Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[16:22] MHP İLK KONGRESİNİ CUMAYERİ’NDE YAPTI -- [16:14] Güçlükle Söndürüldü -- [15:53] Anıtpark meydanın ziyarete açıldı -- [15:47] LGS sınavında başarı gösterdiler -- [15:43] Düzce Belediyesi Farkını Ortaya Koydu -- [15:18] Borçlar Ödenmeye Devam Ediyor -- [14:04] Kontroller Devam Edecek -- [13:14] Divapan'dan Büyük Başarı -- [12:58] Geçmiş Olsun Mesajı -- [10:37] Koronadan Hayatını Kaybetti --
Yazarlar
İç Huzur’a Destek Zamanı
Yaman Başkahveci

Yaman Başkahveci

2.09.2016 - 10:34
570 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Başarı bir iç huzurudur. Bu iç huzuru, yapabileceğinin en iyisini yapmak için elinden gelen gayreti sonuna kadar harcadığını bilmekten kaynaklanır. Bu sözün sahibi Amerika da basketbol koçluğu yapan önemli bir şahsiyet olan John Wooden’dır. Onun da bahsettiği gibi başarı aslında bir iç huzurdur ve geçmişten geleceğe başarılı olacak olan toplumların iç huzuru eldesin den kaynaklanacaktır.

Geçmişten günümüze futbol dünyamız içerisinde iç huzuru bulup bulamama noktasında sorunlar yaşamış bir toplumdan bahsetmekteyiz. Zaman teknoloji ve gelişim çağıdır, işte bu noktada iç huzuru oluşturup başarılı bireyler, başarılı takımlar yaratmak gerekmektedir.

Bunları neden mi anlattım? Geçenlerde bir profesyonel takımın antrenmanını izlemeye gittim. Saha kenarından dikkatli gözlerle bakarken John Wooden’ın sözü aklıma geldi. Başarı gerçekten goller atmak veya şampiyonluklar kazanmak mıdır? Yada huzur içerisinde bireylerin bir araya gelip ortak bir payda adına çalışmalar yapması mıdır? İkinci seçenek daha uygun ve anlamlı gelmiştir. Çünkü sahaya baktığımda makine gibi işleyen ve bu işleme sadece ufak dokunuşlarla şekil veren bir mühendis gibi hocanın uygulamalarını izledim.

Şimdi detaylara geçelim ve bu uygulamaların iç huzura nasıl ulaştıracağını irdeleyelim. Bildiğiniz üzere futbol takımları farklı yaşlarda ki oyunculardan oluşmaktadır. 15 yaşında bir oyuncunun da 35 yaşında ki oyuncunun da bulunduğu bir ortamdır. Nasıl ki farklı yaşlarda ki öğrenciler için farklı metotlar uygulayan öğretmenler olduğu gibi işin içine psikolojik etkenlerinde girdiği futbol takımlarında antrenörlerin işi öğretmenlerden çok daha zordur. Farklı yaşlarda farklı düşünen bireylerin ortak amaca yönelmeleri ve bu noktada makinenin sekteye uğramaması adına çabalar sarfetmesi iç huzurun teminatıdır. İşte izlediğim antrenmanın içeriğinde herkesin kendi işini yapıyor olması, antrenörün, takım kaptanının, malzemecisinin, doktorunun vb tüm paydaşların kendi işlerini eksiksiz yerine getirmeleri sonucunda etkili bir takım hüviyetine ulaşıldığını gördüm.

Uzun süredir antrenman izlerken keyif aldım. Neden mi? Aynı zamanda bir öğretmen olduğum için şunu bilmekteyim. Bazen tahtaya çıkarsın ve bazı şeyler anlatırsın. Bu anlattıklarının öğrencilerinin aklında kalıp kalmadığını denetlemek için döner sorular sorar ve pekiştirirsin. Ardından uygulamasına geçer ve öğrencilerinden bu uygulamayı eksiksiz yerine getirmesini istersin. Ancak bir şey farkedersin ki eksiksiz olmasının yanı sıra kendileri daha fazlasını katarak daha mükemmel bir uygulama gerçekleştirirler ve bu sayede sende yeni birşey öğrenmiş olursun. Eğitim karşılıklı bir etkileşim ise futbol da aynı bu durumdadır. Antrenörü ve futbolcusu karşılıklı etkileşim içerisinde olduğu vakit başarı ve iç huzur gelecektir. Bundan dolayıdır ki izlediğim antrenmanda bu ışığı gördüm. Bu etkileşim gerçekleşmiş ve takımın tüm paydaşları ortak amaca yönelebilmek adına çalışmalarını işi sıkı tutarak gerçekleştirmektedir.

Eğitimin diğer bir paydaşı ise dış etkenlerdir ki aslında en önemli etkilerinden biridir. Bir öğrenciyi veya bir öğretmeni motive eden ve bu sayede onların daha fazla çalışmalarını, daha başarılı işler çıkarmasını sağlamaktadır. Futbol da dış etkenler ise taraftar ve basındır. Motive eden ve bir amaca yönelmelerini sağlamak için bu iki güç olmalıdır. Başarısız olan bir takımı eleştirmeyi herkes gerçekleştirebilir. Başarılı olan takımı da herkes alkışlayabilir. Ancak bunların tam tersini yapan bir gruba da anlam veremiyorum.

İç huzuru oluşturacaksak, dışarıdan huzuru bozmaya gerek yok. Kısacası Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yoktur.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
570 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

Millet Bahçesi mi, Okul mu?

İlhami Atasever

Millet Bahçesi mi, Okul mu?

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Miraç Kayıhan Karayiğit

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ