Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[17:20] Kaynaşlı'da trafik kazası: 6 yaralı -- [16:45] Özlü ve Ay'dan Korkmaz ailesine başsağlığı ziyareti -- [16:40] Öğretmenleri tarafından çekilen görüntüler kaldı -- [16:34] Dereceye girenlere ödül verildi -- [16:29] KÜLTÜREL ÇALIŞMALARA İMZA ATTILAR -- [16:22] Yukarı mahalle halkı Başkan Yemenici'yi bağrına bastı -- [16:20] Başkan Yemeniciye kadınlardan büyük ilgi -- [15:55] YOL ÇALIŞMALARIYLA REKORA İMZA ATILDI -- [15:52] Yabancı Uyruklu Öğrenciler Ülkelerini ve Üniversitelerini Anlattı -- [15:48] Akçay’ı Evinde Ziyaret Etti --
Yazarlar
ÖZEL OKUL AÇMAZI
Misafir Kalem

Misafir Kalem

4.12.2017 - 07:50
1170 kez okundu
0 bekleyen yorum
2 onaylı yorum

Bir grup öğrencinin az bir ücretle devlet desteği alarak Babasının Çiftliği mantığıyla okuyup sipariş ettiği notlarla mezun olması adaletsizlik değil mi? İnsaf edin ya? Bari devlet desteği olmasınlar. Adam hem zengin hem devlete ödetmekte eğitim masrafını. Bu bir nevi kamu hukuku hakkıdır ve helalleşmesi olmaz. Ha şeyinizde mi yani umurunuzda mı onu bilemem.

Biz birçok şeyin tam anlamıyla hakkından gelemediğimiz gibi özel okulların da hakkını verebildiğimiz söylenemez.

Hele sağlık okullarında bu durum kelimenin tam anlamıyla facia boyutuna ulaşmaktadır.

Yetkililer özel eğitim kurumlarının açılışına hangi akla hizmet bu kadar kolay izin verirler ve at oynatmalarına göz yumarlar anlamak mümkün değil. Özel okulların açılışında imzası olanlar vicdanınızın rahat olduğu belli. Peki vicdanınızı rahatlatan şeyi öğrenmemiz mümkün mü?

Memleketin her yerinden aynı serzenişleri duyuyorum. İstiyorum ki yetkililer de duysun.  İstiyorum ki memleketimizin selameti adına bu söylentilere kulak kabartsınlar. Birilerine diyet borçları yoksa. Neler mi duyuyorum? Neler duymuyorum ki, hangi birini anlatayım? Ağaçlar kalem olsa, denizler mürekkep yazmaya yetmez biliyor musunuz?

Okul müdürünün bir öğretmeni odasına çağırıp, öğrencinin gözünün önünde notunu yükseltmesini istediği mesela... Böyle bir şey olabilir mi? Para için değil mi kardeşim? Neden olmasın? Para için eğilmeyecek baş, aşınmayacak onur var mı dünyada?Biz bile çocuklarımızı özel okullara öğrensin diye mi beleşe geçsin diye mi veriyoruz?

Onurunu paraya satmak istemeyen öğretmen direnç gösterince ‘Hocam bunlar müşteri. Her birinin aylık getirisini biliyor musun? İki not için kaybedemeyiz.’ diyen bir idarecinin para için yapamayacağı düşüklük olabilir mi?

Ben bu tür insanlıktan nasibini almamış zavallılarla aynı gezegende yaşamak istemiyorum.Ötenaziye razıyım. Böyle adaletsiz bir kaderi kabul etmekte zorlanıyorum.

Bir yıl boyunca okula gelmediği halde karne alanlar olduğu sıkça kulağımıza çalınmakta. Devlet okullarından kırık not aldığı ve kalma ihtimali baş gösterdiği için ayrılıp özel okullara yazılanlar arasında bütün notlarının değiştirilerek bir üst sınıfa geçirilenlerin olduğu da duyabileceğiniz şeylerden. Hatta dahası bu konuda şikayetler olduğu halde düzelmediği de…

Sınıf içi disiplini sağlamak ve devlet okullarının kalitesini artırmak adına biraz serleştiğinde eğitimcinin karşısına dikilen kahraman ve memleketsever yönetici ve denetçiler aynı azim ve gayreti, aynı kudret ve cesareti özel okullar faciasında da göstermenizi vatandaş olarak istiyor ve bekliyoruz.Mümkün mü böyle bir şey?

Özel okul öğrencilerinin bazılarının dört işlemi beceremediğinden, ana dilini kullanamadığından geçtim, hatta KPSS ve LYS sınavlarındaki genel başarısızlığı da görmezden geliyorum. Ama bir serum bağlayamadan, enjeksiyon yapmayı öğrenemeden mezun olan bir sağlıkçının eline sevdiklerinizin düşmesini ister misiniz?

Kimbilir belki bir gün sizin müdahale ettiğiniz kader ayaklarınıza dolanır. Belki bir gün sizin de sevdikleriniz göz yumduğunuz özel sağlık okullarından mezun olanların elinde tedavi olur. Allah’tan ümit kesilmez. Bunu ben de o kadar çok istiyorum ki?

Özel okullar sektörü trilyonluk bir sektör, buna hangi denetmen ya da yöneticinin gücü yetebilir ki?Doğru. Ama şunu unutmayın. Bir zamanlar dershaneler eğitimi baltalamaktaydı. Allah’tan devlet sonunda dershane saltanatına son verdi. Ardından özel okulların çoğunu kapattı. Sevindik tamamı düzene girer diye. Fakat olmadı. Dershaneler etüt merkezi, eğitim danışma merkezi ya da özel ders seansları şeklinde yeniden cephe kurdu ve tekrar teşkilatlandı. Devlet okulları tekrar ikinci plana düştü. Devlet okulları gene öğrencinin gözünde değerini kaybetti.  Aklıma geldikçe çıldırıyor ve böyle bir kaderi kabul etmiyorum.

Bu duruma ne zaman engel olacaksınız yetkililer? Bu kötü gidişe ne zaman dur diyeceksiniz etkililer?

Bu arada devlet okullarına da bir eleştiri yönelteyim. Hafta sonu açılan ve sözde kapatılan dershanelerin açığını kapatmak üzere kaim kılınan Takviye Kursları da özellikle büyük şehirlerde olmak üzere bazı okullarda idareye yakın grupların eline düşmüş durumda. Takviye dersler, karaborsa kurslara dönmüş. Bunu da nedense ne çok akıllı geçinen veli ve öğrenci görmekte ne de gasp ettiği koltuğu hakkıyla kadastro ettiği iddiasında bulunan mükemmel insan modeli yönetici görebilmekte…

Ne olacak bu memleketin hali?

Parası olan özel okullarda beleşe geçecek. Olmayan sürünecek. Arkası olan en getirili meslek ve koltukları gasp edecek, olmayan sakıt ücret ve bol sıkıntıyla sürünecek. Bu ancak özü sözüne uymayan kapitalist, ideolojik ve ruhban sınıfların takdiridir. Ve ben böyle bir adaletsizliği kabul edemiyorum.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
1170 kez okundu
0 bekleyen yorum
2 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%52,63

Din Öğretmeni

24.1.2018 - 23:31:37

Bu söylediklerinizin her biri doğru bütün özel okullar bunu yapıyor ancak denetimi iyi yapılmış olsa bunlar olmaz. Şu bilinsin ki her okul kaydı alırken yüksek puan verecez garantisiyle kayıt alıyor. Biz din öğretmeni olarak hakikati giriyoruz ama okul yönetimi kendi şifresiyle değiştiriyor. Milli eğitim kendisi bu işe razi olmuş durumda çünkü devlet okulları da artik bunu yapıyor öğrencim özel okula gitmesin diye öğrencilere cok basit yazili soruları sorup bütün notlar 100 olarak sisteme işleniyor bunu herkes bilsin.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%49,06

ahmet mert

7.12.2017 - 12:00:03

bak sevgili kardeşim!burada aklınca birşeyler yazıyorsun,doğrusunu söylemek gerekirse önemli bir mevzuya değiniyorsun lakin,o bahsettiğin karaktersizlikleri,para karşılığında öğrenciye not satanları yada öğretmeni öğrenciye yüksek not versin diye sıkıştıran okul sahip yada müdürlerini deşifre etmemekle bu bahsettiğin konularda samimi olmadığın anlaşılıyor.sağlık lisesini deşifre ediyorsun her ne hikmetse ama diğerlerini etmiyor,belkide edemiyorsun!söylediklerinin hepsi doğrudur,bunda şüphem yok ancak,böylesine hassas bir konuyu kaleme aldıysan cesur olacak ve şu okulda bu bu yapılıyor,bu okulda şu yapılıyor diyeceksin,yada herkes gibi susacak ve deve kuşu misali başını kuma gömeceksin...gerçi,yazdığı yazının altına adını yazacak kadar bile cesur olamayan birindende okul adı isteme cesareti beklemek abesle iştigal olurdu...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

PORTAKAL ORADA KAL!

Mehmet Akbacak

PORTAKAL ORADA KAL!

İYİ NİYET Mİ, ACİZLİK Mİ?

Miraç Kayıhan Karayiğit

İYİ NİYET Mİ, ACİZLİK Mİ?

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ