CAYMAZDAN EN BÜYÜK SORUN İÇİN ÇAĞRI

DEVA Partisi İl Başkanı Murat Caymaz, Düzce’nin en büyük çevre sorunlarından birinin kış aylarında ciddi boyutlara çıkan hava kirliliği olduğunu söyleyerek, en büyük nedenlerden birinin de kömür olduğunu belirtti, " Düzce maalesef bu kış da zirveye oynayacak" dedi.

CAYMAZDAN EN BÜYÜK SORUN İÇİN ÇAĞRI
16.09.2021 - 12:56
443
0

Düzce'de her kış yaşanan hava kirliliği sorununun nedenlerinden birinin kaltesiz kömür olduğunu vurgulayan DEVA Partisi İl Başkanı Murat Caymaz,  pandemi sürecinin bir etkisinin de  kömür fiyatlarında görüldüğünü söyledi.

1 ton kömürde önceki yıla göre 1000 TL’ye yakın yükseliş meydana geldiğini belirten Caymaz , "Zaten ekonomik dar boğazda olan, hemen her alanda artan fiyat artışları ile evini geçindirmeye çalışan vatandaşlarımız doğal olarak, bütçeleri el vermediği için Zonguldak’tan, Soma’dan, Tunçbilek’ten gelen ve Düzce’de yakılmaya uygun olmayan ucuz kömürlere yönelmek zorunda bırakılmıştır.Bunun neticesi olarak her normdaki ürün Düzce’mize girmektedir. İçlerinde kaliteli olanlar Düzce Valililiği’nden onay alabilmektedir fakat herhangi bir kontrol noktası olmadığı için onlar da izin belgesi almak için başvuru yapmamaktadır." dedi.

Caymaz açıklamasına şöyle devam etti:

"Düzce il merkezinin ova olduğu unutulmamalıdır. Dağ köylerinde, Boğaziçi’nde, Kaynaşlı’da, Gümüşova’da, Cumayeri’nde yakılan yakıtların karbonmonoksiti şehir merkezine çökmektedir. İlimizde doğalgaz altyapısının yüzde 90’ının tamamlanmasına rağmen dar gelirli vatandaşlarımıza hala kömür yardımları yapılmaktadır. Hava kirliliğinin önüne geçebilmek adına doğalgaz kullanımını teşvik edici doğalgaz sobası yardımları yapılmalıdır."

Bu konuda her yıl gündeme gelmekten öteye geçemeyen acil eylem planları ve Düzce’ye zehir solutmamak adına alınan kararların artık bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Caymaz,

"En azından kullanılacak kaliteli ve yerli kömürle bir nebze de olsa hava kirliliğinin önüne geçilmesi amaçlanmalıdır." diyerek kömür denetimleri nin arttırlması gerektiğini savundu.

"Düzce’ye kömür satmak isteyen üretici firmalar, kömür analizlerini yaptırarak Düzce Valiliği’nden onay almalılar. Bu firmalar Düzce’deki kömür satış bayilerini liste halinde valiliğe sunmalılar. Kaynaşlı, Gölyaka, Boğaziçi bölgelerine kontrol noktası konulmalıdır. Kömür taşıyan kamyonların taşıma irsaliyelerine bakılmalı, transit geçecek olan aracın plakası çıkış noktasına bildirilmelidir. Eğer kömür Düzce iline giriş yapıyorsa bayi ismi kontrol edilmelidir. Kontrolsüz giren araçların yetkili güvenlik görevlilerince fark edilmesi halinde kömüre el konulmalı; hem üreticiye hem de satıcı firmaya cezai işlem uygulanmalıdır."

Caymaz, "Düzce bu kış da maalesef havası en kirli iller arasında zirveyi oynayacak. Düzceliler maalesef yine kirli havayı ciğerlerine çekecek. Her yıl yaşadığımız hava kirliliğinin bu yıl yaşanmaması adına gerekli önlemlerin alınmasına ilişkin yetkili kurum ve mercileri şimdiden önlem almaya davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen Medya Reklam Bilişim (www.duzceninsesi.com.tr) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.