Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[22:30] Öztürkler kavşağında korkutan kaza -- [22:26] YASİN KELEŞ’TEN BÜYÜK DESTEK -- [20:31] Turan, Yönetimi Büyük Efes Otel'de Ağırladı -- [20:26] KAR MASKELİ BİR KİŞİ TARAFINDAN VURULDU -- [19:22] ANADOLU OTOYOLU’NDA KAZA -- [18:40] HAMSİ AVCILIĞINA KISMİ DURDURMA 7 ŞUBAT 2021 TARİHİNE KADAR UZATILDI -- [18:01] DÜZCE AL HAYAT TUR HAC UMRE ACENTASI’NDAN DESTEK -- [17:50] ''DÜZCESPOR BİZİM GURURUMUZ'' -- [17:42] BOLU DAĞI'NDA KAR YAĞIŞI BAŞLADI -- [17:43] ''DÜZCESPOR’U DESTEKLİYORUZ'' --
Yazarlar
Sarı Duvar Kağıdı - Charlotte Perkins Gilman
Tuğçe Sarıgül

Tuğçe Sarıgül

7.01.2021 - 09:12
2268 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum

“Duvarda gezinen bir şeyler var… Hayır, birisi var…”

İnsanın zihnin içinde hapsolmasının nasıl bir durum olduğunu oldukça sade bir dilde anlatan yazar Gilman Sarı Duvar Kağıdını yazmasına neden olan durumu kitabının başında anlatırken aslında o dönemde kadınların ruhsal durumlarının da nasıl olduğunu gözler önüne seriyor. Çocuk bakmak, evi çekip çevirmekten ve güzel görünmekten başka bir işleri olmayan kadınların sinirsel bozukluklara neden kapıldıklarını anlatıyor.

Feminist bilinçle yazan Amerikalı ilk yazar olarak kabul edilen ve en önemli eserlerinden olan Kadınlar Ülkesi'nin yazarı Charlotte Perkins Gilman, “Sarı Duvar Kağıdı”nda eşiyle birlikte, kendisinin “perili ev” diye tanımladığı bir malikâneye taşınan ve odasındaki sarı duvar kağıdını saplantı haline getiren isimsiz kadın karakterinin başından geçen gerilimli bir öyküyü anlatıyor. Toplumsal cinsiyet, delilik, evlilik ve ulaşılamayan özgürlük gibi meseleleri tüyler ürperten bir hayalet hikâyesiyle birleştiren “Sarı Duvar Kağıdı”, yazıldığı günden beri en çok tartışılan ve incelenen korku eserlerinden. Yazar bu hikayeyi ele aldıktan sonra onu ruhsal durumlarla ilgilenen doktorlara gönderdiğini ve bazı tedavi yöntemlerin değiştirildiğini de dile getiriyor.

Bu cilt ayrıca yazarın “Ben Cadıyken”, “Büyük Morsalkım” ve “Sallanan Sandalye” gibi korku öykülerini de içeriyor.

Amerikan edebiyatının etkili sesi Charlotte Perkins Gillman (1860-1935), feminist harekete yüzyıl dönümünde önemli katkılar yapan Amerikan geleneğinin önemli yazarlarından biridir ve feminist bir bilinçle yazan ilk Amerikalı (feminist) kadın yazar olarak kabul edilir.

Charlotte Perkins Gilman Kimdir?

Din bilimcisi olan babası çocukken ailesini terk ettiğinden yalnız ve mutsuz bir çocukluk geçiren Gillman, yaşamı boyunca kadınlara uygulanan adaletsizlikleri eleştirmiş ve kadınların oy hakkını savunmuştur.

Sanat öğretmenliği ve mürebbiyelik yapan Gillman, yazar olacağını sezdiğindeyse gönülsüzce evlenir. Ancak bir anne, ev idarecisi ve eş olarak yaşayacağı güçlükleri de tahmin eder ve evlendikten on bir ay sonra bir kızı olduğunda umutsuzluğa kapıldığından evliliğinde sorunlar yaşar. Annesi ve kocası ise, genç kadını depresyonu yenmesi için dinlenmesi gerektiğine inandırarak, tedavi için Philadelphia, Amerika'da döneminin kadınların sinir hastalıklarında uzmanlaşmış ünlü nörologu Dr. Sir Weir Mitchell'a gönderir. Histeri hastalarına verdiği dinlenme kürleriyle ünlü nörolog, Gillman'a altı haftalık yatak istirahatı verir ve entelektüel aktivitelerini kısıtlar. Eve döndükten sonra üç ay boyunca bu tavsiyelere uyan Gillman, zihinsel bir çöküntü olan "borderline" hastalığının eşiğine gelir ve nerdeyse çıldırır. Hayatını, isteksiz bir eş ve anne olarak yaşamakla, hevesli bir yazar olmak arasında geçirdiğini düşünür.

1888'de ise, evliliğinin deliliğine meyil verdiğini anladığı için boşanma davası açan Gillman, kızıyla birlikte Kaliforniya'ya taşınsa da ancak 1892'de resmen boşanabilir. 1900'de yeniden evlenen yazar, 1934'de eşinin ölümü üzerine kızının ailesinin yanına taşınır ve bir yıl sonra göğüs kanseri olduğunu öğrenince bunun üretken yaşamına engel olacağına inandığı için intihar eder.

Gillman'ın boşandıktan sonra kaleme aldığı ve evliyken yaşadığı depresyonu otobiyografik öğelerle birlikte anlattığı "Sarı Duvar Kağıdı" adlı öyküsü de, Freud'un özgül nedenlerle oluşan nevroz tespitine uygun bir biçimde sinirsel buhranları yüzünden doktor tavsiyesi üzerine, kocasıyla birlikte dinlenmeye geldiği yazlık malikâne de kocasından ve onun kız kardeşinin kontrol ve baskılarından uzakta, gizlice yazı yazmaya ve kitap okumaya çalışırken tamamen çıldırarak; evin sarı renkli duvar kağıtlarının desenlerinden dışarı çıkmak isteyen bir kadın olduğunu düşünen, yazar bir kadının hikâyesini anlatır.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
2268 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%49,66

Fırat TOPDEMİR

8.01.2021 - 20:01:18

Tuğçe Hanım Üniversite yıllarında kaldığım devlet yurdunda odamda Tıp öğrencileri vardı ve onlarla iyi geçinirdik . 5.sınıfa geldiklerinde hastanelerde staj yaparlardı ,bazen akıl hastanesinde denk geldiğinde yanlarına giderdim ,inanın bazı hastaların konuşmalarına öyle tanık oldum ki yanlışlıkla getirildiklerini düşünürdüm ,bunu Prof olan hocaya söylediğimde bana AKIL İLE DELİLİK ARASINDA ÇOK İNCE BİR PERDE VAR dedi .Gilman ın kitaplarında da bunu fark ediyorsunuz,tutarlı ifadeler ve saçmalar.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

OKUMAK

Miraç Kayıhan Karayiğit

OKUMAK

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ