Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[09:48] HASTANEDE TANIŞIP MUTLU SONA ULAŞTILAR -- [09:44] YIĞILCA'DA KORKUTAN YANGIN -- [18:26] İL SAĞLIKTAN ALZHEİMER GÜNÜ MESAJI -- [18:22] TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU -- [18:10] Üniversiteden Bir Başarı Daha -- [18:05] Maça tekerlekli sandalyeyle gitti, seremoniye sekerek çıktı -- [17:56] Deplasmandan Bir Puan Çıktı -- [17:28] BORU PATLADI EKİPLER ÇALIŞIYOR -- [16:15] Sigara Yasağı Genişliyor -- [14:37] İki Başkan Bolu'da Buluştu --
Yazarlar
Üniversite Sınavı Serüveni
Oğuzhan Erdemir

Oğuzhan Erdemir

23.06.2018 - 11:16
19016 kez okundu
0 bekleyen yorum
4 onaylı yorum

Çoğu öğrenci 11. sınıfın sonlarına doğru çalışması gerektiğini fark etmesine rağmen, doğru olan bu işi 9. sınıftan itibaren sıkı tutmak olucaktır.

Düzenli çalışmak bir öğrenciyi başarıya götüren yoldur. Düzenli çalışmak, konu bütünlüğünü sağlayıp eksikleri tümüyle kapatılmasını sağlar.

Düzenli çalışabilmek için ders çalışmak programına ihtiyacımız olur. Bu programı hazırlarken çözülecek soru sayıları ve tekrar edilecek derslerin çokluğu önemli değildir.

Önemli olan bizim o programa ne derecede bağlı kalabileceğimizdir. Programa bağlı kalabilmek için uyabileceğimiz kadarını yazmamız gerekir. Eğer böyle yapmazsak kısa sürede programdan aksamalar başlar. Bu aksamalar yerini ümitsizliğe ve karamsarlığa bırakır. Bu da ders çalışma isteğimizi bitirerek bizi başarısızlığa sürükler.

Genel olarak baktığımızda kişinin en geç liseye başladığında hedefini belirlemiş olması gerekir. Eğer belirlemezse ne için çalıştığını bilemez. Bu da çalışmasını anlamsız kılar. Bu yüzden kişi kendine bir an önce bir hedef, amaç belirlemesi gerekir. Bu hedef için de daha istekli çalışmaya başlar.

Üniversiteye hazırlanırken özellikle sayısal derslerde kaynak seçimi çok önemlidir. Seviyenize göre kaynak seçip konuyu çalışmaya öyle başlamanız gerekir. Eğer seviyenize göre kaynak seçmezseniz ya o kaynak size bir şey katmaz ya da o kaynak sizi dersten soğutur.

Bu sınav serüveninde bir diğer önemli husus ise kişinin arkadaşlarıdır. Sınava girecek kişi bu süreçte arkadaşlarından olumlu ya da olumsuz şekillerde etkilenebilinir. Eğer kişinin arkadaşının bir hedefi varsa ve arkadaşı bu hedef üzerinde ilerliyorsa bu iki kişi arasında sınav için olumlu bir etkileşim olur. Aynı şekilde hedefsiz ve amaçsız bir arkadaş kişiyi yolundan saptırabilir.

Bu süreçte kişinin başarısını takip etmesi için okuldaki rehber öğretmen ile beraber hareket edilmesi önemlidir. İsteğe bağlı olarak koçluk desteği de alınabilir.

Değindiğim hususlara dikkat edip lise dönemi boyunca çalışmalarını aksatmayan kişiler istedikleri üniversiteye gitmeleri olasıdır.

Özet Olarak...

Hedeflediğiniz üniversiteyi veya bölümü kazanmak için sadece 3 şeye ihtiyacınız var; kararlılık, emek ve istikrar. Düzgün çalışma ve istikrar ile hedeflerinize mutlaka ulaşabilirsiniz.

30 Haziran ve  1 Temmuz tarihinde üniversite sınavına girecek tüm adaylara şimdiden başarılar dilerim. Herkesin gönlündeki üniversite ve bölüme gidebilmesini temenni ediyorum.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
19016 kez okundu
0 bekleyen yorum
4 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,35

Altan kartal

23.6.2018 - 14:59:18

Herkeze başarılar
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,05

Altan kartal

23.6.2018 - 14:54:09

Başarılar
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,05

Ramazan Erdemir

23.6.2018 - 13:15:33

Haklısın bende böyle yapmalıyım !
Katılıyorum   Katılmıyorum
%49,85

Özgür erdemir

23.6.2018 - 12:23:50

Bütün öğrencilere başarılar dilerim

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Yazarın Son Yazıları
Üniversite Sınavı Serüveni
23.06.2018
Madde Bağımlılığı
9.06.2018
Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

ROMANTİZM VE DOYUM NOKTASI

Miraç Kayıhan Karayiğit

ROMANTİZM VE DOYUM NOKTASI

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ