Bugun...
Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[15:04] DÜZCESPOR SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇTİ -- [14:00] BAHÇEŞEHİR KOLEJİ'NDEN FİDAN KAMPANYASINA DESTEK -- [13:50] SAKARYA VALİSİ KALDIRIM'IN ACI GÜNÜ -- [12:48] SPEKÜLASYONLARA SON VERMEK İÇİN FİYAT AÇIKLANMALI -- [11:52] GRUBUMUZDA İLK HAFTANIN ÖNEMLİ MAÇLARI -- [11:44] Türkiye, olimpiyat tarihinde okçulukta ilk kez altın madalya kazandı -- [11:13] SON SÖZÜ BİLİM VE SAĞLIK KURULU VERECEK -- [11:04] GÜN HER AFETTE OLDUĞU GİBİ BİRLİK OLMA GÜNÜ -- [10:51] VAKA ARTIŞLARI NORMALLEŞMEYİ ETKİLEYECEK Mİ? -- [10:31] 3.LİG 2 GRUPTA FAVORİ TAKIMLAR --
Gündem
CUMHURBAŞKANINDAN DA BİR TALEBİ VAR

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, mecliste Düzce’nin turizmini konuştu. Düzce ilinin turizm gelirinden yeterince yararlanamadığını vurguladı. Yılmaz, yaylaların turizme kazandırılması için hazırladıkları ’Yeşil Yol Taslak Projesini Turizm Bakanına teslim ettiğini söyledi, Bolu ile sınır olan bazı yaylaların Cumhurbaşkanı kararıyla Düzce sınırları içerisine dahil edilmesini talep ettiklerini bildirdi.

16.07.2021
0 bekleyen yorum
2 onaylı yorum
CUMHURBAŞKANINDAN DA BİR TALEBİ VAR

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz TBMM Genel Kurulunda 255 sıra sayılı Turizmi Teşvik Kanunu ve Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi üzerine söz aldı.

Milletvekili Yılmaz, ‘’Düzce, turizm açısından değerlendirildiğinde büyük bir potansiyele sahiptir. İlçeler ve merkez tek tek ele alındığında deniz, doğa, tarih ve benzeri birçok turizm imkânı bulunan ilimizin, turizm gelirinden yeterince yararlanamadığı görülmektedir.’’ dedi.

Yılmaz, yaşanan sel felaketleri ve pandemi sürecinin Akçakoca’nın turizmden umduğu geliri elde edememesine neden olduğunu belirterek,  Fakıllı mağarasının gün geçtikçe tanındığını söyledi.

‘’Avrupa’nın da sayılı pistlerinden biri olacaktır.’’

Cumayeri  Melen çayı üzerinde yapılan raftingin ülkemizin ilk sıralarında yer aldığını dile getiren Yılmaz, “  Yine ilçemizde belediyemizin yapımına devam ettiği sayfiye alanı bölgenin en genişlerinden biri olmaya namzettir. Cumayeri ilçemizde yapımına devam eden bir diğer tesis olan yarış pisti bittiğinde ülkemizin yanı sıra Avrupa’nın da sayılı pistlerinden biri olacaktır.” Dedi.

‘’Yığılca ilçemiz doğa turizmi açısından oldukça zengin bir potansiyele sahiptir.’’

Yılmaz, “  İlçemizde bulunan Sarıkaya mağarası en geniş galeriye sahip mağaraların en üst sıralarında gelmekle beraber çok fazla insan tarafından tanınmamaktadır. Yığılca ilçemiz ayrıca Yedigöller milli parkına en yakın mesafenin geçiş yolu üzerinde olmasına rağmen yıllardır yapılmayan yol nedeniyle turizm pastasından yeterince pay alamamaktadır. Bu yolun bitirilmesi Düzce’nin batısından Yedigöller milli parkına gitmek isteyenlerin en az iki saat daha zaman kazanmasına neden olacaktır.” İfadelerini kullandı.

‘’Belediye başkanımız  Faruk Özlü’ye şükranlarımı bildiririm.’’

Yılmaz konuşmasının bir bölümünde Belediye Başkanı Faruk Özlü’ye teşekkür ederek, “ Merkez ilçemizde Konuralp bölgesinde bulunan antik kent ve anfitiyatro bitinya döneminden kalma en önemli antik kentlerden birisidir. Düzce belediyemizin anfitiyatro kısmında bakanlığımızla beraber yapmış olduğu çalışmalar hızla devam etmektedir. Düzce turizmine ve kültür mirasına yapmış olduğu katkılardan dolayı belediye başkanımıza buradan şükranlarımı bildiririm.” Dedi.

Yılmaz konuşmasına şöyle devam etti:

‘’Yaylalarımızın tamamında doğa turizmi yapma imkanı bulunmaktadır.’’

Bugün benim asıl üzerinde durmak istediğim konu ise Düzce ilimizin daha sayamadığım birçok güzelliğinin yanı sıra bölgede bulunan yaylaların turizme kazandırılması konusudur.

İlimizde bulunan efteni gölü ve tabiat parkına ortalama 25 kilometre il merkezine ise ortalama 35 km mesafede bulunan yaylaların birkaç tanesinde bahsedecek olursak bunlar; Kardüz, Balıklı, hera, pürenli, derebalık, sakarca, odayeri, sırıkyayla, kızık, şehirli, çiçekli, torkul, sinekli yaylası olmak üzere daha adını sayamadığım birçok yayla mevcuttur. Bu yaylaların rakımı en yükseği Kardüz 1840 metre olmak üzere ortalama 1500 metre civarındadır.

Yaylalarımızın tamamında doğa yürüyüşü, dağ bisikleti, çadır-karavan kampı, foto safari, atlı gezinti ve olta balıkçılığı gibi birçok doğa turizmi yapma imkânı bulunmaktadır.

‘’Yeşil yol taslak proje Turizm Bakanımıza tarafımdan teslim edilmiştir.’’

Geçtiğimiz yıllarda sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla doğu Karadeniz’de uygulanan yeşil yol projesi bölge turizmine büyük katkı sağlamıştır. Bizim de dikkatimizi çeken bu projenin benzerinin bölgemizde uygulanabileceğini düşünerek Düzce Üniversitesine yaptığımız başvuru sonucunda hazırladığımız taslak proje Turizm Bakanımıza tarafımdan teslim edilmiştir.

Taslak proje Sakarya ilimizin hendek ilçesine bağlı dikmen yaylasından başlayarak Düzce ve Bolu illerimizi de kapsayan bölgede bulunan otuzun üzerinde yaylayı içine almaktadır. Proje kapsamında bulunan yaylaların en yakın il ve ilçe merkezlerine bağlantı yolları ve yaylalardan birbirine geçiş yolları iyileştirme kapsamına alınmaktadır.

Yaylalarımızın doğal güzelliğini bozmadan yapılacak çadır kamp alanları, karavan kamp alanları, ahşap tarzı bungalov tipi evler ve tuvalet-duş tesisleri ve katı atık toplama konteynerleri yapımı proje dahilindedir.

‘’Yaylaları turizme kazandırırken birinci önceliğimiz her zaman doğanın korunmasıdır.’’

Hazırladığımız taslak projenin dikkate alınması gereken birinci önceliği yapılan yolların geçirgen yollar olması ve yapılacak tesislerde beton kullanımının engellenmesi olacaktır.

Yaylalarla ilgili önemli bir sorunda yaylaların sınırlarının il sınırları dışarısında kalmasıdır. Bunlardan bir kaçına örnek verirsek mesela kullanımı Göl orman köyüne ait olan balıklı yaylasının tamamı bolu il sınırlarındadır bunun yanı sıra kullanımı Samandere ve Çatalçam köyüne ait sinekli yaylası yine bolu sınırlarındadır. Hera, şehirli , kızık yaylalarında da durum farklı değildir. Bu yaylalarımızın sayın cumhurbaşkanımız kararıyla düzce sınırları içerisine dahil edilmesi ayrıca talebimizdir.

Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
2 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

Düzceli..

20.07.2021 - 14:17:13

Pürenli ve Balıklı yaylaları yıllardır Düzce Sınırlarında idi..Pürenlinin Güney tarafı Bolu, Kuzeyi Düzce nin di.. Balıklı ve Pürenliyi kaptırmayız derlerken 2011 lerden sonra Bolu'ya geçti.. Bir yerde ister istemez daha mı iyi olur ki diyoruz..20 yıldır Kardüzü ve eski Bolu dağı geçişini konuşuyoruz, tek bir projemiz yok..
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

Kemal kaya

16.07.2021 - 17:12:10

Sayın vekil düzce hızlı tren istiyor

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

NURAY LEVENT İLK SINAVINA ÇIKACAK
MUHTAR YAŞAR SU SORUNUNU ÇÖZMEKTE KARARLI
SAĞLIK BAKANLIĞI ZORUNLU HALE GETİRDİ
SOSYAL HAYAT İÇİN KISITLAMA
27.07.2021 - 20:07
SOSYAL HAYAT İÇİN KISITLAMA
EVLENECEKLER, DÜĞÜN YAPACAKLAR DİKKAT!
MÜJDEYİ ERDOĞAN VERDİ
26.07.2021 - 17:18
MÜJDEYİ ERDOĞAN VERDİ
4. DALGA BAĞIRA BAĞIRA GELİYOR