Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:40] DÜZCESPOR'DAN BOMBA TRANSFER -- [18:21] YAZICI DESOB’U ZİYARET ETTİ -- [18:03] BALIĞIN KULAĞINA KAR SUYU KAÇTI -- [17:53] Yayalar ve sürücüler için tehlike oluşturuyor -- [17:42] HEM KAR HEM SOĞUK HAVA İLE MÜCADELE -- [17:16] ALAÇATI ŞUBESİNİN AÇILIŞI YAPILDI -- [15:46] KARLA MÜCADELEYİ BAŞARILI BİR ŞEKİLDE ATLATTIK -- [14:21] AK PARTİ : DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ -- [14:13] ‘2023 HEDEFLERİNE DOĞRU GİDİYORUZ’ -- [13:42] POLİS ARAMA KURTARMA BİRİMİ KURULUYOR --
Yazarlar
Sınav kaygısı gerekli midir?
Zeliha ŞENÇİÇEK

Zeliha ŞENÇİÇEK

6.06.2017 - 12:30
5414 kez okundu
0 bekleyen yorum
2 onaylı yorum

Sizde gireceğiniz bir sınav öncesi stres yapıp kaygılanmış mıydınız? Elbette ki bu soruya yüksek oranda çoğu kişi evet diyecektir.Hayatımızın sınav olduğu bir dünyada kaygı ve stres yapılması gayet normal. Sınav kaygısı her birey için yaşanılan olumsuz duygu durumudur. Sınavların önemli olduğu bir yaşamda kaygı ve stres düzeyinin ayarlı bir şekilde yaşanması lazımdır. Elbette ki başarı elde etmek için kaygı gereklidir.Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi kaygı ve stresinde fazlası zarar. Ancak az bir düzeyde yaşanarak gayet rahat olunması da zararlıdır.

LYS  sınavı da yaklaştı. Çoğu öğrencide yoğun çalışma temposuna bir de acaba başarılı olacak mıyım kaygısı eklenmeye başladı. Sınava hazırlanırken, sınav öncesi ya da sınav anında heyecan ve biraz da gerginlik hissetmek doğaldır aslında. Bu heyecan bir dereceye kadar faydalıdır ve çalışma hırsını artırır. Ancak kaygı yoğunlaştığında, hem sınav öncesi çalışma performansını, hem de sınav başarısını direkt etkiler. Sınav başarısı beklenenin altında olur. Kaygı düzeyi sınav esnasında öğrencinin bildiklerini yansıtmasını engelliyor ve başarısına olumsuz yönde etki ediyorsa sınav kaygısından söz ederiz.

Sınav stresi, az miktarda ise kişi üzerinde motivasyon ve performansı arttırıcı etki gösterir. Ancak sınav stresi istenen düzeyin üzerine çıktığında kişinin dikkat, öğrenme, bellek fonksiyonlarını olumsuz etkiler ve başarıyı ve motivasyonu düşürür. Stresin artmasıyla birlikte olumsuz düşünceler öğrencinin zihnini kaplamaya başlar.

Sınav stresi  durumunda vücutta birtakım hormonal değişiklikler meydana gelmektedir. Bunun sonucu olarak kaygı ve stresin derecesine göre kişide sınavdan günler öncesinde belirtiler olur.

Öğrencide gözlenmeye başlayan başlıca belirtiler şunlardır: günler öncesinden bile kendisini göstermeye başlayan huzursuzluk,sinirlilik,konsantrasyon güçlüğü,uykusuzluk,karın ağrısı,bulantı,kusma,baş dönmesi, titreme,çarpıntı,terleme gibi belirtiler ortaya çıkar.

Sınav yaklaştıkça ders çalışma isteğinde belirgin bir azalma, durgunluk, içe kapanma olabilir. Sınav günü ile ilgili ya çok konuşurlar ya da vurdumduymazlık geliştirirler.Sınav kaygısı yaşayan kişi, kendisi ve sınavla ilgili sürekli olumsuz düşünceler ve senaryolar peşindedir. Sürekli içsel olarak konuşan ve kendini eleştiren kendini cezalandıran bir tavır içine girer. Başkalarıyla kendini kıyaslar, ‘başkaları ne der’ diye düşünür, ‘Ablam ve abim kazandı ya ben kazanamazsam, öğretmenlerime aileme rezil olacağım, benden çok şey bekliyorlar, başkaları benden daha iyi çalışıyor, kazanmam mümkün değil, bildiklerimi unutursam, yeterince hazırlanmadım, süre yetmeyecek, mutlaka kötü bir şey olacak, başarılı olamayacağım, dikkatim dağılacak, soruları kaydırırsam, zaman yetmezse, sınavda her şeyi unutacağım, elim terleyecek, karnım ağrıyacak…’ gibi sürekli olumsuz düşünceler aklına gelir.

Sınav döneminde düzenli çalışma kadar anne babasından gördüğü tutum da çok önemlidir.Sınav kaygısı ya da stresi ile baş etmede olması gereken anne baba tutumları;

•             Onu ne kadar sevdiğinizi ona her zaman hissettirin.

•             Onu hiçbir zaman arkadaşlarıyla  kıyaslamayın, örnek göstermeyin

•             Gereğinden fazla fedakarlıktan kaçının ve bunları hatırlatmayın

•             Çocuğu yermek yerine genellikle övmeyi tercih edin

•             Negatif motivasyondan uzak durun.

•             Aşırı beklentilere girmeyin.

•             Çocuğunuzdan beklentilerinizde gerçekçi olmaya çalışın

•             Hiçbir şeyin kendisinden daha önemli olmadığınısürekli hatırlatın.

Duygularınız, düşünceleriniz ve bedeniniz arasında şaşırılacak bir etkileşim vardır. Bu etkileşim, mutluluğunuza, başarınıza ve sağlığınıza zarar veren silahlı bir çatışmaya da dönüşebilir; kulağınıza çok hoş gelen bir ritme de... Bu sizin elinizde!

 

Unutulmamalıdır ki;

Cesaret; umutsuzluğa rağmen ilerleyebilme yetisidir

Rollo May

    

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
5414 kez okundu
0 bekleyen yorum
2 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%48,76

ahmet

31.5.2018 - 20:47:04

herkez aradığını bulur yanibilinmeden birileri sizi sessizcegötürür bir yerlere
Katılıyorum   Katılmıyorum
%52,22

trıvırı

7.6.2017 - 15:03:21

kaygı gerekli olmaz diye düşünüyorum sonuçta bir insan biraz kaygıya ihtiyacım var demez. kaygı kendiliğinden oluşur

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Yazarın Son Yazıları
Sınav kaygısı gerekli midir?
6.06.2017
Dikkat eksikliğine dikkat!
15.05.2017
Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

OKUMAK

Miraç Kayıhan Karayiğit

OKUMAK

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ