Bugun...
Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[23:20] MAHSUL İKİ KATINA ÇIKTI, BAŞKAN ÖZLÜ TEBRİK ETTİ -- [23:18] ER'DEN EKMEK ZAMMINA TEPKİ -- [23:15] VALİ ATAY ESNAFLARI ZİYARET ETTİ -- [21:08] YEREL YÖNETİMLER BÖLGE TOPLANTISI BAŞLADI -- [20:15] GÜNDEME DAİR SORULARI YANITLADI -- [17:52] DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜNDE SAHAYA ÇIKTILAR -- [16:41] ÇAYBÜKÜ'NÜ TERTEMİZ YAPTILAR -- [15:19] YURT YOK, EV YOK, ÖĞRENCİLER MAĞDUR -- [14:59] TOZAN YİNE İŞ BAŞINDA! -- [14:05] AŞI KAMPANYASI AMACINA ULAŞTI --
Gündem
EVLENECEKLER, DÜĞÜN YAPACAKLAR DİKKAT!

29.07.2021
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
EVLENECEKLER, DÜĞÜN YAPACAKLAR DİKKAT!

Düğün sezonunun hızlı bir şekilde devam ettiği bugünlerde düğünde gelin ve damada takılan takılar için takı vergisi alınıyor. Pek bilinmeyen bu vergi yeni evlenecek çiftlere ekstra mali yük oluyor.
Düğün sezonu başladı ve hızlı bir şekilde devam ediyor. Evlenerek yuva kurmak isteyen çiftler pandemi sürecinde erteledikleri düğünlerini yapıyorlar. Ancak gündeme pek de bilinmeyen ama uygulamada olan bir vergi haberi düştü. 
Düğünlerde gelin ve damada destek olmak amacıyla takılan takıların vergiye tabi olabilecekleri ortaya çıktı. Pek bilinmeyen bu verginin ne şekilde tahsil edildiği veya denetimin nasıl yapıldığı konuları muallakta olsa da yeni çiftler bu uygulamaya maruz kalabilirler. 

TAKI VERGİSİ NEDİR?
Takı vergisi olarak adlandırılan vergi düğünde evlenen çiftlere yakınları tarafından takılan takıların vergilendirilmesidir. Düğün takılarının vergi konusu olabilmesi için 7.703 TL sınırının geçilmesi gerekiyor. Bu miktarın üzerinde olan takılardan vergi alınıyor. Bu vergi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından tahsil ediliyor. 

TAKI VERGİSİ NASIL ÖDENİR?
Takı vergisinin nasıl ödeneceği pek bilinmiyor. Ancak bu vergi Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın vergi toplama kurumu olan vergi daireleri tarafından tahsil edilmektedir. Ancak vergilendirme işleminin nasıl yapılacağına dair bir denetlemenin nasıl yapılacağı konusu ise bilinmemektedir. 

TAKI VERGİSİ NEDİR?
Yapılması muhtemel denetimlerle düğünlerde takılan takılar vergiye tabi olabiliyorlar. Ancak bunun için evlenen çiftlerin vergi incelemesine tabi olmaları gerekiyor. Bu inceleme yapılmadan takı vergisi ile alakalı herhangi bir tahakkuk oluşmasının imkanı bulunmuyor. 

TAKI VERGİSİ İNCELEMESİ HERKESE YAPILIR MI?
Düğünde takılan takıların denetlenmesi oldukça zordur. Evlenen çiftlerin yakınlarının hediye olarak verdikleri ziynet eşyası ve paraların belirli bir kaydı bulunmamaktadır. Bundan dolayı da resmi bir miktar belirlenmesi zordur.
Takı vergisi incelemesinin herkese yapılmasının imkanı bulunmamaktadır. Resmi kayıtsız ve tarafların beyanları olmadan bu vergilendirme işleminin yapılması çok zordur. Bundan dolayı da uygulaması az olan bu takı vergisi vatandaşlar arasında pek bilinmemektedir. Ancak düğün takılarının resmiyete kavuşması ile takı vergisi gündeme gelebilmektedir.

Bu haberin seslendirmesi Kod8 Yazılım tarafından yapılmıştır.
Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

Murat Yeşilyurt

29.07.2021 - 12:04:36

Sayfa dolsun diye boş haber yapmaya ne gerek var.gundemde hicmi haber kalmadı şok şok şok

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Yeni dekan Gazi'den
12.09.2021 - 20:40
Yeni dekan Gazi'den
Kapoğlu’ndan Özalkan Ailesine başsağlığı
KIŞ KAPIYA DAYANMADAN TEDBİR ALINMALI
BİLİM İNSANLARINDAN KÖTÜ HABER
KAPOĞLU BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYINLADI
FINDIK PAZARA İNMİYOR AMA FİYAT YUKARI ÇIKMIYOR
YAZAR ÖZKAN KEŞİR'E ÖVGÜLER YAĞDIRDI