate alınmalı
Katılıyorum   Katılmıyorum
%67,74

Dursun TÜZÜN

1.07.2020 - 22:14:11

Türkiyenin değişik illerinde ilçelerinde öğretmenevlerine misafir oluyoruz. Çoğu yerde Düzce Öğretmenevinde gördüğümüz hizmeti bulamıyoruz. Odalar her ne kadar temiz ve eşyalar yenilenmiş olsa dahi Bina eski ve kullanışsız. Çoğu zaman yatak sayısının azlığı nedeniyle yerde bulunamıyor. Ankara İstanbul arası bir ile daha büyük ve sosyal tesislerinin daha işlevsel olacağı bir bina yakışır. Yeni binada Bay bayan kuaför, büyük bir mescit ve hamam olsa güzel olur.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%58,33

İshak AK

29.06.2020 - 18:27:54

Sn.Hocam; Halk Eğitim Merkezini nasıl yapıldığını anlattınız ya.Burada çok ama çok dikkat çekici bir cümleniz var.Zamanın valisi Allah gani gani rahmet eylesin merhum Halil Nimetoğlu, amiyane tabirle salma yaptı,her esnafa yardım konusunda çeşitli taktikler uygulayarak o malum yeni binayı Düzce halkına kazandırdı.Bütçeden de az bir katkı ile.Şu an ki Öğretmen evi Müdürü de tam bir esnaf.İşinin ehli.Özel sektörde çalışsa kapış kapış gider.Şu an ki dar alanda güzel bir sergileme yapmış.Tebrikler.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%43,48

Adnan Kırca

29.06.2020 - 12:47:07

İlhami Bey, sizin emeğinizin yadsınamayacağı Halk Eğitim Merkezi ile bu gün dahi gurur duymanız ne kadar güzel. İnşaallah emekli olmadan önce kendi memleketime bahse konu öğretmenevini yapmakta bizlere nasip olur. Bir eğitimci yazar olarak konuyu gündemde tutmanıza ayrıca sevindim

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Miraç Kayıhan Karayiğit

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Tarık Şahin

Gürkan İpek

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ