Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:26] BALIKÇILAR SEZON SONUNU BEKLİYOR -- [17:18] Erkan Tut Düzcespor'u Ağırladı -- [15:24] Düzcespor 1 Puanla Dönüyor -- [14:22] Düzce polisinden Şahin avı -- [13:55] Bahçeşehir Öğrencilerinin 10 Parmağında 10 Marifet -- [13:50] BAKIMEVİ ÖĞRENCİLERİN HİZMETİNDE -- [13:28] ZORLU KARŞILAŞMA BAŞLADI -- [12:51] Karadeniz'in Efes'i Gün Yüzüne Çıkıyor -- [12:41] TAKIMLARIN İLK 11'LERİ AÇIKLANDI -- [12:19] Düzcespor Yönetimi Kahvaltıda Buluştu --
Yazarlar
DOĞANIN ÖFKESİ DE SERT OLUYOR!
Mehmet Akbacak

Mehmet Akbacak

30.07.2019 - 12:07
1083 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

 20 Temmuz günü Akçakoca, Cumayeri ve Gölyaka’da bugüne kadar yaşanmamış sel felaketinin korkunç boyutlarda sonuçlarını yaşamaktayız. Mal kayıplarını bir yana bırakalım, en üzücü tarafı 7 insanımızı yitirmiş olmamız.Yazının kaleme alındığı saatlerde kayıp olan İlayda’nın cesedi bulundu.3 yaşındaki Kağan Töngel’i arama çalışmaları devam etmekte. İlayda’nın babası hiç olmazsa anasının yanında yatar diyordu. Bir çok sel felaketinde insanlar yakınlarının cesedini dahi bulamamışlardı.

65 yıldan bu yana ilk defa sel felaketi bu boyutta olmuş. Diyeceksiniz; meteoroloji yağış konusunda bilgi vermiş. Fakat kimse bu düzeyde beklemiyordu. Hani derler ya, bu bize ders olsun. Faturası çok fazla, malı mülkü bırakalım da 7 canımıza bir şey olmasaydı.

Tabiat canlı bir varlıktır, ona şu veya bu şekilde müdahale edersen, doğanın cevabı çok sert olur. Sel yataklarına konut yap, ormanlık alanları fındık bahçesi yap, yol, tünel, köprü ve baraj yaparken suların akışını değiştirip dengeyi bozarsan, doğa kendi dengesini sağlarken yapacağı tahribat büyük olur.Sel konusunda Düzce aslında yabancı değil, Gölyaka’da, Kaynaşlı’da yaşandı.

DEVLET ÇABUK DAVRANDI

Sel haberinden sonra Akçakoca kaymakamı ve Jandarma komutanı olay yerine gelerek önlemleri almaya başlamışlar. Örneğin; 262 vatandaşımızı helikopterle kurtarmışlar. Selin en fazla hasar yaptığı Esmahanım, Uğur, Küpler ve Dokuzdeğirmen köyleri olmuş. Ayrıca Akçakoca Belediye’sinin 48 milyonluk hasarı söz konusu, 86 iş makinesinin 40 tanesi sular altında kalmış.434 bina/işyeri zarar görmüş, 1.735 çiftçimiz mağdur olmuş. On güne yakın arama tarama çalışmaları yapılırken, 24 köyümüze elektrik hizmetleri sağlanmış. Üst düzey yetkililer olay mahalline gelerek  önlemlerin alınması için çalışmalarda bulunmuşlardır.Bilhassa Düzce’nin 3 milletvekilinin yoğun çalışmaları takdire şayandır.Yiğidi öldürelim ama hakkını yemeyelim.Bazılarının da şovlarını da bir kenara yazmayı unutmayalım.

FINDIK FİYATLARI

Bu yıl fındık taban fiyatı erken açıldı.Üreticiler verilen fiyatları olumlu buldu. Buna rağmen muhaliflik olsun diye, geçen yıl niye geç açıklandı diyerek bu yılki olumlu gelişmeye takoz olmaya çalışıyorlar.Anlaşılan can çıkmadan huy çıkmayacak.

HAYVAN HAKLARI KURULTAYI

 22.Temmuz günü Düzce Belediye Meclis salonunda Hayvan Hakları Fedarasyonu tarafından Hayvan Hakları Kurultayı yapıldı. Düzce ve çevresinin hayvan severlerinin katıldığı kurultaya genel merkez yöneticilerin de katılmasıyla konu Düzce gündemine girmiş oldu. Bazılarının İnsan Haklarını tam halledemedik, hayvan haklarını mı halledecez dediklerini zannediyorum.Gerçekten insanlığımızı önemsiyorsak doğadaki tüm canlıları da önemsemeliyiz. Hayvanları sevmeyenler insanları da sevmezler. Yurtdışından geldiğimde nereleri gezdin diye soran arkadaşıma, gezdiğim yerleri sayarken hayvanat bahçesini de ballandırarak anlatırken yüzünün rengi değişti, bana hayvanların hapsedilip onları seyretmek bana göre değil dediği zaman utanç duydum. Hayvanat bahçelerine bakışım değişti. Kentleşmeyle beraber hayvan hakları sorunları da çözülmesi gereken en önemli konular arasına girdi. Başta yerel yöneticilere görev düşmekte.Bilhasa bu konuda çalışma yapacaklar ise hayvan severlerle ortak çalışırlarsa verimli olabilirler. Bazı yapılan yatırımlar pahalı olmasına karşın çözüm üretmekten çok uzak olduklarını ileri sürüyor hayvan severler. İnsanı tanımak istiyorsan hayvanlara karşı davranışlarına bak anlarsın.Kalın Sağlıcakla.

     

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
1083 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

Kritik 3 Puan..

Vareste

Kritik 3 Puan..

BİR SU MİSALİ

Miraç Kayıhan Karayiğit

BİR SU MİSALİ

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Tarık Şahin

Gürkan İpek

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ