Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[13:25] Cumayeri Pazaryerinde Namaz Kılınacak -- [12:48] Bu Camilerde Cuma Namazı Kılınacak -- [12:36] MAÇLAR YOĞUN TEDBİRLER ALTINDA OYNANACAK -- [12:32] Camiler Dezenfekte Ediliyor -- [10:44] İhaleye Katılan Firmalarla İlgili Açıklama -- [09:48] Mücadelenin ikinci dönemindeyiz -- [20:37] BUGÜN 34 HASTAYI KAYBETTİK -- [19:35] Bir Jest de Kahveci esnafına -- [19:17] TEMİZLİK ÇALIŞMASI BAŞLADI -- [19:11] Yoğun sis ulaşımı aksatıyor --
Yazarlar
‘MÜSAADE ETMEM’ DİYEN SÖZÜNÜ TUTTU!
Mehmet Akbacak

Mehmet Akbacak

16.07.2019 - 09:51
1096 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

15 Temmuz’un 3.yıldönümünü dün yaşadık. Daha doğrusu şehitlerimizi andık. 15 Temmuz aynı zamanda demokrasi tarihimizin en önemli eşiklerinden birisi de oldu. Bu zamana kadar yaşadıklarımıza dönüp baktığımızda ne çok acılar çektiğimizi, ne çok kayıplar verdiğimizi ve ne de çok aşağılandığımızı görürüz. Ülkenin başbakanı ve 2 bakanını, 12 Mart ve 12 Eylül’de gençleri idam eden cuntalar 15 Temmuz’da halkın duvarına tosladılar. Yıllarca darbe hikayeleriyle büyüyen çocuklar darbeyi önlemek için canlarını vermekten çekinmediler. 251 şehidimizi saygıyla anıyorum, bugünümüzü onlara borçlu  olduğumuzu da hiç unutmayalım. 2000’e yakın gazimize de şifalar diliyorum.

27 Mayıs’ı, 12 Mart’ı, 28 Şubat’ı yaşamış olan siyasi aktörler darbeler karşısında eli kolu bağlı vaziyette hem kendilerinin, hem de halkın kaderlerini cuntacıların ellerine teslim etmekten başka bir şey yapmadılar, yapamadılar. Sayın Erdoğan, 21 yıl önce bir TV proğramında ‘Darbeyle karşılaşırsanız ne yapardınız?’. sorusu soruldu. Hiç teklemeden ‘Müsaade etmem’.dedi. Gerçekten de müsaade etmedi.Canı pahasına halkı meydanlara çağırıp Muğla’dan İstanbul’a gelerek darbecilerin karşısına etten duvar örerek darbecilere geçit vermedi. Zaten Erdoğan’ı Erdoğan yapan da sözünü tutmasıdır.Yoksa birileri gibi ‘Darbe olursa tankın önüne ben çıkarım’ deyip, tankın kenarından sıvışıp darbenin seyrini bekleyenlerden olmadı. Bakıyorum bazıları hala bu kişiden demokrasi konusunda adımlar bekliyor. Darbeden birkaç gün sonra Pensilvanya’lının tiyatro sözünü dillendiren de bu kişiydi. 3 yıl aradan sonra Özgür Özel 15 Temmuz’un tiyatro olmadığını, bal gibi kanlı bir darbe olduğunu itiraf etmesi bile başlı başına bir olay! Bu itiraf genel başkanına gecikmeli olsa da bir itiraz, bakalım sayın başkan cevap verecek mi?

DARBEYİ KİMLER DESTEK VERMİŞ

Yıllardır darbecilerle yatıp kalkanlar 15 Temmuz gecesi pencere ve balkonlara çıkıp tencere tava çalarken, tankları alkışlarken, camilerde sela veren imamlara saldırırken, bazıları da darbe öncesi darbenin geleceğini muştularken darbe başarısızlığa uğrayınca ağızlarını açmadılar. Bunlar içerde olurken, ABD Fox kanalı darbe gecesi özel bir yayına geçmiş ve 15 Temmuz’u itiraf etmişti. Darbe girişimini yapanlar için ‘Bunlar bizim çocuklarımız bunlara sahip çıkmalıyız’ mesajını verdi. En dikkat çeken sözlerden biri ise ‘Ya İslam kazanacak ya da biz kazanacağız’ olmuştu. Ayrıca darbeciler laikliği savunan diktatörlüğe karşı çıkan demokrasi güçleriymiş, nasıl demokrasi gücüyse?

S-400’ler TÜRKİYE’DE

 Aylardır kamuoyunda S-400 konusu tartışıldı ve hala tartışılıyor. Belki çoğumuz gibi bende hava savunma sistemimizin olmadığını bilmiyordum. Gerçi sıkışınca Nato’dan isteme hakkımız varmış. Eldeki ile cepteki bir olur mu hesabı, coğrafyanın ateşten bir gömlek olduğu yerde bulunan ülkemizin savunma sistemine sahip olmasından daha doğal bir şey var mı? Ama öyle demediler; başta ABD, Nato ve AB ülkeleri bir takım tehditlerle füzelerin alınmasını engellemeye çalıştılar. Belki onların çıkarı için engelleme yapmaları doğal, lakin içerde bazılarının engelleme yapmalarına ne diyelim. Neymiş sarayı korumak için alıyormuş, ABD ve batıyla dostluğumuz bozulurmuş, yaptırımlara uğrarmışız. Bu ne biçim yurtseverlik, bu ne biçim milliyetçilik, yıllarca ABD’ye küfreden sözüm ona emperyalizme karşıyım diyenler de ağızlarını açıp tek kelime etmiyorlar, o zaman bu ne biçim anti-emperyalistlik. Her şey birbirine öyle karıştı ki, insanımızın kafası allak bullak oldu. Umarım seçimlere kadar normalleşme sağlanır. Ana muhalefet partisinin lideri S-400’ler konusunda hükümeti desteklemesi olumlu bir gelişme. 15 Temmuz darbesini bastırdık, S-400’leri aldık ve tüm bunlar Türkiye’nin bağımsızlığını gösteren önemli dönüm noktaları, umarım bu adımların devamı gelir ve gelecektir de..Kalın Sağlıcakla.

     


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
1096 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Miraç Kayıhan Karayiğit

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ