Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:40] DÜZCESPOR'DAN BOMBA TRANSFER -- [18:21] YAZICI DESOB’U ZİYARET ETTİ -- [18:03] BALIĞIN KULAĞINA KAR SUYU KAÇTI -- [17:53] Yayalar ve sürücüler için tehlike oluşturuyor -- [17:42] HEM KAR HEM SOĞUK HAVA İLE MÜCADELE -- [17:16] ALAÇATI ŞUBESİNİN AÇILIŞI YAPILDI -- [15:46] KARLA MÜCADELEYİ BAŞARILI BİR ŞEKİLDE ATLATTIK -- [14:21] AK PARTİ : DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ -- [14:13] ‘2023 HEDEFLERİNE DOĞRU GİDİYORUZ’ -- [13:42] POLİS ARAMA KURTARMA BİRİMİ KURULUYOR --
Yazarlar
HİNT KENEVİRİ
Özhan KIZILTAN

Özhan KIZILTAN

13.09.2017 - 09:33
4982 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Geçtiğimiz günlerde Jandarma tarafından Düzce ve Akçakoca’nın çeşitli köylerinde üst üste “Hint Keneviri“ operasyonu yapılarak yüzlerce kök kenevir ele geçirildi. Kamuoyunda “Esrar” adıyla bilinen uyuşturucu, gençleri tehdit eden en büyük tehlikelerden biri olduğu hepimizce malum.

Birilerini haz kölesi haline getirip zehir tacirlerinin servetine servet katan,  kaybet – kazan sistemi bu dünyanın ana ilkesi haline gelmiş. Bu sömürüye artık dur demenin zamanı geldi de geçiyor bile. Devletin güvenlik birimlerinin de takdir edeceği gibi,  bu işler polisiye önlemlerle, tarla basmakla bitmiyor. Herkes bataklığı kurutmak yerine sivrisineklerle mücadele edildiğini gayet iyi biliyor.

Gençlerimizi bu tuzaktan korumanın yolu sanırım ana baba eğitiminden başlıyor. Herkes çocuğuyla yakından ilgilenecek, kimlerle geziyor, ne yapıyor takip edecek. Okullarda uyuşturucuyla ilgili seminerlere daha fazla önem vermek de, uyuşturucuyla mücadelede izlenebilecek yöntemlerden biri. Gündemde olmayan bir başka yöntem ise;Mecliste yıllardır bekleyen “Özel Dedektiflik” yasasını hızla hayata geçirmek. Böylece okullar veya aileler özel dedektife başvurarak çocukları daha yakın takibe alabilirler. Polis sadece Türkiye’de değil bütün dünyada aileleri ilgilendiren bu tür takip konularına yetişemiyor. Onun için A.B.D başta olmak üzere birçok ülke özel dedektiflik mesleğini yasallaştırarak kamu güvenliğine katkıda bulunuyor. Özel dedektifliği gerekli kılan bir başka neden ise; Ailelerin uyuşturucu konusundahemen polise başvurmaktan çekinmeleri. Bu durumda özel dedektiflik mesleğinin yüklendiği görev kaçınılmaz.

Uyuşturucuyla mücadele konusunda atılması gereken bir başka adımda; Özellikle esrar bağımlısı olmuş kişilerin tedavi edilmesini sağlamak. Bu konuda kamu adına yürütülen çeşitli çalışmalar var. Gerek psikolojik gerek fizyolojik tedavi yöntemlerinin de bir yere kadar etkili olduğu düşünülebilir. Esrar bağımlılığı konusunda tedaviyi arzu etmek, bu konuda isteklendirme sağlamak da hayli zor. Eğer kolluk tarafından yakalanmadıysa ve ürünü alacak parası varsa, kullanıcıların çoğunluğu bağımlı olmaya devam ediyor. Güvenlik güçlerine yakalandıktan sonra tedavi olarak, seminerlere katılarak veya kendiliğinden vazgeçerek esrar içmeyi bırakanların sayısı az.

Öte yandan; Esrardan çok daha zehirli bir baş belası var:

Bonzai!

Bu madde, sentetik ürünler sayesinde adeta bir ölüm makinası haline getirilmiş. Beterin beteri var derle ya… Esrar ile kıyaslandığında Bonzai adeta bir ölüm tuzağı. Bonzai, beyin üzerinde çok etkili. Halüsinasyonlara yol açıyor. Bu nedenle Bonzai ’nin etkisinde kalan bir insan gördüğü sanrılar nedeniyle kendisine zarar verebiliyor. Ayrıca, Bonzai ‘nin kalp-damar sistemi üzerinde yıkıcı etkisi var. Bonzai ‘nin ilk kez kullanılmasında dahi ölüm oranının çok yüksek olduğu görülmekte. Kullanıcıların önemli bir kısmı fazla yaşamıyor.

Bizler, düne kadar “Esrar” adı vererek çocuklarımızı korumaya çalıştığımız zehirin Bonzai ile kıyaslandığında çok daha masum olduğunu yeni yeni keşfetmeye başladık ne yazık ki.

Bu bağlamda, Bonzai ile mücadele etmenin Esrar ile mücadele etmekten çok daha gerekli olduğu tartışılmaz bir gerçek. Esrar en azından öldürmüyor.

Gençlerimizi bu tuzaklardan korumak için neler yapılabilir sorusuna gelmeden önce; Tarla basıp, Hint kenevirlerini imha etmekle hiçbir sonuç elde edilemeyeceğini hep birlikte görmeliyiz.

Bugün Uruguay ‘da Hint Kenevirinin tamamen serbest olması Eroin ve Bonzai gibi maddelerden gençleri korumak için alınan önlemlerden sadece biri. Uruguay ‘da Kenevir festivali dahi yapılıyor.

Yetkililer bu ülkeyi muhakkak yakın takibe alıp incelemeliler. Hint Kenevirinin Uruguay ‘daki kullanımserbestliğinin getirdiği olumlu ve olumsuz sonuçların bilimsel olarak tartışılması lazım.

Belki de Hint Keneviri ile mücadele ederken tüm uyuşturucuları aynı statüye almak suretiyle önemli bir hata yapıyoruz. Tabii ki bu konuda yetkinliğini ispat etmiş kuruluşların görüşleri önem taşıyor.

Uyuşturucuyla mücadelenin sonuç alıcı yöntemlerini bulmak keşke bu satırları yazmak kadar kolay olsaydı.Ama bildiğim bir şey varsa; O da devletin bugüne kadar aldığı klasik önlemlerin, izlediği politikanın uyuşturucu ile mücadelede yetersiz kaldığı, uyuşturucunun her geçen gün daha da ölümcül hale geldiğidir. 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
4982 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

OKUMAK

Miraç Kayıhan Karayiğit

OKUMAK

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ