Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[22:23] KIRGINLIK YOK, KÜSKÜNLÜK YOK! -- [18:56] YAZ DÖNEMİNE KADAR GEÇİCİ DÜZENLEMELER DEVAM EDECEK -- [18:51] BELMEK KURSİYERLERİ HARİKA ESERLERE İMZA ATIYOR -- [16:08] Mahkum Çocukları İçin Muhteşem Proje -- [15:15] YEMLEME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR -- [13:39] Kardeşine Bir Kitap da Senden Olsun -- [13:00] Özlü MHP'yi Ziyaret Etti -- [12:52] "2023'e kadar 500 bin ton bazalt ihracatı yapmak istiyoruz" -- [12:48] “FINDIK ÜRETİCİSİ MAĞDUR EDİLİYOR” -- [12:40] SÜRÜCÜLER HAKKINDA ADLİ İŞLEM BAŞLATILDI --
Yazarlar
Dikkat eksikliğine dikkat!
Zeliha ŞENÇİÇEK

Zeliha ŞENÇİÇEK

15.05.2017 - 08:40
4192 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum

Dikkat eksikliği sorunu günümüz çocuklarının baş gösteren sorunları arasındadır. Dikkat ve odaklanma süresinin yaş ile orantılı artmasına bağlı olarak küçük yaşlarda zaten az olan odaklanma süresinin çabucak verimsizleşmesi büyük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Çocuklarda dikkat eksikliği  belirtileri bebeklik döneminden itibaren gözlemlenebileceği gibi genellikle okul çağında açığa çıkmaktadır. Bu yaşlardaki  çocuklarda dikkat eksikliği olduğunu söylemek için ortalama olarak 6 ay boyunca sürekli  bir şekilde görülmesi gerekir. Ama şöyle ki son yıllarda sokakta oynayan çocuk yerine kapalı mekana hapsolmuş çocuk modelinden dolayı maalesef ki böyle durumdaki çocukları tespit etmemiz daha da zor olmaktadır.

  Bu çocuklar okulda ise hem öğretmenleri hem de arkadaşlarıyla büyük problemler yaşar. Sınıfta ders dinlerken 10-15 dakika içerisinde dikkati kolayca dağılabilir, dışarıdan gelen seslere kulak kabartabilir. Öğretmen onu yetersiz bulduğu ve sınıfa ayak uyduramadığı için en arka sıraya oturtabilir. Bu çocuklar arkadaşlarıyla oyun oynarken de uyum sorunu yaşar ve arkadaşları tarafından dışlanırlar. Aile, öğretmen ve arkadaşlarının şikayetleri, onlarca beğenilmemesi, tembel bir çocuk gözüyle bakılması onun özgüvenini ciddi anlamda zedeler ve kendine olan güvenini zamanla kaybetmeye başlar.

  Dikkat bozukluğu olan çocuklar uzun süre odaklanamazlar, unutkanlık, dağınıklık, organize olamama gibi nedenlerden dolayı okulda başarısız olabilirler. Doğrudan kendisine konuşulduğunda çoğu zaman dinlemiyormuş gibi görünürler, üzerlerine aldığı görevleri ve etkinlikleri sürdürmekte zorluk çekerler. Sık sık okul ödevlerini, kalemlerini, kitaplarını ya da araç-gereçlerini kaybedeler, dikkati dış uyaranlarla kolaylıkla dağılır ve günlük etkinliklerde de çoğu zaman unutkandırlar. Dikkati konu dışı uyaranlarla çabuk dağılır.

Zihinsel çabayı gerektiren ders dinleme, ders çalışma, okuma ve yazma görevlerinden kaçar.

Ödevlerde ve sınavlarda dikkatsizce hatalar yapar. Kötü bir el yazısı vardır.

Şunu unutmayın ki…Dikkat eksikliği olan çocuğun, zeka geriliği yoktur hatta zekası yüksek olan çocuklardır. En ana problem, bilginin depolanmasında, beyine konmasında hiçbir problem yokken bu bilgileri geri çağırmada sorunlar yaşarlar.

Dikkat eksikliği olan bir çocukla yaşamanın zorlukları vardır. Bu zorluklarla baş etmede ebeveynlere  büyük işler düşüyor.

• İlk adım çocuğunuzun durumunu kabul etmek ve  sizi rahatsız eden şeylerin çocuğunuz tarafından istenerek yapılmadığını, amacın onu ortadan kaldırmak değil, kontrol etmek olduğunu anlamak gerekir.

• Ders çalışılan mekânın dağınık olmamasına dikkat edilmeli.

• Anne babalara  öncelikle aşırı derecede sabırlı olmalılar. Çocuğunuza yeni bir şey öğretirken defalarca tekrarlamanız gerekebilir.

• Onu arkadaşlarıyla kıyaslayarak gereksiz zorlamadan kaçının.

• .Ona bir işi yapma konusunda sürekli destek ve kolaylıklar sağlamanız sayesinde   problemlerle daha kolay baş eder kendine güveni gelişir ve bu da onun bir sonraki problemi çözmek için daha motive ve cesaretli olmasını sağlarsınız.

• Çocuğunuzu çok sıkı takip edin ve özellikle küçük yaşlardayken onu gözünüzün önünden çok fazla ayırmayın.

• Dikkat eksikliği olan çocuklar diğer çocuklara nazaran daha fazla süpervizona ihtiyaç duyarlar.

• Çok sık unutkanlık yaşayabileceğini hatırlayın ve bunu doğal karşılayın. Kasti yapmadığını hatırlayarak unutmaması için stratejiler geliştirmesine yardımcı olun.

• Çocuğunuza aynı anda çok fazla komut vermeyin. Bir tanesini bitirene kadar ikincisine geçmeyin.

• Onunla konuşurken göz teması kurmaya gayret edin. Çok uzun konuşursanız dikkati dağılır ve söylediklerinizin yarısını hatırlamayabilir. Söylemek istediğinizi kısa cümleler halinde söyleyin ve sözünüz bittiğinde ona ne söylediğinizi tekrar ettirin.

• Dikkat eksikliği olan çocuklar düzenli ve yapılandırılmış ortamlarda daha kolay hareket ederler. Bu nedenle evinizde her zaman düzenli olmaya gayret gösterin. .

• Çocuğunuzun kendi kendine toplu ve düzenli olmasını beklemeyin. Çantası, odası, dolabı sık sık dağılabilir. Gerekirse her gün, hatta bazen günde iki kere hayatını düzenlemek için ona rehberlik edin, onunla beraber eşyaları toplayıp düzenleyin.

• Duvarına bir takvim asın ve yapılacakları, gidilecek yerleri o takvime yazın. Her şeyi siz hatırlatmayın. Ona bazı sorumluluklar yükleyin.

• Doğru ve başarılı davranışlarını ödüllendirmeyi unutmayın.

• Ceza ve ödülleriniz dengeli olmalı ve zamanlaması çok iyi yapılmalıdır.

    Çocuğunuzda dikkat eksikliğini  fark ettiyseniz eğer ona asla kızmayın.  Çünkü bu çocuklar olur olmaz şeyler de dikkati dağılır. İyi bir ebeveyn olarak bunun sebebini araştırıp, çözüm yollarına gidin. Unutmayın ki bu çocuklar sizlerin birer parçasıdır. Onları düzeltmek onlara destek olmak siz ebeveynlerin ellerinde.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
4192 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%46,85

Elazığ in sesi

15.5.2017 - 14:09:24

Çok faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Yazarın Son Yazıları
Sınav kaygısı gerekli midir?
6.06.2017
Dikkat eksikliğine dikkat!
15.05.2017
Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

Biz olsak nasıl yapardık?

İlhami Atasever

Biz olsak nasıl yapardık?

BİR SU MİSALİ

Miraç Kayıhan Karayiğit

BİR SU MİSALİ

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ