Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[21:43] GERÇEKLERİN ÜSTÜNÜ ÖRTEMEYECEK! -- [17:26] KÖYLÜLER VALİ ATAY’DAN DESTEK İSTEDİLER -- [17:14] MUSTAFA KESKİN ‘KESİN’ GİBİ -- [17:14] HİS’ ETKİNLİĞİ İÇİNDE YAPILDI -- [16:28] YAYA GÜVENLİĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR -- [14:14] BAKIM VE TEMİZLİK DÜZENLİ YAPILACAK -- [14:10] Bir süre daha devam edecek -- [14:02] YETKİLİLERDEN BİLGİ ALDI -- [12:18] KIRTASİYE MALZEMELERİ DAĞITILDI -- [11:54] İL VE İLÇE ZİYARET ETTİ --
Yazarlar
Millet Bahçesi mi, Okul mu?
İlhami Atasever

İlhami Atasever

14.08.2020 - 09:52
426 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Sayın Valim, Sayın Başkanım!

Okul yıkımı konusunda acele edilmemelidir. Eğitim-Öğretim yılının başlamasına 15 gün kala okul yıkımı pek doğru olmaz diye düşünüyorum. Temmuz ayının başında yıkılması düşünülen Mustafa Kemal Ortaokulu Ağustos ayının 14’ü oldu hala yıkım işine başlanılmadı. Okul yıkılıp hemen ertesi günü yerine Millet Bahçesi yapılmayacaksa okul yıkımı bence belli bir süre ertelenmelidir.

Mesela; Okul yıkımı konusunu halka sorsak ve desek ki; Millet Bahçesi mi, Okul mu daha önemli? Efendim her ikisi de önemlidir şekline bir sonuç alınsa ve halka; hangisi ihtiyaç, hangisi zaruri ihtiyaç diye sorulsa; Alınacak cevabın ben okul olacağı inancındayım. Çünkü anne babalar için çocuklarının eğitim-öğretimi daha önemlidir. Aldığım duyumlar da öyle, ben de öyle olduğunu düşünüyorum.

31.03.2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere sekiz ay kala, yani 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılının başlamasına 2 hafta kala Azmimilli ilkokulunun yıkımına karar verilmiş ve okula yıkım ekibi gönderilmişti. Hatta okulun bir bölümünün de yıkımına başlanmıştı. O zaman siyasilerin, velilerin ve mahalle halkının da bu işe karşı çıkmaları nedeniyle yıkım durdurulmuştu. Okulların açılmasına iki hafta kala da doğrusu okul yıkılması pek doğru değildi. Ne oldu sonra? O okul prefabrik bir bina olarak o yıl da, ertesi yıl da, bu yıl da yıkılmamış halde hizmet vermeye devam ediyor. Çünkü yıkılması düşünülen okulun yerine hala yenisi yapılmadı ki.

Maalesef bugünkü durum da o günkünden pek farklı değil. Diyelim ki Mustafa Kemal Ortaokulunun yıkımı için karar verildi. Okul bir başka okula taşınacak. Nereye? Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü binasına. Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü nereye taşınacak? Düzce Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine. Peki Düzce Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin fiziki durumu yeterli mi? Yeterli olmadığını duyuyorum! Çünkü bu yıl adı geçen o liseye her zamankinden daha fazla öğrenci kaydı yapıldığını duyuyorum. Peki ne olur bu işin sonu? Öğrenci perişan, okul idaresi ve öğrenciler perişan, okula çocuğunu gönderecek olan veli perişan. Ne uğruna bütün bunlar?

Diyelim ki yukarıda bahse konu olan okullarda bütün şartlar uygun ve yıkım işine başlanacak. Okulların taşınması kolay mı oluyor zannediyorsunuz? O kadar eşya taşınacak, boya badana vb. işler yapılacak. Zaman alıcı ve yorucu işler bunlar. Yani demem o ki okulları yıksanız bile hemen ertesi günü millet bahçesi yapımına başlanamayacağına göre, okul idarelerini, öğrencileri, velileri sıkıntıya sokmayalım. Eğer yıkılacaksa 2021 yılında okullar tatile girdiği gibi Haziran ayının başında o okul ve diğer binalar yıkılabilir. Okul idareleri de yaz aylarında bütün eksikliklerini gidermiş olarak rahat bir ortamda taşınırlar. 2021-2022 eğitim öğretim yılına kendilerini hazırlarlar.  

Vatandaşın park ihtiyacı düşünülüyorsa eğer 15 Temmuz Parkı şimdilik yeterli görülmeli. Size, hiç kimse Mustafa Kemal Ortaokulunu neden yıkmadınız ve oraya 2. Etap Millet Parkını neden yapmadınız? diye sormaz.

Önce Avni Akyol ve İnönü Parkının olduğu yer Millet Bahçesi olarak yapılsın. Millet bir görsün yapılan parkı ve o heyecanı bir yaşasın bakalım. Ondan sonra halk desin ki hakikaten yapılınca güzel oluyormuş ya. Şu Mustafa Kemal Ortaokulu, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü binası, Stadyum en kısa zamanda yıkılsa da bir an önce oralar da Millet Parkı yapılsın diye halk zorlasın sizleri! Yanlış mı düşünüyorum?

Yazımızı bir fıkra ile bitirmiş olalım; Nasrettin Hoca’ya sormuşlar. “Hoca, ilminle irfanınla övünürsün. Bu güne kadar senin de keşiflerin ve icadın vardır elbet…” Hoca düşünmüş taşınmış, “Var tabii ki” demiş. “Kar helvasını ben keşfettim.”

“O ne ola ki?” demiş halk. “Kış gelip kar yağınca az kar kürüyüp bir tasa koyun, üzerine şeker, şurup, pekmez dökün afiyetle yiyin. İşte onu ben buldum” demiş. Hocanın dediğini yapan ahali, durumdan hiç de memnun kalmaz Hoca’ya şikayete giderler.

“Yahu Hoca” demiş ahali, “bu nasıl icattır? Pekmezimiz de boşa gitti, beğenmedik icadını!” Ahalinin şikâyetine hak veren Hoca “Yaptım ama ben de beğenmedim” demiş yüzünü buruşturarak…

Yapılan hizmetlerin sonunda hizmeti yapan da, hizmeti alan da memnun olmalıdır! Hoşçakalın.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
426 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

NABİZÂDE NÂZIM - ZEHRA

Tuğçe Sarıgül

NABİZÂDE NÂZIM - ZEHRA

Bekri Mustafa (2)

İlhami Atasever

Bekri Mustafa (2)

DÜZCE BİZİM EVİMİZ…

Muharrem Yılmaz

DÜZCE BİZİM EVİMİZ…

MÜCADELE VE HAYAT

Miraç Kayıhan Karayiğit

MÜCADELE VE HAYAT

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ