Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[14:21] AK PARTİ : DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ -- [14:13] ‘2023 HEDEFLERİNE DOĞRU GİDİYORUZ’ -- [13:42] POLİS ARAMA KURTARMA BİRİMİ KURULUYOR -- [12:52] 451 KİŞİYİ İŞ SAHİBİ YAPTI -- [12:43] TARIM ARAZİSİ SATILACAK -- [12:42] Fındık bahçesi satılacak -- [12:41] 30 adet daire satılacak -- [11:33] AB DELEGASYONU İLE TOPLANTI YAPILDI -- [11:27] VALİ ERSİN YAZICI’DAN DÜZCESPOR KAMPINA ZİYARET -- [10:50] TEŞEKKÜR VE TAKDİR BELGELERİ HAZIRLANDI --
Yazarlar
Cumhuriyetimiz ve Değerleri
Yusuf Metehan Gül

Yusuf Metehan Gül

31.10.2019 - 10:18
30677 kez okundu
0 bekleyen yorum
3 onaylı yorum

Cumhuriyetin ilanının 96. yılı hepimize kutlu olsun. Bizi cumhuriyete kavuşturan Ulu Önder Atatürk'e saygı ve sevgimiz sonsuzdur. Yönetimin tek kişiden alınıp millete verildiği ve ardından hak-hukuk-adalet eğitim ve kültür alanında birçok yeniliğe, gelişime önemli bir adımın atıldığı kutlu bir gündeyiz.

Nedir Bu Cumhuriyet?

Egemenliğin halkın elinde olduğu, hükümet başkanının halk tarafından belirli aralıklarla seçildiği, herkesin eşit ve özgür sayıldığı demokratik bir yönetim biçimidir.

Osmanlı devletinde Sened-i İttifak, Tanzimat Fermanı ardından tamamlayıcısı niteliğinde Islahat Fermanı ve Meşrutiyetler... Bunların hepsi Osmanlı devletinde demokratikleşme alanında atılmış çok büyük adımlar, hepsi kendi alanında başarılı fakat istenilen değildi.

23 Nisan 1920'de Atatürk tarafından "Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu" ilan edilmişti. Fakat bunun önünde saltanat ve halifelik gibi bir engel vardı. Öncelikle hilâfet ve  saltanatlık birbirinden ayrıldı sonrasında saltanatlık kaldırılarak cumhuriyetin önündeki en büyük engel kaldırılmış oldu.

Peki ya diğerleri?

Osmanlı devleti döneminde diğer ülkelerin yönetim şekline bakıldığında saltanatlık yaygın olarak görülüyordu. Avrupa’da insanlar can güvenlikleri için derebeylere güvendiler. Toprakları koruyacak bir lider, lidersizlikten daha iyidir daha iyiydi onlara göre. İlerleyen zamanlarda kilise yönetimde söz sahibi olunca bilgiye de sadece kilisenin izin verdiği oranda ulaşmış oldular.

Fakat insanların düşünme, bilgi sahibi olma ihtiyacı arttıkça yönetimde söz sahibi olma, yönetime katılma isteği de artmıştır. Sürekli değişim içerisinde olan bir dünyada yaşıyoruz. O dönemin insanına monarşi yönetimi doğal geliyordu. Günümüzde bize monarşi aykırı geliyor cumhuriyet yönetimini benimsiyoruz.

Fakat Türk insanı Avrupa insanları kadar şanssız değildi. Türk tarihi hak ve hukuk kavramına asla yabancı değildi. Türk-İslam devletlerinde özellikle de Anadoluda " Kul hakkı" kavramı vardı ve "Herkes Allah'ın kuludur" yani kimse kimseden üstün değildi, kölelik yoktu. Hatta Hz. Muhammedin vefatından sonra 4 Halife Döneminde halifeler seçim yoluyla belirlendiği için İslam tarihinde bir nevi "Cumhuriyet Dönemi" olarak adlandırılabilir.

İngiliz insanı demokrasiyi bize göre daha erken yakalamıştır. Tarihin ilk anayasası 1215 Magna Carta, dönemin kralı sınırsız haklarını yok sayıp hukukun üstünlüğünü kabul etmiştir. Bu dünyanın ilerleyişini değiştiren bir olaydır. Günümüzde hala krallıkla yönetilen bir ülke olmasına rağmen "demokrasi" denilince akla ilk gelen ülkedir İngiltere.

Bu olaylar sonucu bize düşen Türkiye Cumhuriyetine layık olmaktır. Yazımı Atatürk'ün şu sözleriyle bitirmek istiyorum. "Ey yükselen nesil! İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek olan ve sürdürecek olan sizlersiniz.

Yusuf Metahan Gül

Adnan Menderes Ticaret Lisesi 12. Sınıf Öğrencisi


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
30677 kez okundu
0 bekleyen yorum
3 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

Dilek G.

5.11.2019 - 19:58:56

Ne kadar duru ve içten bir anlatım. Kaleminize sağlık. Devamını merakla bekliyorum
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,12

D.bakırlı

3.11.2019 - 20:30:15

Yusuf Bey eğer 4 halife dönemini incelerseniz hiç birinin seçimle gelmediğini görürsünüz , hep bir birlerini vasiyet etmişlerdir.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%49,98

Burcu Dikmen

1.11.2019 - 01:08:32

Elinize sağlık çok güzel anlamışsınız yazılarınızı merakla bekliyorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Yazarın Son Yazıları
Cumhuriyetimiz ve Değerleri
31.10.2019
Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

OKUMAK

Miraç Kayıhan Karayiğit

OKUMAK

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ