Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[14:09] Sahiller Martılara Kaldı -- [11:15] İHTİYAC SAHIPLERINE 3 ADET BILGISAYAR TESLIM EDILDI -- [18:26] Yakıştı Mı Esvet Başkan! -- [17:59] GALİBİYET GÖKHAN KAPOĞLU’NA ARMAĞAN EDİLDİ -- [17:21] DEPLASMANDAN 3 PUANLA DONUYORUZ -- [15:23] ZORLU MUCADELE BASLADI -- [15:01] KAYNAŞLI ‘BAYRAM PARLAK’ DEDİ -- [14:55] KARTLARIN SINIRLI BİR LİMİTİ OLACAK -- [14:43] 2. DÜZCE FUARI AÇILACAK -- [14:37] Başkan öğrencilere başarılar diledi --
Yazarlar
Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar!
İlhami Atasever

İlhami Atasever

15.09.2020 - 09:24
194 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

“Osmanlı İmparatorluğu 12.09.1683’de yani 337 yıl önce Viyana’yı kuşatmaya başlamıştı!

1683 yılında 4. Mehmet devrinde Osmanlı İmparatorluğu’nun Viyana’yı kuşatmasıyla gerçekleşen ve 17. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu ile Avusturya Arşıdüklüğü (Kral ve grandük arasındaki bir rütbe) arasında yapılan savaşların en uzun süreni bu kuşatma ile başlamıştı.

Avusturya, yönetimi altındaki Macarlar’a iyi davranmıyor onları ağır vergilerle eziyordu. Macar’lar baskılara daha fazla dayanamayınca Osmanlı İmparatorluğundan yardım istediler. Padişah 4. Mehmet, Kara Mustafa Paşa’ya Macaristan’a doğru harekat emrini vermişti. Osmanlı Ordusu 14.07.1683’de Viyana’ya kadar ulaştı ve 12.09.1683’de Viyana’yı kuşatmaya başladı. 120 bin kişilik Osmanlı ordusu ile 200 bin kişilik Avusturya birliklerinin, bunların içinde Avrupa’nın diğer yerlerinden yardıma gelen ordular da dahil olmak üzere sert bir savaş devam ederken, Viyana’ya yardıma gelen fazladan 120 bin kişilik bir ordu vardı. Bu ordu Lehistan Kralı Sobieski’nin ordusuydu.

Ancak Osmanlı’nın da yanında bir destek kuvveti vardı. Kırım Hanlığı. Kırım Hanlığı 1441-1783 yılları arasında, Kırım’da hüküm sürmüş bir tatar devletiydi. Altınordu İmparatorluğu’nun yerini alan Hanlıkların en uzun hüküm süreniydi. Yaklaşık 300 yıl kadar Osmanlı imparatorluğu’na bağlı kalan Kırım Han’lığı 1774 yılında Rus’larla imzalanan Küçük Kaynarca anlaşmasıyla Osmanlı’nın elinden çıktı.

Kırım Hanlığı’ndan Murat Giray Han daha önce yaptığı gibi Osmanlı’nın saflarına katılıp destek olmaya Viyana’ya gelmişti. Görevi Tuna Nehrini kapatarak Büyük Lehistan Ordusunun Viyana’ya ulaşmasını engellemekti. Bazı kaynaklara göre usta bir savaş uzmanı olan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa ile aralarında bir uyuşmazlık olduğu ve Lehistan ordusunun Tuna Nehri üzerinden geçişini engellemeyerek sadece izlediği anlatılır.

Murat Giray Han 2. Viyana kuşatmasında daha önce yan yana beraber çarpışmış olduğu Sadrıazamla büyük bir görüş ayrılığına düştü. Kuşatma sırasında Merzifon’lu Kara Mustafa Paşa Murat Giray Han’ı küçümsediği, görüşlerini dikkate almadığı, hatta ona kibirli davrandığı bazı kaynaklarda geçer. Bunun üzerine Murat Giray Han Merzifon’lu Kara Mustafa Paşa’nın hakaretlerine gücendiği için ona bir ders vermek amacıyla Viyana kuşatmasında Osmanlı ordusuna yardım etmedi.

Viyana’ya giren Kral Sobieski’nin ordusu diğer kuvvetlerle beraber Osmanlı’yı Viyana’da bozguna uğratmıştı. 2. Kez başarısızlıkla sonuçlanan Viyana kuşatması sonucu Merzifon’lu Kara Mustafa Paşa derhal Murat Giray Han’ı görevden aldı. Fakat kısa bir süre sonra bozgunun sorumluluğunu taşıyan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa da idam edildi. Murat Giray Han da geri kalan 13 yıllık ömrünü Saraçeli Çiftliğinde geçirdi ve 1696 yılında öldü.

Murat Giray’ın büyük hatası sonrası her şey hem Osmanlı adına hem de Kırım Tatarları adına kötü gitmişti. Eğer Viyana (Kuşatılsaydı) düşseydi Rus’lar Osmanlı aleyhine ve Kırım Han’lığına savaşa girmeyecekti. Ancak Osmanlı’nın Viyana’da bozguna uğraması üzerine savaşa giren Ruslar Azak kalesini almış ve Karadeniz’in suyunu tatmıştır. Devam eden süreçte Kırım Hanlığı yıkılmış ve Kırım tatarları için sürgünler de başlamıştır. Osmanlı’nın bu hezimeti Avrupa’da büyük sevinçle karşılandı. Artık Avrupa Osmanlı’ya, karşı hücuma kalkmaya başladı. Psikolojik olarak da Viyana savaşı Osmanlı üzerinde büyük bir kayıp ve Avrupalı’larda ise büyük bir kazanç olarak değerlendirildi. Viyana kuşatması sonrası Osmanlı’nın gerileme devrine girdiği kabul edilmiş ve Türkler’in Sakarya Muharebesine kadar sürecek geri çekilme süreci başlamış oldu.”

Yukarıdaki yazılandan anlaşılan: Devleti idare edenler birbirlerine tepeden bakmayacak. Özellikle devlet ile ilgili olan konularda birbirlerine kin tutulmayacak. Fotoğrafın küçüğüne değil büyüğüne bakılarak hareket edilecek. 1683 yılında yapılan bir hatanın ceremesini sadece Türkiye değil, tüm İslam dünyası hala çekiyor. Tarihte, yukarıdaki olay ve benzeri olaylardan ibret almak gerekmez mi?

“Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar; hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi” Hoşçakalın. Alıntıdır.

 

 

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
194 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

Peyami Safa - Canan

Tuğçe Sarıgül

Peyami Safa - Canan

DÜZCE BİZİM EVİMİZ…

Muharrem Yılmaz

DÜZCE BİZİM EVİMİZ…

MÜCADELE VE HAYAT

Miraç Kayıhan Karayiğit

MÜCADELE VE HAYAT

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ