Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[01:34] 20 metrelik şarampole devrildi -- [23:16] Düzce karla mücadeleye hazır -- [21:49] LAPA LAPA KAR YAĞIYOR -- [20:00] 11 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI -- [17:17] SAĞLIK ÇALIŞANLARI AŞILANMAYA DEVAM EDİYOR -- [16:00] Memur-Sen 400 lira zam istiyor -- [15:05] 4 kuşaktır devam ediyor -- [14:33] GÜVERCİNLERE YEM VERDİ -- [12:10] KARANTİNA BÖLGELERİNE ULAŞTIRIYORLAR -- [11:58] MİLLİ PARKLAR MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞTI --
Yazarlar
Öğretmene verilen değer!
İlhami Atasever

İlhami Atasever

23.11.2020 - 09:11
492 kez okundu
0 bekleyen yorum
6 onaylı yorum

Yarın 24 Kasım öğretmenler günü. Bugünden yarına hazırlık olsun diye atalarımızın öğretmenlerine, hocalarına verdiği değerle ilgili bir yazı yazayım dedim. 

Hocamın yaptığı hizmetler bin orduya bedeldir!

Büyük Selçuklu Sultanlarından Melikşah'ın yaşamı boyunca önem verdiği insanların başında, veliahtlığı döneminde eğitmenliğini yapan veziri Nizamü'l-Mülk geliyor. Şehzadeliği döneminde siyasi, idari ve ilmi konularda Melikşah'a eğitim veren Nizamü'l-Mülk, Selçuklu Devleti'nin geleceği için kurduğu eğitim ordusuna her yıl 600 bin dinar harcama hakkı bulunmasının bazı kişileri rahatsız ettiği biliniyor.

Nizamü’l-Mülk'ü çekemeyen kişilerin Melikşah'a, bu parayla büyük bir ordu kurulabileceği yönündeki kışkırtmalarda bulunmasına karşın, Selçuklu Sultanının, Hocamın yaptığı hizmet bin ordudan daha hayırlıdır diyerek öğretmenine olan güveni ve saygısını göstermesi tarihi kaynaklarda yer alıyor.

***

Fatih Sultan Mehmet Han, O benim hocamdır!

Yaptığı fetih ile bir çağı kapatıp yeni bir çağ açan Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un fethi sonrası, yanında onu yetiştiren Akşemsettin ile birlikte şehre girince, yol boyunca dizilmiş şehir halkı ellerindeki çiçek demetlerini padişaha sunmak için yaklaşır.

Beyaz sakalı ve duruşuyla Akşemseddin'i padişah sanan halk, çiçekleri ona sunmaya çalışırken, atını geri çeken Akşemsettin göz ucuyla Fatih Sultan Mehmet'i gösterir.

Fatih Sultan Mehmet ise bunun üzerine, çiçeklerle kendisine doğru yürüyenlere gidiniz çiçekleri ona veriniz. Sultan Mehmet benim, ama O benim hocamdır? İfadesiyle hocasına verdiği değerinin büyüklüğünü en iyi şekilde gösteriyor.

***

Yavuz Sultan Selim’in atının çamuru!

Yavuz Sultan Selim, Mısır seferi sonrası dönüşünde yanında hocası Anadolu Kazaskeri İbn-i Kemal de bulunmaktadır. Ordu ilerlerken bir ara çamurla kaplı bir sahadan geçilirken İbn-i Kemal'in atının ayağı sürçer ve yerden sıçrayan çamurlar padişahın kaftanını kirletir.

Büyük alim İbn-i Kemal, başını önüne eğer ve endişeli gözlerle beklerken padişah, hocam üzülmeyiniz. Sizin gibi bir alimin atının ayağından sıçrayan çamur bizim için bir ziynettir. İfadelerini kullandıktan sonra kaftanını çıkarıp vasiyetimdir, öldüğüm zaman bu kaftanı sandukamın üzerine sersinler. Der.

Hocasına verdiği değeri gösteren Yavuz Sultan Selim'in vasiyeti de yerine getirilir ve çamur sıçrayan kaftan, Yavuz Sultan Selim'in sandukasına örtülür.

***

Valide Sultan ceza için ricacı oldu!

Kanuni Sultan Süleyman şehzadeliği döneminde bir yandan kültür derslerini öğrenirken, ayrıca kuyumculuk sanatını da öğrenir. İstanbul'un en meşhur kuyumcularından, Unkapanı'nda dükkanı bulunan Kostantin usta, ona kuyumculuk eğitimi verir. Fakat bir gün Şehzade Süleyman hocasının verdiği işi yapmaz. Hocası da ona kızarak, sana bin sopa atacağım... diye yemin eder.

Bunu duyan Valide Sultan'ın ise hocadan oğlunu affetmesini rica etmesi bazı tarihi kaynaklarda yer alır. Bu olay da tarihte eğitime ve eğitimciye verilen değerin en güzel örneklerinden birisi olarak dikkat çeker.

***

Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır? Sözüyle öğretmenliğin önemine dikkat çeken Mustafa Kemal Atatürk, öğretmenliğin önemine birçok konuşmasında yer verirken, öğretmenlere karşı takındığı tavırla verdiği değeri de göstermiştir. Tarih boyunca birçok lider ve komutan savaş alanlarında bile kendilerini yetiştiren kişileri yanlarından ayırmazken, onlara karşı gösterdikleri saygı ise örnek olacak niteliktedir.

Mustafa Kemal Atatürk sınıfa girince!

Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanını 24 Kasım 1928'e kabul eden Mustafa Kemal, bir köy okuluna girince öğretmen kürsüsünü terk eder. Mustafa Kemal bunun üzerine hayır, yerinizde oturunuz ve dersinize devam ediniz. “Eğer izin verirseniz, biz de sizden faydalanmak isteriz. Sınıfa girdiği zaman Cumhurbaşkanı bile öğretmenden sonra gelir.” ifadesiyle öğretmenlere verdiği önemi gösterir. Hoşça kalın.

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
492 kez okundu
0 bekleyen yorum
6 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%54,17

Muammer Ceylani

23.11.2020 - 21:45:27

Emeklerin için teşekkürler hocam
Katılıyorum   Katılmıyorum
%45,16

Üzeyir Veli

23.11.2020 - 16:38:09

Hal-i hazır cumhurreisimizin de benzer uygulamalarından örnek yok mu hocam?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%42,86

Vatandas

23.11.2020 - 16:24:27

Düzceye söyle modern bır ögretmen evı yapılmadı devamlı gündeme gelmesıne ramen yazık bu vurdumduzmaz olur mu kımse ilgilenmiyor duymuyor yazık
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

Kerim AŞIKOĞLU

23.11.2020 - 14:50:03

Tarihten mükemmel örnekler verilmiş.Öğretmenliğin ve öğretmenlik mesleğinin aynı konuma gelmesi umuduyla herkese selamlar.öğretmenler günümüz kutlu olsun
Katılıyorum   Katılmıyorum
%46,67

Hasan Bostancı

23.11.2020 - 09:58:11

Değerli hocam, tarihî bağlantılarla konuyu güzel aktarmışsınız.Kaleminize sağlık. Keşke öğretmenlerimiz kim olduklarının idraki içinde olsalar.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%52,94

Ü.K.ŞEN

23.11.2020 - 09:47:14

Kalemine saglik.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

OKUMAK

Miraç Kayıhan Karayiğit

OKUMAK

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ