Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[01:34] 20 metrelik şarampole devrildi -- [23:16] Düzce karla mücadeleye hazır -- [21:49] LAPA LAPA KAR YAĞIYOR -- [20:00] 11 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI -- [17:17] SAĞLIK ÇALIŞANLARI AŞILANMAYA DEVAM EDİYOR -- [16:00] Memur-Sen 400 lira zam istiyor -- [15:05] 4 kuşaktır devam ediyor -- [14:33] GÜVERCİNLERE YEM VERDİ -- [12:10] KARANTİNA BÖLGELERİNE ULAŞTIRIYORLAR -- [11:58] MİLLİ PARKLAR MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞTI --
Yazarlar
YÜZYIL SONRA MANDACILIK HORTLADI!
Mehmet Akbacak

Mehmet Akbacak

27.11.2020 - 09:06
722 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

4 Eylül 1920’de toplanan Sivas Kongresinde

Türkiye’nin işgalden kurtarılmasını ve bağımsızlığını sağlamak için önemli kararlar alındı. Daha doğrusu bağımsızlık meşalesi bundan sonra tüm Anadolu’ya dalga dalga yayıldı. 1922’de Lozan’la bağımsız Türkiye kurulmuş oldu.

Bugüne gelirken bazıları İngilizlerle, bazıları da Amerika’yla işbirliğini savundular. Hatta Sivas kongresi’nde ABD’nin mandacılığını kabul etmek için bayağı da etkili oldular. Başta Halide Edip, Adnan Adıvar başta olmak üzere İnönü’nde bu konuya sıcak baktığı söylenir. Hakimiye Milliye’nin aldığı kararla her türlü mandacılık reddedilmiştir. Bu da nerden çıktı diye sorabilirsiniz.

Amerikan  Alman Marshall Fonu Düşünce Kuruluşun’da konuşan CHP’nin Dış İlişkiler’den sorumlu Ünal Çeviköz bakın neler diyor. “Biden yönetiminden ilk beklentimizin şu olacağını düşünüyorum: Hukukun üstünlüğüne,demokrasiye,yargı sisteminin siyasetten arındırılmasına,güçler ayrılığına, demokratik  reformlara, medya, ifade, toplanma özgürlüğü gibi tüm temel ve hak özgürlüklere çok güçlü bir vurgu yapması”.. Ayrıca S-400’lerin aktif hale getirilmemesini, K.Suriye’den çekilmemizi ve D.Akdeniz’de gerginlik yaratan taraf olduğumuzu, Azerbaycan konusunda Ermenistan ve Yunanistan’la aynı frekansta buluşması gibi mandacılığın dik alasını yapmasını nasıl izah ederler. Atatürk’ün partisiyiz diye diğer partilere yukardan bakanlar ABD’nin mandacılığını nasıl isterler. Demek ki; 100 yıl önce Sivas’taki mandacı damar bugün CHP’de hortlamış. Ne diyelim çarşınıza pazar versin.

REFORMA SABOTAJ

Geçen hafta Erdoğan’ın ekonomi, hukuk ve siyasi alanda reformları başlatacağız demesiyle muhalefet hepten şaşırdı, 18 yıl nerde kaldınız, yapamazlar, göz boyamalar gibi argümanlarla tepki gösterirken, CYİK üyesi Bülent Arınç’ın Demirtaş ve Kavala’nın tutuklu kalmalarına hayret ettiğini duyurdu. Sanki yapılacak hukuk reformlarının bunlar için yapılıyormuş gibi algılanmasına yol açtı. Ay değil, bayram değil eniştem beni niye öptü misali topa girmesi, en çok muhalefet partileri düğün bayram yaptılar. Hukuk reformuna yapılan bir sabotajdır. Erdoğan’ın çok sert açıklaması karşısında Arınç geri adım atmaya başladı bile. Yanar yüreğim yanar; bu tartışmayla  HDP’yle gizli anayasa yapan CHP ve İ.P’nin unutturulmak istenmesi hiç de rastlantı  değil.

İSTANBUL’A GELSENE

Cumhuriyet yazarı CHP eski milletvekili Mustafa Balbay’a ne zaman net bir soru sorulsa tüm konuşmasında cevap yerine tarihten dersler vermeye kalkışması karşısında bunalmamak elde değil. En son pazartesi gecesi Habertürk’de yapılan tartışmada Ünal Çeviköz’ün son kunuşmasına ne diyorsun sorusuna; ABD’deki kölelikten, Afrika’daki sömürgeciliğe, Ortadoğu’daki petrol savaşlarındaki zalimliğine,Afganistan işgaline kadar ne var ne yoksa anlattı. Lakin Ünal Çeviköz’ün ve Kılıçdaroğlu’nun Biden’den demokrasi isteme konusuna tek kelime cevap vermedi. Aydınım diye de kasılmasını da elden bırakmıyor. Balbay’ın bu tavrı bana bir laz fıkrasını hatırlattı. İstanbul’da cinayet işleyen bir Karadenizliye hakim söyle oğlum bu cinayeti nasıl işledin diye soruyor. Karadenizli başlıyor köyden çıkıp yol boyunca neler yaşadığını anlatmaya, günler geçiyor, celseler yapılıyor hala bizim uyanık yolculuğunu anlatmaya devam ediyor. En son hakim bey dayanamayıp soruyor; oğlum hadi artık İstanbul’a gelsene deyince, İstanbul’a gelince beni yargılayıp idam edeceksiniz değil mi deyince mahkemedekiler gülmekten yerlere yatıyorlar. O hesap Balbay’da soruya net yanıt verse partiden ihraç edileceğini bildiği için gereksiz açıklamalarla sorunun etrafında dolanıp duruyor. Hemen hemen her tartışmada kritik sorularda bu taktiği kullanıyor. Habertürk’teki moderatörde yandaş olacağım korkusuyla sorusuna sahip çıkamıyor. O da patronlarından zılgıt yemekten korkuyor.

Kalın Sağlıcakla.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
722 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

OKUMAK

Miraç Kayıhan Karayiğit

OKUMAK

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ