Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[17:51] Özlü'ye Sevgi Seli -- [16:19] Türk Kızılayı'ndan sahil temizliği -- [16:16] Karnelerini gösterdiler, biletlerini aldılar -- [16:12] Abant'ta yarıyıl tatili yoğunluğu -- [15:42] GÜMÜŞOVA RAMPALARI KAZA, 1 Ölü, 1 Yaralı -- [15:02] Standart Profil'den Anlamlı Sponsorluk -- [14:05] 28 Şubat'ta Sona Eriyor -- [13:56] Müdürlük Yaban Hayvanlarını Unutmadı -- [12:35] "Beyaz Bir Sayfam İçin El Ele" projesi -- [12:25] FETÖ'den 4 Gözaltı --
Yazarlar
GÜÇLÜ OLAN HAKLI MI OLMALI!
Mehmet Akbacak

Mehmet Akbacak

10.1.2018 - 10:15
313 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Doğada yaşayan her canlı varlığını sürdürmek için bir takım özelliklere sahiptir. Bazıları uçarak, bazıları kaçarak, bazılar da pençeleriyle yaşam mücadelesi verirler.İnsanlar ise diğer canlılarda var olan özelliklerin tümünü kullanabilecek bir zekaya sahiptirler. Bu gün hala kullanamadığı veya bilgisine sahip olmadığını söyleyebiliriz. İnsanlar dışındaki tüm canlıların tek bir amacı vardır; o da yaşamını devam ettirebilmektir. Bunun dışında başka gayesi yoktur. Oysa insan oğlu öyle değildir, yaşam mücadelesini verirken güçlü olmayı hedefler ve bu gücünü de insanlar üzerinde tahakküm aracı olarak kullanmak ister. Gerçi bunu tümü için söylemek haksızlıktır. Yalnız bazıları bu gücü her alanda, herkese karşı kullanarak haklı olduklarını kabul ettirmeye çalışırlar. O kadar ileri giderler ki; öz çocuklarını bile yok ederler. Daha geçen gün iki küçük kız çocuğunu katleden baba olayını yaşadık.Bunu hangi kategoriye koyacağız, bununla ne diyor; ben güçlüyüm ve haklıyım. Yıllar önce öğrencim olan bir genç geçenlerde telefonda üzüntülü bir sesle babasının ekonomik gücünü üzerinde baskı aracı olarak kullanmasından şikayet ediyordu. Önce ne diyeceğimi şaşırdım, bu nasıl babalık, bu nasıl insanlık, insan canından çok sevdiği insana bunu nasıl yapar. Bence bunun tek bir nedeni var; yaşamında hiçbir sevgi kırıntısı görmemiş, sevginin ne olduğundan haberdar olmamış, yalnız bir amacı var, güçlü olmak. Güçlü olursa haklı olacağına kendini inandırmış, kendisine karşı yapılan en küçük eleştiriye tahammül edemeyip yırtıcı bir kaplan gibi saldırmayı hak olarak görmesidir. Sen güçlü olabilirsin ama haklı olamazsın. Buna devlet düzeyinde örnek olarak ABD’yi verebiliriz. Dünyanın her yerinde gücünü kullanarak mazlumlar yaratması karşısında kimse sesini çıkarmasın diyor. Hatta öyle zavalllar var ki; ses çıkaranları da susturmaya korkutmaya çalışıyorlar. Tarihe dönüp baktığımızda güçlü ve haksız olanların hiçbirisinin esamesi okunmaz. Halk arasında bu tiplere arkandan Fatiha okuyacak kimse olmaz derler.

          ARAP BAHARI, ACEM BAHARI

2010 yılında Tunus’ta bir gencin kendini yakmasıyla başlayan ve tüm arap halklarını kapsayan isyanlara ‘Arap Baharı’ adı verildi.Genelde bu ülkeler baskıcı tek partiyle yönetilen ülkeler, ayrıca sorunların altında ezilen ve çaresizliği yaşayan halklar.. İlk zamanlarda bu kalkışmalar demokrasi için özgürlük için yapılmış olmasına karşın, sonradan yönü saptırılarak eski rejimleri aratır hale gelmiştir. Ayrıca bazı ülkelere de aba altından sopa göstermek içinde vesile sayılmıştır.Ortadoğu küresel güçlerin yeni oyun planların sahnelenmesi adına bir döneme girilmesine alan açmıştır.Arap baharıyla diktatörlükler yıkılırken, demokratik adımlardan korkan güçler Mısır’da olduğu gibi hareketi boğmuşlardır.Gezi olaylarıyla Türkiye’yi kuşatmaya kalkışmaları, iç savaş kışkırtmaları zemin bulmamış, 17-25  Aralık, 15 Temmuz darbe girişimiyle bu kuşatılmışlık ABD’de görülen davayla devam etmektedir.Geçen hafta İran’da başlayan gösteriler Arap Baharı’ ve Gezi olaylarının bir benzeridir.Gerçi İran yönetimini halkın sorunlarını çözme yerine Ortadoğu’da emperyal politikalar yürütmesini eleştirebiliriz.Lakin ABD ve İsrail’in bu olayları açıkca desteklemesi de İran’lıları çok sevdiklerinden olmadığı da aşikar. Artık ülkelere dışarıdan müdahaleye karşı çıkmalıyız. Türkiye’nin olaylar karşısında soğukkanlı ve sağduyulu yaklaşması, komşu ülkede yaşanan kargaşanın bir an evvel son bulması bizim açımızdan da çok önemlidir. O nedenle bir yazarın dediği gibi komşuda yaşanan bu olaydan bize ne deme lüksümüz olamaz.Kalın Sağlıcakla.

                  


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
313 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

NEREYE KOŞUYORUZ?

Miraç Kayıhan Karayiğit

NEREYE KOŞUYORUZ?

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ