Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[09:37] ROMA KÖPRÜSÜ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR -- [09:18] BAKAN SOYLU AÇIKLADI -- [00:17] KAZANIN ADRESİ DEĞİŞMEDİ -- [20:33] Bu Karar Kabul Edilemez -- [19:54] İYİ PARTİ'DEN İYİ DESTEK! -- [17:26] MECLİS'TE TFF'YE SERT SÖZLER -- [17:10] Doktora programına destek -- [17:07] KARAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ! -- [16:53] BUGÜNDEN İTİBAREN YASAK -- [16:29] DÜZCESPOR YÖNETİMİ İSTANBUL’DA TEYAKKUZDA --
Yazarlar
İŞİNİZ GÜCÜNÜZ KAŞIMAK!
Mehmet Akbacak

Mehmet Akbacak

7.08.2019 - 09:15
762 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Çocukluğumun geçtiği kasabada yan komşularımız Bulgaristan muhacirleriydi. En yakın arkadaşlarım olarak yıllarca beraberliğimiz oldu. O sıralarda muhacir sözünün anlamını bilmediğim için sülale lakapları zannederdim. İstanbul’a öğrenim için geldiğimde ülkemin aslında muhacirler ülkesi olduğunu öğrendim. En başta benim de atalarım Orta Asya’dan gelmişler.Yaşadığım Düzce buna en güzel örnek şehirlerdendir. Bu girişi yapmamın ana nedeni birkaç yıldan bu yana ve son seçimlerde Suriyeli mülteciler  gündemin ana konusu haline getirilmesidir. İnsanlar görüş bildirirken; o konu hakkında derinlemesine olmasa da hiç olmazsa birazcık bilgileri olması gerekmez mi?. En büyük eksikliğimiz okuma ve öğrenme özürlü oluşumuz. 2011 de başlayan Suriye iç savaşı sırasında 6 milyona yakın Suriyeli ülke dışına çıkmak zorunda kaldı. En uzun sınırımız Suriye sınırıdır. 3.5-4 milyon Suriyeli Türkiye’ye sığınmak zorunda kalmıştır. Gelenler Arap, Kürt,Türkmen, Ezidi, Süryani kökenlilerdir. Yıllarca Arap düşmanlığı yapan çevreler bu konuda da birinci sıraya oturmuşlardır. En küçük bir konuda kusuru bulunan Suriyeli olunca bu güruh tüm Suriyelileri karalayarak düşmanlaştırmaları gerçekten korkunç. Son günlerde oğlan evlenemedi mi sebebi Suriyeliler, kız ‘evde mi’ kaldı sebep Suriyeliler, ev kirası pahalı mı, işsizlik mi var, hepsinin müsebbipi Suriyeliler. Kendisi de göçmen olan siyasetçi bakın ne diyor; ‘Türkiye’nin bazı bölgeleri Suriyelileşmiştir’. ‘Ekonomik krizin bir nedeni de Suriyelilerdir’. El insaf bir yerinize çöp batsa Suriyelileri sorumlu tutacaksınız.

İstanbul Valiliği İstanbul’da ‘Kayıtsız ve/veya kimliği bulunmayan Suriyeliler, bakanlıkça belirlenen illere sevk edilecektir.20 Ağustos tarihine kadar süre verilmiştir’, açıklaması daha düne kadar ırkçıların saldırılarına tek kelime etmeyenler, vay efendim hükümet Suriyelileri sınır dışına çıkartıyor yaygarasıyla sözde hükümeti karalayarak kamuoyunda hem Suriye düşmanlığını ve hemde Erdoğan düşmanlığını sürdürme amacındalar. Allah aşkına Suriye’de iç savaşı çıkartan ABD’ye niye bir çift laf etmeyip, savaşı Erdoğan çıkartmış gibi saldırıyorsunuz. İşiniz gücünüz yarayı tımar etmek değil habire kaşımak. Kamuoyu bunun farkında boşuna kaşıyorsunuz. Gerçi güvenliğin sağlandığı yerlere Suriyeliler geri dönüyorlar.Allah kimseyi vatanından alıkoymasın.

‘ŞERİTÇI’ ERDOĞAN’A BAKARMISIN?

Türkiye Cumhuriyet’inde ilk defa 3 Ağustos 2019 günü İstanbul Süryani Kadim Vakfı Mor Efrem Kadim Ortodosk Kilisesi’nin temeli atıldı. Törende konuşan Süryani Kadim Vakfı Başkanı Sait Susin; ‘Biz farklı inanç sahipleri bunun gibi son 16-17 yıl içinde bir çok ilkleri yaşadık.2008’ de çıkartılan Vakıflar yasası, azınlık vakıflarına can suyu vermiş oldu’ dedi. Bu kilisenin temellerini kim attı biliyormusunuz. 2002’den daha düne kadar ‘Şeriatı’ ülkeye getirecek,

bugünlerde ise tek adam, diktatör diye suçlanan Recep Tayyip Erdoğan attı. Sosyal medyada sürekli Erdoğan’ı kıyasıya eleştiren arkadaşın ifadesi de ilginçti. ‘Başka bir parti yapsa Türkiye ayağa kalkardı’. Arkadaş Türkiye’yi yeteri kadar tanımıyor. Anadolu binlerce yıldır farklı etnik, dinsel, mezhepsel insanlarla beraber yaşamıştır. Tarihe bakın hiçbir gurup başka bir guruba saldırmamıştır. Saldırı varsa da onun arkasında derin yapılar yer almıştır. AK Parti döneminde uzun yıllar dışarıda yaşamak zorunda kalan Süryaniler topraklarına geri dönüyorlar. Bu topraklar daha nice insanlara ev sahipliği yapacak kadar bereketlidir. Bizim de misafirperverliğimizin DNA’ sını bu topraklar belirlemiştir.Kalın Sağlıcakla.

 

    

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
762 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Miraç Kayıhan Karayiğit

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ