Bugun...
Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[23:20] MAHSUL İKİ KATINA ÇIKTI, BAŞKAN ÖZLÜ TEBRİK ETTİ -- [23:18] ER'DEN EKMEK ZAMMINA TEPKİ -- [23:15] VALİ ATAY ESNAFLARI ZİYARET ETTİ -- [21:08] YEREL YÖNETİMLER BÖLGE TOPLANTISI BAŞLADI -- [20:15] GÜNDEME DAİR SORULARI YANITLADI -- [17:52] DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜNDE SAHAYA ÇIKTILAR -- [16:41] ÇAYBÜKÜ'NÜ TERTEMİZ YAPTILAR -- [15:19] YURT YOK, EV YOK, ÖĞRENCİLER MAĞDUR -- [14:59] TOZAN YİNE İŞ BAŞINDA! -- [14:05] AŞI KAMPANYASI AMACINA ULAŞTI --
Yaşam
ÜRETİCİLER ÇÖZÜM ÜRETMEYE ÇALIŞIYOR

Fındık sezonunun en hareketli zamanlarını yaşadığımız bu günlerde Düzce'de işçi sorunu yaşanıyor. Bu sene gelen işçi sayısının az olduğunu ve sorun yaşandığını ifade eden üreticiler çözüm arayışı içinde olduklarını söyledi.

13.09.2021
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
ÜRETİCİLER ÇÖZÜM ÜRETMEYE ÇALIŞIYOR

Düzce'nin  önemli geçim kaynaklarından birisi olan fındıkta üreticiler yeni bir sorun ile karşı karşıya kaldılar. Her sene fındık toplamak üzere özellikle doğu illerinden Düzce'ye çalışmaya gelen işçilerin bu sene sayısının az olması ve okulların açılması ile bir kısmının geri dönmek zorunda kalması fındık toplamak için bekleyen üreticileri zor durumda bıraktı.

 İl genelinde fındık toplamada ciddi bir şekilde işçi sıkıntısı yaşadıklarını söyleyen ve çözüm için harekete geçilmesi gerektiğini belirten üreticiler, son dört yıldır Doğu ve Güney Doğudan gelen fındık işçilerinin her yıl azaldığını, hal böyle olunca bölgede işçi sıkıntısı yaşanmaya başladığını dile getirdiler.  Bu durumu hem okulların erken açılmasına hem de ekonomik şartların her yıl zorlaşmasına bağlayan üreticiler,  böyle giderse gelecek fındık hasat döneminde işçi sıkıntısının hat safhada olacağını, yevmiyeleri az bulan işçilerin gelmekten vazgeçince işçi bulunmayan tarla sahiplerinin kara kara düşündüğünü ifade ettiler.

 Ayrıca işçinin az olmasının bir çok farklı nedeni olduğunu ifade eden üreticiler,  “ Erken gelen işçiler oldu ama bölgemizde fındık geç toplandığı için geri gitmek zorunda kaldılar. Bunun yanında okulların açılması da büyük bir etken oldu. Çevre illerden de işçi geliyordu ancak oralarda da havaların yağışlı geçmesi bizim buraya işçi gelmesini engelledi.” şeklinde konuştular.

Bu haberin seslendirmesi Kod8 Yazılım tarafından yapılmıştır.
Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

Rıza KARAKAYA

14.09.2021 - 18:08:22

İşçiler çalışmaya artık gönüllü değil çvuşlar işçileri onr kişilik gruplara ayırıyor her gruptan yüzyirmi TL her işçiden yüzda on aldığı için işçiler çavuşlara katılmıyor kendilerinde güvenip yola çıkmıyor böylece işçi sayısı azaldı okullara gitmekte önemli

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

ÜRETİCİLER ÇÖZÜM ÜRETMEYE ÇALIŞIYOR
ÖZLEM ÖZALKAN TOPRAĞA VERİLDİ
KIŞ GELMEDEN ÖNLEM ALINMALI DEMİŞTİK!
DÜZCE'DE EV SAHİPLERİNİN EMLAKÇI OYUNU!
Tanju Acar kızını evlendirdi
HER CUMA İLGİ DAHA DA ARTIYOR
17.09.2021 - 16:33
HER CUMA İLGİ DAHA DA ARTIYOR
GENİŞ KİTLELERE ULAŞMAYI HEDEFLİYORLAR