Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:36] Erdi Yapı Türkiye genelinde ilk 5’e girdi -- [17:01] DÜZCE EMNİYETİ DENETİMLERE DEVAM EDİYOR -- [14:36] Bilim Kurulu üyesi açıkladı! Kafe-restoranlar ne zaman açılır? -- [14:18] Saatte 90 km hızla geliyor... -- [14:26] ŞEHADETİNİN 20. YIL DÖNÜMÜNDE SEVGİ VE ÖZLEMLE -- [13:06] Prof. Ercan: Türkiye'de hiçbir yerde deprem olmasa iki yerde olur -- [10:09] Araç muayenelerinde önemli düzenleme -- [09:42] Düzce’de 5 bin 534 kişi aşılandı -- [19:30] UZUN MUSTAFA MAHALLESİNDE İNTİHAR GİRİŞİMİ -- [18:03] RIZA ERDEM’DEN BÜYÜK DESTEK --
Yazarlar
8 Mart Kadınlar Günü
Mehmet Keleş

Mehmet Keleş

8.03.2016 - 09:22
5147 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Toplumumuzda son yıllarda artan kadın cinayetleri ve kadına şiddet olayları nedeniyle Dünya Kadınlar Gününü kutlamalı mıyız emin değilim?

Dünya (Emekçi) Kadınlar Günü, 1857 senesinde ABD'de yaşanan toplu işçi ölümü neticesinde 95 yıldır resmi olarak kutlanmaktadır. Bu olayda ölen bayan işçilerin anısına başlatılan hareket ülkemizde zaman zaman feminist hareketle özdeşleştirilmiş yada eleştirilmiştir.

Özünde değerlendirdiğimde ülkemizde kadının çalışan olmaktan çok önce, sosyal bir varlık olarak, eş olarak, anne olarak, kız kardeş, arkadaş olarak toplumda yerini bulduğundan, birey olarak kabul edildiğinden emin değilim maalesef. Son yıllarda artan kadına yönelik şiddet tüm toplumu tedirgin etmektedir, etmelidir de.. İstatistiklere bakıldığında üzücü bir tablo ile karşılaşmaktayız. 2015 senesinde işlenen kadın cinayetlerinin % 52,8'i koca, eski koca veya erkek arkadaş tarafından, % 30,6'sı da erkek kardeş, yakın akraba ve baba tarafından işlenmiş. Bu kadınların toplamda %84 kadarı kanatlarının altına sığınmış oldukları, hamileri pozisyonunda olan, kendilerini Allah'ın bir emaneti olarak görüp sahip çıkması gereken erkekler tarafından öldürülmüştür.

Kadın biz erkekler için önce annedir, sonra varsa abla, kızkardeş, sonra eş, sonra kız evlattır.. Hepsi ne kadar kıymetli değil mi baktığımızda.. Onları korumak, ihtiyaçlarını gidermek, onlara şemsiye olmak için çalışır, çabalarız. Peki bu kadar kıymetli, değerli olan varlıklarımıza bu şiddet neden?

Son yıllarda hoşgörüyü, manevi değerlerimizi yitiriyoruz toplum olarak, birbirimize saygıyı yitiriyoruz, kanunlar işlemiyor.. Kanunların işlemediği yerde orman kanunları işler; büyük balık küçük balığı yutar, güçlü güçsüzü yener. Gücümüzün yettiği kişiye dilediğimizi yapma hakkımız yok, herkesin birey olarak hakları var. Ve bizler bu hak ve özgürlüklere saygı duyarak yaşamalıyız. Bir kez kurallar ihlal edilmeye başladığı zaman mutlaka arkası gelir. Dikkat ederseniz toplumumuzda da şiddet sadece kadına yönelik değildir. Erkekler de aynı şekilde güçlü ise kendinden güçsüze şiddet uygulayabilmektedir. En vahim örneğini güzide Türkiye Büyük Millet Meclisi'mizde görmüyor muyuz? Koskoca beyefendiler, maalesef ilkokul çocukları gibi anlaşamadıkları hususlarda yumruk yumruğa birbirine girmektedir. Başka ülkelerde göremeyeceğimiz bir tablodur bu, tıpkı kadına şiddet tablosu gibi..

Kadın, yaşamı boyunca çalışarak, üreterek bizlerin hayatlarına katkı sağlamakta, etrafını güzelleştirmektedir. Kadın evini temiz tutar, tüm ev halkının tertemiz giyinmesini, lezzetli yemekler yemesini, evde aradıkları sadeliği, huzuru ve düzeni bulmalarını sağlar. Hele de çalışan kadın, hem evinde çalışır hem iş yerinde.. Çoğu zaman erkeklerden daha fazla üretir çalışan kadın, okumamışsa evlere temizliğe gider, yeri gelir başkalarının çocuklarını da büyütür en iyi bildiği işler bunlardır çünkü.. Saygıyı hak eder kadın, çaba sarf eder çünkü, özverilidir.

Annelik ve eş olma gibi, hayatımızdaki en önemli rolleri gerçekleştiren, evlatlarımızı büyüterek aslında toplumu şekillendiren tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü'nü kutlar, hayatlarımızı güzelleştirdikleri, bizlere her daim destek oldukları, yanımızda oldukları için teşekkür ederiz. Siz de bugün eşlerinize, annenize teşekkür edin ufak bir emekleri için de olsa, getirdikleri bir bardak su, yaptıkları bir yemek veya size destek olmak için gittikleri iş nedeniyle, siz de onlar için bir şey yapın bugün elinizden gelirse, bir bardak çay ikram edin yada çocuğunuza siz ders çalıştırın onun yerine. Emeklerine, varlıklarına saygı gösterelim böylelikle. Önce birey olarak hayatlarımızdan şiddeti uzaklaştırır, insanlara saygı, sevgi, merhametle muamele edersek, mutlaka zaman içerisinde toplum olarak da daha huzurlu, sağlıklı hale gelebiliriz.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
5147 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Yazarın Son Yazıları
8 Mart Kadınlar Günü
8.03.2016
Şehirde Huzur
4.03.2016
Toplumsal bir varlık olarak insan
18.02.2016
Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

Caatsa yasası nedir?

İlhami Atasever

Caatsa yasası nedir?

OKUMAK

Miraç Kayıhan Karayiğit

OKUMAK

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ