Bugun...
Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[16:11] AKÇAKOCA MHP’YE BAŞKAN VE YENİ YÖNETİM ATANDI -- [15:04] DÜZCESPOR SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇTİ -- [14:00] BAHÇEŞEHİR KOLEJİ'NDEN FİDAN KAMPANYASINA DESTEK -- [13:50] SAKARYA VALİSİ KALDIRIM'IN ACI GÜNÜ -- [12:48] SPEKÜLASYONLARA SON VERMEK İÇİN FİYAT AÇIKLANMALI -- [11:52] GRUBUMUZDA İLK HAFTANIN ÖNEMLİ MAÇLARI -- [11:44] Türkiye, olimpiyat tarihinde okçulukta ilk kez altın madalya kazandı -- [11:13] SON SÖZÜ BİLİM VE SAĞLIK KURULU VERECEK -- [11:04] GÜN HER AFETTE OLDUĞU GİBİ BİRLİK OLMA GÜNÜ -- [10:51] VAKA ARTIŞLARI NORMALLEŞMEYİ ETKİLEYECEK Mİ? --
Röportajlar
Öncelikleri İnsan Mutluluğu

​Gazetemiz Köşe Yazarı İlhami Atasever bu hafta “Düzce Yardımsevenler Derneği Başkanı Necmel Bilir”in konuğu oldu. Düzce Yardımsevenler Derneği’nin kuruluş aşamasını ve geçen sürede ne gibi çalışmalar yapıldığını yazarımız İlhami Atasever’e Aktaran Necmel Hanım “Gönüllülük, karşılıksız iyilik, hoşgörü ve insan mutluluğu bizim önceliğimizdir” diyerek kapılarının tüm ihtiyaç sahiplerine açık olduğunu söyledi.

17.07.2020
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
Öncelikleri İnsan Mutluluğu

Düzceninsesi Gazetesi köşe yazarı İlhami Atasever bu hafta “Düzce Yardımsevenler Derneği Başkanı Necmel Bilir” ile röportaj gerçekleştirdi. Derneğin kuruluş aşamasından ve yapılan yardımlardan söz eden Necmel Hanım 1991 yılında dernek başkanı olduğunu söylerken; “Önce gönlümü sonra ömrümü verdiğim Düzce’miz Yardım Sevenler Derneğinde dernek üyesi arkadaşlarımla birlikte büyük bir özveri ve çaba ile Başkan olarak görev yapmaktayım” dedi. Derneğin ayrım yapmadan ihtiyaç sahibi olan her insana yardım etmeyi amaçladığını ve karşılığında hiçbir şey beklemediğini söyleyen Bilir, “Gönüllülük, karşılıksız iyilik, hoşgörü ve insan mutluluğu bizim için çok önemlidir” ifadelerini kullandı.  

Necmel Hanım! Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

29.06.1942 yılında Bolu-Mudurnu ilçesinde doğmuşum. İlkokulu Düzce İsmet Paşa İlkokulunda okudum. Ortaokul ve Lise Eğitimimi Düzce Kız Enstitüsünde okudum.  Mezun olduğumda, Jet öğretmenlik kursu diplomamı alarak ilkokul öğretmeni oldum ve 3 sene Kışla’da (Gümüşova) görev yaptım.  Hala öğrencilerim, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden ziyaretime gelirler. Kışla, o zamanlarda hem uzak hem de her gün gidilmesi güç olan bir mesafe olduğundan Akbank Düzce şubesine müracaat ettim.  Müdür Bey ile mülakatım sonucu Akbank’ta memur olarak çalışmaya başladım. 3 yıl Bankacı olarak çalıştım ve 1967 de evlenince ayrıldım. Bir erkek ve 2 kız (ikizlerim) olmak üzere 3 çocuk annesiyim. 7 tane boy boy çok tatlı torunlarım var. İsimleri; Emre, Ela, Eylül-Autumn, Aylin Naz, Deniz, West ve Aria. 

 39 YILDIR YARDIMA KOŞUYORLAR

“Düzce Yardımsevenler Derneği” ne zaman kuruldu? İlk başkanı kimdir?

Derneğimiz 1981 yılında kuruldu. İlk başkanımız çok sevdiğimiz, saygıdeğer Yüksel Aksoy hanımdı, 2 yıl başkanlığımızı yaptı.  Sonrasında yine çok sevilen Emekli öğretmen Necmiseher Fırat 8 yıl başkanlığımızı yaptı.  Ben 1981 yılında kurucu üye/asil/yönetim kurulu üyesi olarak dernek hayatıma başladım. Arkadaşlarımla birlikte uyum içinde çalışma ve ihtiyaç sahiplerine yardım etme işini çok sevdim. Dikkatli ve özenli çalışma alışkanlığım, Necmiseher Fırat hanımın dikkatini çekmiş ve o’nun özel isteği ve arzusu ile “Düzce Yardımsevenler Derneğinin” Başkanı oldum.  O yıldan beri canım çalışma/takım arkadaşlarım ve değerli üyelerimizle uyumlu bir şekilde ihtiyacı olan herkese hiçbir ayrım yapmadan hizmet etmekten mutluyuz ve gururluyuz.  Başkanlığım her iki yılda bir olan Demokratik Halk seçimlerimizle ve yine benim başkan seçilmemle o günden beri devam ediyor.  Her zaman elimden gelenin fazlasını yaptım ve her zaman da yapmaya hazırım.  İş, gönül ve gönüllülük işi olunca belli bir zaman sonra inanın çocuğunuz gibi oluyor ve o çapta da emek vermeniz gerekiyor.  Beni, arkadaşlarımı ve Yardım Sevenler Derneğimizi destekleyen, inanan herkese çok teşekkür ederim.  

Yukarıdaki ifadelerinizde Necmiseher Fırat hanımın özel isteği ve arzusu ile Düzce Yardımsevenler Derneğinin Başkanı olduğunuzu söylediniz. Hangi tarihte başkan oldunuz. Sizden önceki başkanların isimlerini biliyor musunuz? 

1991 yılında dernek başkanı oldum. Önce gönlümü sonra ömrümü verdiğim Düzce’miz Yardım Severler Derneğinde dernek üyesi arkadaşlarımla birlikte büyük bir özveri ve çaba ile Başkan olarak görev yapmaktayım. Benden önce çok değerli Yüksel Aksoy Hanım ve Necmiseher Fırat hanımlar başkanlık görevlerini en iyi şekilde yaptılar. Halen yapmakta olduğum görevi Necmiseher Fırat hanımdan devraldım.

ÖNCELİK HOŞGÖRÜ VE İNSAN MUTLULUĞU

Derneğinizin kuruluş amacı nedir?

Derneğimiz 19 Şubat 1928 yılında 'Yoksul Kadın Derneği' adı altında kurulmuştur ve Cumhuriyetimiz ile yaşıttır.  Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK derneğimiz ismini 'Yoksul kadın yoktur. Kadın bizatihi bir varlıktır' diyerek “Türkiye Yardımsevenler Derneği” olarak değiştirmiştir. Derneğimiz ayrım yapmadan ihtiyaç sahibi olan her insana yardım etmeyi amaçlar ve karşılığında hiçbir şey beklemez. Gönüllülük, karşılıksız iyilik, hoşgörü ve insan mutluluğu bizim için çok önemlidir.

DERNEĞİN 128 ŞUBESİ VAR

“Düzce Yardımsevenler Derneğinin” Genel Merkezi var mı? Varsa Genel Başkanınız kim? Türkiye’de kaç vilayette şubesi var? Düzce’deki Dernek binasının iletişim adresi neresidir?

Genel Merkezimiz var ve Ankara’dadır. Çok değerli Genel Başkanımız olan Birsen Erdem’i 1 yıl önce kaybettik.  Yerine yine çok değerli Dilek Beyazıt hanımefendi Genel Başkanımız oldu.  Onun liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde 128’den fazla şubemiz bulunmaktadır.

Düzce’deki Dernek Binamız Cedidiye Mahallesi, Hamam Sokak, Kızılay İş Merkezi Kat 2’de, 20 metrekare büyüklüğünde bir ofisimiz bulunmaktadır. Şu anda bizim için yeterlidir. Ofisimizde, severek faaliyet gösteriyoruz. Dernek Telefon numarası: 0 380 514 7490’dır.

KIZILAY DESTEK OLUYOR

Halen hizmet verdiğiniz binada kira karşılığı olarak mı oturuyorsunuz?  Kira, elektrik, su, ısınma, vb. masrafları nasıl karşılıyorsunuz?  

Kızılay, halen kullanmakta olduğumuz ofisi ücret almadan “Düzce Yardımsevenler Derneğine” tahsis etmiştir. Derneğimizin aylık giderleri için Düzce Kızılay, derneğimizden herhangi bir ücret almamaktadır. Bu asil davranışından dolayı  Düzce Kızılay’ına minnetimizi, ben ve dernek arkadaşlarım olarak sunmak isteriz. 

DERNEĞİN 250 ÜYESİ BULUNUYOR

Derneğinizin halen kayıtlı kaç üyesi var? Derneğinize kimler üye olabiliyor? Derneğinize üye olanlar aidat ödüyor mu?  

Düzce’de resmi olarak bu yıl 250 üyemiz bulunmaktadır. Üyelerimizin çoğunluğunu bayanlar oluşturmaktadır.  Bay üyemiz nispeten daha az bulunmaktadır. 2 yılda bir yapılan genel kurul seçimlerinde üye sayımız sürekli değişmektedir.  

Derneğimize gönüllü olarak yardım etmeyi seven, eğitime, insana, iyiliğin gücüne inanan herkes katılabilir.  İhtiyaç sahiplerine her türlü yardımı yapmak ve destek olmak bizim görevimizdir.  Bu asil görevi tüm arkadaşlarımla severek yapmaktan çok mutluyuz. Derneğimiz, Düzce’de sevilen, bilinen ve güven duyulan yegane derneklerden biridir. Tüm üyelerimiz her yılbaşında üye aidatlarını düzenli olarak öderler.

DÜZCE’YE İLK DİYALİZ CİHAZINI GETİRDİLER

“Düzce Yardımsevenler Derneği” olarak yaptığınız faaliyetleri kısaca anlatır mısınız? Bu güne kadar ne tür faaliyetler yaptınız? Derneğinize üye olanlar aidat ödüyor mu?  

En önemli hizmetimiz eğitime yaptığımız katkıdır. Derneğimiz bu yıl 45 üniversite öğrencisine karşılıksız burs verebildi. Aynı şekilde İlkokul, Ortaokul, Lise talebelerinin de her türlü ihtiyaçlarını severek karşılıyoruz ve karşılamaya da devam edeceğiz. Talebe burslarını her sene yaptığımız Dernek gezilerimizden ve değerli üyelerimizin bağışlarından sağlamaktayız. Dernek arkadaşlarım ve ben değerli üyelerimize sizlerin huzurunuzda sevgimizi ve saygımızı bir daha göndermek isteriz. İhtiyaçlar arasında kırtasiye, giyim, sağlık, doktor, hastane, gıda, yakacak ve diğer masraflar sayılabilir. Okullara, hastanelere ihtiyaçları doğrultusunda da yardım ediyoruz.  Mesela en son Düzce’mizin özel bir anaokuluna, derneğimizin 90. yıl kuruluş yıldönümü anısı olarak oyun odası yaptırdık. Yine,  Avni Akyol İlkokuluna 2 adet ana sınıfı yapılmasına sponsor olduk. Afetlerde, Dernek olarak maddi yardımlar yapıyoruz.  Akçakoca sel felaketinde Akçakoca Belediyesine para bağışında bulunduk. Her Ramazan ayında 100 aileye gıda yardım paketleri yapıp veriyoruz.  En son işitme engelli 4 kardeşe işitme cihazı alarak hem işitmelerini hem de konuşmalarına yardımcı olduk. Bundan dolayı çok mutluyuz.  Düzce’ye ilk Diyaliz cihazını “Düzce Yardım Sevenler Derneği” getirmiştir. 20 yılı aşkın süredir hizmet veren bu 12 yataklı tam teşekküllü ve Almanya’dan gelen “Diyaliz Unitesini” “Düzce Atatürk Devlet Hastanesine Yardımsevenler Derneği” hediye etmiştir.  Periyodik olarak Huzur evi ziyaretleri yapılmakta, sosyalleşme ve yaşlılarımıza hediye verme faaliyetlerimiz olmaktadır. Bunlar rutin olarak yapılıyor.  Yıllarca Cumhuriyet Baloları düzenledik ve gelirleri ile yardımlarımıza devam ettik.  “Düzce Yardımsevenler Derneğinde” her birimiz canla, başla, uyum içinde çalışıyoruz.

ONLARIN MUTLULUĞU GÜCÜMÜZE GÜÇ KATIYOR

Yardıma muhtaç kişileri siz mi arayıp buluyorsunuz yoksa kendileri mi gelip sizi buluyorlar? Yardıma muhtaç kişilere ne tür yardımlarda bulunuyorsunuz, hangi kriterlere göre yardımda bulunuyorsunuz? Yaptığınız bu yardım faaliyetleri içinde hiç unutamadığınız, sizi en fazla etkiyen anınız var mı, var mı?

İhtiyaç sahibi kişiler genelde üyelerimiz aracılığı ile bize geliyorlar ve yardım başvurusunda bulunuyorlar.  Başvurular inceleniyor, mülakat yapıyoruz ve teyit edildikten sonra yardımlarımız gerçekleşiyor.  Mesela; Burs veriliyorsa, diğer mali, yiyecek, giyecek, gıda vs. yardımlar istendiği zaman gerçekleşiyor.  

Yardım anıları arasında ayırım yapmam çok zor denilecek kadar imkansız.  Hepsi gurur verici ve hepimizi çok duygulandıran hizmetler.  İhtiyaç sahiplerinin yüzlerinin gülmesi, mutluluk gözyaşları ve duaları bize yetiyor ve fevkalade haz veriyor. Onların bu mutluluğu çalışma gücümüzü artırıyor ve daha çok çalışmamızı sağlıyor. Arkamızdaki güç bu!  

KAPIMIZ TÜM İHTİYAÇ SAHİPLERİNE AÇIK

Derneğinize nasıl gelir sağlıyorsunuz. Derneğiniz haftada kaç gün ve hangi saatlerde açık? Burada görevli bir kişi var mı? Ücret alıyor mu? Alıyorsa sigortası var mı? 

Yukarda biraz bahsetmiştim. Bağışlar, üye aidatları, gezilerden gelen gelirlerle yardım imkanlarımızı sağlıyoruz. Derneğimiz her hafta Salı günleri öğleden sonra 13.00-17.00 saatleri arasında açık bulunmaktadır. Çalışmalarımıza/yardımlarımıza dernek odamızda devam ediyoruz. Kapımız tüm ihtiyaç sahiplerine açıktır.  Her Salı günü gelen yönetim kurulu arkadaşlarımız 9 asil, 9 yedek çalışanımız var. Derneğimizde çalışanların hepsi gönüllüdür.  Arkadaşlarımız ücret almadan çalısıyorlar.  Mesela; Hülya Muço Hanım muhasebe işlerimiz yıllardan beri ve ücret almadan gönüllü olarak yapmaktadir.  Hülya hanım’a buradan ayrıca teşekkürlerimizi sunarız.

 TÜM YARDIMLARIMIZ KAYIT ALTINDA

Arşiviniz  var mı?

Arşivimiz ve dosyalama sistemimiz mevcuttur. Bu konuda çok hassas çalışıyoruz.  Ayrıca tüm dernek faliyetlerimiz ve konular Dernek Karar Defterine işlenir.  Dernek faaliyetlerimiz her 2 yılda bir yerel kongre sonrası genel merkeze gönderilir. Ülke çapındaki tüm şubelerden gelen yardım çalışmaları, dernek faaliyetleri ve defterler genel merkez tarafından gözden geçirilir, tasdiklenir ve arşivlenir.  2 yılda bir Türkiye genelinde tüm şubeler Ankara’ da Genel Kongre/seçimde bir araya gelirler. Şubeler, yapılan faaliyetleri sunarlar, anlatırlar, birlikte geçen 2 yılı ve faaliyetleri kutlarız

Sayın Başkanım sizi biraz yorduk ama güzel bir röportaj oldu. Halkımız tarafından uzun zamandır tanınan ve bilinen derneğinizin çalışmalarını halka anlatmış oldunuz. Sizlere, yardımcı olan arkadaşlarınıza teşekkür eder, başarılarınızın devamını diler hayırlı ömürler dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Teşekkür ederim. Öncelikle, Derneğimizin bu güne kadar başkanlığını yapmış olan büyüklerime, Dernek arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Bu röportaj ile Derneğimizin kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için de sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine, derneğimiz ve şahsım adına teşekkür ederim. Hoşçakalın.

 

Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,22

SMNTMR

10.08.2020 - 11:19:12

HELAL OLSUN SİZE GURUR DUYUYORUM DÜZCELİ OLARAK

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR