Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[16:25] CUMARTESİ GÜNÜNÜN BİLANÇOSU -- [15:36] ARDİYE YANDI.. YARDIM KÖMÜRLERİ KÜLE DÖNDÜ -- [15:24] ERDOĞAN’DAN DÜZCENİN SESİ GAZETESİNE KUTLAMA -- [15:14] SARIGÜL’DEN DÜZCENİN SESİ GAZETESİNE KUTLAMA -- [15:07] ŞENGÜLOĞLU’NDAN DÜZCENİN SESİ GAZETESİNE KUTLAMA -- [14:36] BİLGİN’DEN DÜZCENİN SESİ GAZETESİNE KUTLAMA -- [13:47] YAVUZ’DAN DÜZCENİN SESİ GAZETESİNE KUTLAMA -- [13:38] GÜL: BASIN DÜNYASINDA KENDİNE SAYGIN BİR YER EDİNEN DÜZCENİN SESİ GAZETESİNİ KUTLUYORUM -- [13:15] BU KEZ ÇEKİCİ ÜZERİNDEKİ ARAÇTA YAKALANDI -- [13:04] GÜR’DEN DÜZCENİN SESİ GAZETESİ’NE KUTLAMA --
Yazarlar
MALİ DİSİPLİN TEDBİRLERİNE NEDEN İHTİYAÇ DUYULDU?
Muharrem Yılmaz

Muharrem Yılmaz

30.09.2020 - 08:56
15990 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

31 Mart yerel seçimlerinden zaferle ayrılmamızın ardından ilk işimiz mali disiplin tedbirlerini uygulamaya almak oldu.

“Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür”. Düzce Belediyesinin şu anki ekonomik halini anlamak için geçmişte devraldığımız ekonomik enkazı iyi tahlil etmek gerekir.

Seçimlerin ardından göreve başlamamız ile birlikte Başkan Faruk Özlü’nün talimatı ile ekonomi kurmayları ve alanında uzman isimler belediyenin mali tablosunu ayrıntılı bir şekilde çıkardılar. Ortaya çıkan raporlar herkeste büyük şaşkınlığa neden oldu. Gelirler giderleri karşılayamıyor, Düzce Belediyesinin her gün, her hafta, her ay zarar eden bir kurum haline geldiği görülüyordu. Bir nevi ekonomik yönden büyük bir enkaz söz konusuydu. Bu şartlar altında belediyenin ekonomik yönden varlığını devam ettirmesi mümkün değildi.

Ekonominin bu kadar kötü olduğu şartlarda ne hizmet edebilmek mümkündü ne de yatırım yapmak. Bu sebeple Düzce Belediyesinin ekonomik şartlarını iyileştirebilmek adına mali yönden sert tedbirler alınması gerekiyordu. Mali Disiplin Tedbirleri bu minvalde ortaya çıktı. Toplamda 21 maddeden oluşan tedbirler ile amaç; Belediyenin dibe vuran ekonomisini düzlüğe çıkarmak ve gelir gider dengesini sağlayabilmekti.

Bu 21 maddeden bazıları şu şekilde: İlgili başkan yardımcısı ve başkanın onayı olmadan hiç bir kalemde harcama yapılamayacak, her türlü yeni mal ve hizmet alımları ile yapım işlerinde ihaleye çıkılmadan ve satın alma işlemi yapılmadan önce ihtiyaçların karşılanmasında mevcut imkanlar sonuna kadar kullanılacak, zorunlu olmadıkça fazla mesai yapılmayacak ve vardiya sistemine geçilecek, araçlar için havuz sistemi oluşturulacak, kullanımda olan cep telefonu sayısı asgariye indirilecek, zorunlu olmadıkça yeni telefon makineleri ve hatlar alınmayacak, belediye iştirakleri yeniden yapılandırılacak v.b şeklinde kararlar ile gereksiz harcamaların önüne geçilmeye çalışılarak önemli oranda tasarruf sağlandı.

Peki bu kararlar amacına ulaştı mı?

2020 yılının ilk ve ikinci çeyrek rakamlarına göz attığımız takdirde alınan bu kararların ne denli doğru ve yerinde olduğu mali tablolarda da açıkça görüldü Her ay zarar eden Düzce Belediyesi ilk defa fazla vererek ekonomik anlamda büyük başarı sağladı. Mali Disiplin Tedbirleri ile kurum içi harcamalar asgari seviyeye çekilerek, israfın önüne geçildi ve sürekli artan belediye borçları azalmaya başladı. Yüksek faiz ile alınan krediler, yeniden yapılandırılarak gelir gider dengesinde istikrar yakalandı ve giderlerde önemli oranda düşüş yaşandı. Personel maaşları krediler ile değil belediye öz kaynakları ile ödenmeye başlanarak yeni borçlanmaların önüne geçildi.

Mali Disiplin tedbirleri belli bir süre için alınan kararlar değildir. Görev süremiz boyunca uygulanmaya devam edecek. Gönül isterki bu belediye politikası olsun ve Düzce Belediyesi ilelebet bu kararlara sadık kalsın.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
15990 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

BİR BAŞKA RAMAZAN

Miraç Kayıhan Karayiğit

BİR BAŞKA RAMAZAN

Fahrenheit 451 - Ray Bradbury

Tuğçe Sarıgül

Fahrenheit 451 - Ray Bradbury

Ya sen Düzce?

Vareste

Ya sen Düzce?

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ