Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[01:34] 20 metrelik şarampole devrildi -- [23:16] Düzce karla mücadeleye hazır -- [21:49] LAPA LAPA KAR YAĞIYOR -- [20:00] 11 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI -- [17:17] SAĞLIK ÇALIŞANLARI AŞILANMAYA DEVAM EDİYOR -- [16:00] Memur-Sen 400 lira zam istiyor -- [15:05] 4 kuşaktır devam ediyor -- [14:33] GÜVERCİNLERE YEM VERDİ -- [12:10] KARANTİNA BÖLGELERİNE ULAŞTIRIYORLAR -- [11:58] MİLLİ PARKLAR MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞTI --
Yazarlar
TARİH TEKERRÜR EDER GİBİ GÖZÜKSE DE!
Mehmet Akbacak

Mehmet Akbacak

30.09.2020 - 08:50
948 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

2013 yılındaki ‘Gezi Kalkışması’ndan sonra yaşadıklarımıza ve hala yaşıyor olduklarımıza baktığımız zaman hafzalam anlamakta zorlanıyor dersem yanlış söylemiş olmam.

Gerçi 2011 ‘Arap Baharı’ olaylarıyla başlayan operasyon tüm K.Afrika ülkelerini kasıp kavururken, Suriye ve Ortadoğu ülkelerinde de şiddetli depremlere neden oldu. Ortadoğu’da başlayan yangının bize sıçramaması mümkün olamaz ve olmadı da. İlk habercisi ‘Gezi’ olaylarıydı, mesele birkaç ağaç değil diyenler işi biliyorlardı. Çözüm sürecinin akamete uğraması, 17-25 Aralık polis-yargı darbesi, Kobani’yi bahane edip 6-8 Ekim katliamının sahneye konması ve 15 Temmuz darbesine giden planlı ve proğramlı bir operasyon sürdürüldü. Lakin ne içerdekiler ve ne de onları destekleyen ağababaları başarılı olamadılar. Gerçi hedeflerinden vazgeçmiş değiller, yeni birtakım sorunlarla bizi uğraştırmaya devam ediyorlar.

ESKİ TÜRKİYE YOK ARTIK

Askeri vesayetin ve Fetö’nün yönetimde etkisi sıfırlanınca, daha doğrusu Türkiye’nin ayağındaki parangalardan kurtulunca hareket kabiliyeti artıp bölgede etkili güç olmaya başlaması tesadüf olamaz.

K.Suriye’de oluşturulmak istenen PKK koridoru ve yeni bir İsrail oluşumu 3 askeri harekatla engellendi. Doğu Akdeniz’de petrol ve doğal gaz arama çalışmalarımız başta Fransa, Yunanistan, İsrail, ABD, Rusya, Mısır gibi ülkelerin her türlü oyunları bozularak Mavi Vatan’a sahip çıkıldı. Yunanistan’ın provakatif politikalarını uluslar arasında etkisiz hale getirilmesi ve Libya’da etkimizin devam ediyor olmasını sayabiliriz. Doğu Akdeniz’de kriz yumuşamaya başlarken Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırmasıyla gözler G.Kafkasya’ya çevrildi. Yıllardır çözülmeyen Karabağ meselesi dururken Ermenistan’ın saldırmasını nasıl izah edeceksin. Anlasana mesele Azerbaycan değil, mesele Türkiye olunca  ilk defa açıkça Türkiye Azerbaycan’ın yanındayım diyerek tavrını ortaya koymuş olmasıdır. Ne Suriye’de, ne Irak’ta, ne Doğu Akdeniz’de, ne Libya’da ve ne de G.Kafkasya’da Türkiye’nin rolünü kabul etmeden hiçbir sorun çözülemez. Böyle bilinsin, bilmeyenlerde bedel ödemeyi kabul etsinler.

1920 TÜRKİYE’Sİ DEĞİLİZ

Tüm bu yaşananlara baktığımızda sanki 1920 yıllarını yaşıyor gibiyiz. Suriye, Maraş, Adana Fransa’nın, Irak İngiltere’nin, İzmir Yunanistan’ın, Antalya İtalya’nın,boğazlar itilaf devletlerinin işgali altındaydı. Bu arada Doğu Anadolu’da uydu  Ermenistan  ve Kürdistan  devleti kurmak için başta İngilizler ve Fransızlar bölge insanlarını kışkırtıyorlardı. Gerçi şimdi 1920 şartlarını yaşamıyoruz. O günlerde bizi yok etmeye çalışanlar başarılı olamadılar ama bizi güçsüz bıraktılar. Şimdi ise bizi Anadolu’ya hapsetmek istiyorlar. Çünkü bölgede güçlendikçe bazılarının çıkarları bozulmakta, PKK’nın, Yunanistan’ın, Ermenistan’ın, BAE’nin maşa olarak kullanılmaları boşuna değil. Her taraftan kuşatmaya çalışıyorlar ama nafile… Bazıları ‘Tarih Tekerrürden İbaret’ derler, halbuki yüzyıl içinde köprünün altından ne sular aktı ve kimler geldi, kimler geçti. Türkiye eski Türkiye değil bunu dışardakiler görüyor da, bizim içerdekiler görmek istemiyorlar. Mesele Erdoğan değil aslanım, mesele Türkiye meselesi, çünkü bölgesel güç olunca düşmanın çok olur. Gerçi devletleri dost ve düşman diye sınıflandırmak doğru değildir.Bugün dost olan yarın düşmanın olabilir. Küçük bir not: PKK Ermenistan’a 200 terörist göndermiş.PKK’nın siyasi uzantılarıyla ittifak yapan, kahvaltı yapmaya teşne olanlara duyurulur.

Kalın Sağlıcakla.  


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
948 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

OKUMAK

Miraç Kayıhan Karayiğit

OKUMAK

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ