Bugun...
Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[19:46] ÇOCUK EVLERİ GENÇLERİNİN ABANT KEYFİ -- [19:43] İYİLİK SEVDALILARINDAN ANLAMLI HAREKET -- [19:42] ÖZLÜ ESNAFLARIN DA GÖRÜŞÜNÜ ALDI -- [19:38] ERDOĞAN KARARLARI AÇIKLADI -- [18:48] GÜNDE 400 METREKARELİK DÖŞEME YAPILIYOR -- [17:43] OXİJEN TV ANA HABER BÜLTENİ YOĞUN BİR GÜNDEMLE SAAT 19:00’DA -- [17:44] BU KADARINA DA PES DEDİRTTİ! -- [16:42] 3 KURUM PROTOKOL İMZALADI -- [16:20] HAVA KALİTESİNİ DEĞERLENDİRDİLER -- [15:35] AKÇAKOCA’DA İNTİHAR GİRİŞİMİ --
Röportajlar
OLİMPİK ANNELER KOOPERATİFİ BİRLİKTE HAREKET ETMENİN GÜCÜNÜ GÖSTERİYOR

8.06.2021
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
OLİMPİK ANNELER KOOPERATİFİ BİRLİKTE HAREKET ETMENİN GÜCÜNÜ GÖSTERİYOR

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, “Olimpik Anneler Kooperatifi” Başkanı Nermin Alayıldız ile röportaj yaptı.

Kendinizi tanıtır mısınız? Size neden Nermin Hoca diyorlar. Hocalık ünvanı nereden geliyor?

1983 Sakarya doğumluyum. İlk, Orta ve liseyi Sakarya’da bitirdim. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Spor Yönetimi Bölümü mezunuyum. 2010 yılından beri Düzce Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kadrosunda 3. Kademe Judo Antrenörlüğü yapıyorum. Evliyim, 1 kız, bir erkek çocuk annesiyim.

Herkes bana Nermin Hoca diyor. Çünkü sporcumun da annesinin de Nermin Hocasıyım. Yüzlerce sporcu yetiştirdim, Uluslararası maçlarda Türk Bayrağını göğsünde taşıyan birçok sporcuya Antrenörlük ile birlikte annelik yaptım. Kendi çocuklarımı da sporcularımla birlikte minderde ve yarışmalarda büyüttüm. Eşim judo Antrenörü, kızım Milli sporcu ve uluslararası madalyalara sahip, oğlum da 40 günlük olduğundan bu yana minderde ve o da judocudur.

Eşimle ikimiz, ailesini Judonun üzerine kuran bir çiftiz. Ben 05-12 yaş aralığındaki sporcularımızla anne şefkati ile çalışıp, temel eğitim programını tamamlıyorum. Eşim de 12 yaş üzeri elit sporcu olma programlarını tamamlar. Bu sayede ailedeki gibi Anne, Baba yöntemiyle yetiştirilen sporcularımız kısa sürede başarılara imza atıyor. Tabi bu durum bizleri de onurlandırıyor. Çünkü başarılı sporcular yetiştiren başarılı Antrenörler diye tanındık. Minik sporcularla çalışınca onların 2. anneleri oluyorum. Neyden korkarlar, neyi severler, sevgisini nasıl gösterirler gibi duyguları da beraber yaşıyoruz. Hatta bir süre sonra yarışmalarda aynı odada kalırsınız, üzerlerini örtersiniz, heyecanlı olanı sakinleştirmeye, panik olanı daha güçlü olduğuna ikna etmeye çalışmaya başlarsınız. Aile içinde anne olarak üstlendiğim görevleri artık sporcularım üzerinde de yaşarım. Maç bittiğinde yenince bana koşar sarılır, yenilince yine bana gelir sarılır hatasını sorar beraber teselli olur, bir diğer maça odaklanırız. Öyle zamanlar olur ki annesinden daha çok benimle vakit geçirirler. Bu sebeple tüm anneler bana güvenir. Ben de tüm annelerden aldığım güçle kendime ve sporcularıma güvenirim.

Judo annelerimizin hikayesi; Sporcularımızın kemer sınavına hazırlanması esnasında annelerimizin Japonca terimlere hakim olması, onlar gibi hırs yapması, çocuklarının zaman ayırdığı sporu sahiplenmesi ile başladı. Kelimeler ile başlanan judo macerası, annelerin mindere inmesi ile judo anneleri kuruldu. Düzce Ticaret ve Sanayi Odası (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulunun düzenlemiş olduğu, kadınlara yönelik kadın ve kooperatifçilik ile ilgili eğitimine katıldım. Bu eğitimden sonra anlatılanların bu güne kadar judo anneleri olarak, görev aldığımız birçok sosyal sorumluluk projelerini bir çatı altında toplama fikri meydana geldi. Düşüncelerimizi paylaştığımız Olimpik Anneler ile Düzce Kadın Girişimciler Kurulunun da desteğini alarak kooperatif kurulma aşamasına geldik.

Öncellikle sormak istiyorum Olimpik Anne nedir? Kooperatifinizin adı neden Olimpik Anneler?

Olimpik Anne, sabah çocuğunu yatağından kaldırıp kahvaltısını yaptıran, okula götüren, okuldan alıp antrenmanına yetiştiren, onu gururla izleyen, kazandığında ağlayan, kaybettiğinde güçlü durup yavrusunu yüreklendiren, elini hiç bırakmayan annedir. Onun içindir ki yola çıkma amacımızı düşünürsek adına en yakışacak ismin bu olduğunu düşünüyorum. Kooperatifimizin ismi neden Olimpik Anneler sorusunun cevabı ise; Kooperatifimiz kurucularının tamamı ulusal ve uluslararası müsabakalarda madalyalar kazanmış sporcuların annelerinden oluşuyor, her sporcu annesi, çocuğunu olimpiyatlarda görmek ister de onun için!

Kooperatifinizin kaç üyesi var ve hepsi de kadın mı?

63 üyesi var ve hepsi de judo sporu yapan lisanslı sporcu çocuk veya gençlerimizin anneleridir.

Olimpik Anneler Kooperatifinin kurulma amacı nedir? Nasıl birlik olundu, Kooperatif fikri nasıl ortaya çıktı?

Olimpik Anneler Kooperatifi kurulmadan önce Judocu anneler olarak 2012 yılından bu yana birlikte mindere giriyor ve çocukları ile aynı branşı yaparak, aynı ortamda çocuklarıyla birlikte antrenman yapıyorlardı. Judocu anneler olarak ilimizde birçok sosyal sorumluluk projesinde yer aldık. Bu projeler kapsamında birlikte hareket etmenin gücünü görerek bu süreci başlattık. Bir annenin gurur kaynağı ve değeri olan çocukları için yapabileceklerini birleştirerek spor yapan çocuklarımızı hem sporun içinde tutmak hem de uluslararası arenada bizleri ve ülkesini temsil edecek sporcularımıza destek olup, ne yapabiliriz onu düşündük. Bu süreçte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kadına yönelik işgücü kazanımı için vermiş olduğu destekten yola çıkarak kooperatifçiliği öğrendik. İlimizde bulunan ulusal ve uluslararası sporcularımızı anne desteği ile başarılara ulaştırmak üzere kurulduk.

 “Olimpik Anneler Kooperatifi” olarak bu binada ne yapıyorsunuz?

Bu bina içinde bir Gıda Üretim Merkezimiz var ve biz bu binada sporcu çocukların anneleri olarak Gıda Üretim işi yapıyoruz.

Düzce şehir stadı ve Kiremitocağı Gençlik Merkezimizde haftanın bazı günlerinde annelerimiz de çocukları gibi antrenman yapıyorlar. Burada, bizler için çok özel bir şeye değinmek istiyorum. Düzce Valimiz Sayın Cevdet Atay beyin öncülüğünde bu bina Komple kadın emeği merkezi oluyor. 11 kadın kooperatifinin kadın Sivil Toplum Kuruluşlarının bir arada olduğu, içinde kreşin, parkların, yemekhanelerin olduğu bir merkez yani düşünün el emeği, her şeyin olduğu bir merkez. İnşallah en kısa sürede içinde bulunduğumuz binanın tadilatı tamamlanacak ve birçok kadına kapılarını açacak.

 “Olimpik Anneler Kooperatifi” olarak spor işi ile de mi ilgileniyorsunuz? Hocalarınız kimler ve ücretlerini kim veriyor? Sporun hangi dalı ile ilgileniyorsunuz? Yaş gurupları nedir? Sporu hangi binada ve haftada kaç gün yapıyorsunuz

Hayır, biz burada spor işi yapmıyoruz. Ben ve eşim yukarıda da izah ettiğim gibi Düzce Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kadrosunda Antrenör olarak görev yapıyoruz. Ben 7-12 yaş arası çocuklar, eşim de 12-20 yaş arası gençlerle sporun judo dalında çalışma yapıyoruz. Bu çalışmalarımızı günde 4 saat uygulamalı ve teorik olarak yapıyoruz. Antrenmandan kalan sürede de burada yaklaşık 200-250 kişilik sporcu çocuklarımızın anneleri ile kurulmuş olan kooperatif bünyesinde Gıda Üretim işi yapıyoruz.

Kooperatifinizi Gıda Üretim merkezi, el emeği olarak tanıtırken mesela üretim çeşidi olarak neler yapıyorsunuz? Anneler bu binaya geldiklerinde kaç gün çalışıyorlar. Makarna veya tarhanaların kurutulmasında gerekli araç gereçler var mı?

Kooperatifimizin üretim merkezi, içinde bulunduğumuz binadır. Ürün çeşitlerimiz: Tarhana, kuskus, sebzeli çeşitleri ile kuskus, erişte, sebzeli çeşitleri ile erişte, salça çeşitleri, acıka, reçel çeşitleri, çıtır kabak, kozalak şurubu, elma, üzüm, nar sirkesi, marmelat çeşitleri, kuru yufka.

Kooperatifimizde anneler haftanın 2 günü tarhana, 2 günü erişte-kuskus, 1 gün ihtiyaç, talepler ve mevsimlerin özelliğine göre salça, reçel, acıka vb. ürünler üretiyoruz. Anneler bu binaya geldiklerinde haftanın 5 günü ve her gün yaklaşık olarak 4-5 saat olarak çalışıyorlar. Anneler hem kooperatif üyesi hem de kooperatifin ortaklarıdır. Yukarıda yazılı ürünlerin hazırlanması için gerekli alet edevat (yufka açmak için masa, kurutma fırınları ve diğer alet edevatlarımız) mevcuttur.

Ürettiğiniz bu ürünleri kime satıyorsunuz, nerelerde satılıyor, markanız var mı, müşteriniz kim?

Biz, Spor Bakanlığına şöyle bir projeyle gittik; Sporcuların Kamp Eğitim Merkezlerine, Anne eli değsin ve buralarda anne tarhanası olsun, anne eriştesi olsun, anne yemekleriyle kendilerini evde gibi hissetsinler. Spor Genel Müdürümüz de sağ olsun destekleriyle bizi çok mutlu etti. İnşallah hazırlıklarımız bittiğinde sporcularımıza Düzce’mizden anne eli ile üretilmiş ürünler yollama şansımız olacak. Bir fabrika makarnayı yaparken nereye, kime gittiğine bakmaz ama bir anne olimpiyat hazırlık merkezine gidecek makarnaya belki biraz daha fazla yumurta kırıp besin değerini çoğaltır ve sporcunun hayallerine ortak olmaya çalışır.

Ürünlerimiz: Trendyol, hepsiburada, Albikere.com’da satış yapılıyor. Aynı zamanda ilimiz Düzce’de Parkfın’da da satılıyor. Ürünlerimizi piyasadan “olimpik anneler” markası ile alabilir veya takip edebilirsiniz.

Kooperatifin ürün hammaddesi ve yapılan ürünlerin satışları resmi olarak belgeli mi? En çok tüketilen ürün hangisidir?

Kooperatifiz ile ilgili yapılan her türlü alım satım resmi ve belgelidir. Ürünlerimizin her biri ilgi görmektedir ama en çok sürümü olan ürün makarnadır yani erişte.

Halen hizmet verdiğiniz binanın adresi ve iletişim adresiniz nedir? Siz çevrede, daha çok hangi işi yapan bir kooperatif olarak tanınıyorsunuz?

Şu an hizmet verdiğimiz-üretim yaptığımız yerin adresi: Fevziçakmak Mahallesi, Eski Bolu Caddesi, Özel İdare İş Merkezi içerisinde bulunuyor. İletişim adresimiz: Telefon: 0533 276 90 81 - İnstagram;  Olimpikannelerkooperatifi - twiter;@annelerolimpik. İsmimiz, Kadın Emeği Merkezi olana kadar, Olimpik Anneler, sporcuların besinlerini anne özeniyle hazırlayan anneler olarak tanınıyoruz.

Tam olarak ne zaman kuruldunuz?

4 Mart 2020 tarihi kuruluş tarihimizdir. Kuruluş tarihimiz tam da Korona virüs salgını ve sıkıntılı bir sürece denk gelse de çabalarımızla, bu işi istememiz ile iyi bir yol kat ettik.

Bu kadar çabuk duyulup ilgi çekmenizi neye bağlıyorsunuz?

Kooperatifimizin Türkiye’de bir örneği yok. İlk defa bir kooperatif sporcu annelerinden oluşuyor ve geliri ile sporcu kadınların desteklenmesi amaçlanıyor. Bir fabrika hayal edin; Anne, çocuğunun sporcu lisansı ile başvuru yapıyor. Anne, üretime katkı yaparken başarılı olan sporcumuz Kooperatif tarafından destekleniyor. Anne, kadın gücü ile hizmet üretirken, çocuğu sporun içinde kalarak kendi özgüvenini kazanıyor, başarının hayalini kurarak daha fazla çalışıyor. Biz bu hayalleri kurarak yola çıktık ve bu hayaller bizim ne kadar doğru yolda olduğumuzu gösterdi.

Kooperatifinizin Pandemi döneminde kurulması, kurulma sürecini nasıl etkiledi,  zorluklarınız oldu mu, olduysa bu süreci nasıl atlattınız?

Tüm Dünyayı etkisi altına alan kötü bir dönemden geçiyoruz. Hala da devam eden bu süreçte Olimpik Anneler olarak bu durumu avantaja çevirdik. İlk 6 ayımızı online devam eden eğitimlere ayırdık. Evde olduğumuz süreyi değerlendirmek adına hangi eğitimler gerekliyse tabiri caiz ise tıpkı öğrenci gibi kalem, kağıt eşliğinde ders çalışarak tamamladık. Bu süreçte Düzce T.S.O ve Kadın Girişimciler Kurulu hem eğitim anlamında, hem kooperatifimizi kurulum aşamasında, hem de üretim merkezimizin teşkilinde tüm desteklerini verdi.

 

Yaptığınız iş konusunda devletin ilgili birimlerinden yeterli desteği görebiliyor musunuz?

Bu konuda Düzce Valimiz Sayın Cevdet Atay başta olmak üzere, Spor Bakan Yardımcımız Sayın Hamza Yerlikaya, Spor Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Baykan, Spor Genel Müdür Yardımcısı Sayın Ömer Altınsoy, Daire Başkanlarımız, Türkiye Judo Federasyon Başkanı Sayın Sezer Huysuz ve Düzce ilinde tüm kurum, kuruluş ve yöneticilerimizin bize olan inançları, güvenleri bizi bu yolda daha da yüreklendirdi. Gençlik Spor İl Müdürümüz Sayın İsa Yazıcı ve mesai arkadaşlarının destek sözleri, anneler ile çıkmış olduğumuz bu yolda daha güçlü ve emin adımlara ilerlememizi sağladı. Kuruluşumuzun denk geldiği zaman zaten zorlu bir süreçti. Bizleri de zorlayan zamanlar tabi ki oldu. Kurduğumuz hayaller, tıpkı judo minderinde mücadele eden çocuklarımızın her rakibini aynı görmesi gibidir. Zayıf ve güçlü rakip yoktur. Mindere çıktıklarında cesaret, güç ve akıl vardır. Bizler de çocuklarımız gibi gücümüz ve cesaretimiz ile hayallerimize sıkı sıkı tutunduk.

İleriye dönük neler düşünüyorsunuz?

Sporcu Eğitim Merkezlerimizde (Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri - TOHM) da Türkiye’nin altın çocukları olarak yetişen sporcularımıza Anne eli ile hazırlanan ürünlerimizi sunmak istiyoruz. İlimize müsabaka için gelecek olan sporcularımızın kalabileceği bir misafirhane hayalimiz var. Sporcularımız anne şefkati ile karşılanıp anne yemekleri yiyerek maçlarına hazırlanabileceği bir ortam oluşturmayı istiyoruz.

2024 Olimpiyat oyunlarına katılacak sporcularımızın annelerine sponsor olup, evladını ekran karşısında değil, evlatlarının yanında-tribünde yer almasını istiyoruz. Biz anneler olarak çocuklarımızın hayallerine dokunduk onlar da bize hayallerini açtı ve yolumuz uzun, meşakkatli ve bir o kadar da keyifli bir hal aldı. Sloganımız belli ‘Anne Elinin değdiği her şey sınırsız hayaller kurdurur yeter ki cesur olalım.’

Faaliyet yaptığınız bu bina kira mı yoksa kooperatife mi ait? Hizmet aracınız var mı?

Faaliyet yaptığımız bina devlete ait bir binadır. Bu iş merkezi içinde yan yana olan 6 dükkanın birleşmesinden oluşan üretim merkezimiz kiralıktır fakat yüksek fiyatla değil tabi. Kadınlar düşünülerek sembolik rakamlar diyebiliriz. Şu an bir hizmet aracımız yok ama inşallah en kısa süre içinde olur.

Kurmuş olduğunuz bu kooperatiften bu güne kadar kaç kadın ve çocuk istifade etti? Bunların arşivini tutuyor musunuz?

Şu ana kadar 63 anne ve 250 den fazla sporcumuz bu kooperatiften istifade etti. Kooperatifimiz çok yeni olduğu için hayallerimize ulaşamadık. Bu hızla devam edersek 1 yıl sonra ilimizdeki milli sporcularımıza maaş çıkarabilecek durumda oluruz diye düşünüyoruz.

Bize zaman ayırdınız. Halkımızı bilgilendirdiniz. Verdiğiniz bilgiler nedeniyle sizlere ve emeği geçen tüm arkadaşlarınıza teşekkür ederim. Güzel ve farklı bir röportaj oldu. Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Projemiz ve çalışmalarımız ile ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirdiğiniz için asıl ben teşekkür ederim. Öncelikle bu röportaj ile “Olimpik Anneler Kooperatifi”nin kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine,

Kooperatifimizin faaliyete geçiş süreci ve çalışmalarının sürdürülmesine katkı sağlayan, destekleriyle hizmet şevkimizi daima diri tutan başta valimiz sayın Cevdet Atay olmak üzere, Düzce Milletvekili, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir’e, Düzce İGM Başkanı Çiğdem Günal’a, İl Özel İdare Genel Sekreteri Hayri Şen’e, Düzce Gençlik ve Spor İl Müdürü İsa Yazıcı’ya, Ticaret İl Müdürü Çiğdem Acar’a, Düzce TSO Başkanı Tuncay Şahin’e ve yönetimine, TOOB Kadın Girişimcileri Kurulu Başkanı Serap Küçük’e, tüm KGK’ya, Türkiye Judo Federasyon Başkanı Sezer Huysuz’a, temizlik ve güvenlik görevlileri dâhil hizmet binamızda görev yapan tüm arkadaşlarımıza şahsım ve kooperatif üyelerim adına teşekkür eder, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

enise Inan olimpik anneler koop.

8.06.2021 - 16:04:50

Harika bir röportaj cok güzel tanitilmis bu olusum icinde olmaktan gurur duyuyorum sayin nermin hanim ,sevgili nermin hocamiza kucak dolusu saygi ve sevgilerimle basarilarimiz birlikteligimiz daim olsun

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR