ER: ÜRETİCİ HÜKÜMETTEN ÇÖZÜM BEKLİYOR

İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, uygulanan yanlış politikalardan etkilenen fındık üreticilerinin bu yılda 24 TL ve altına düşen fiyatlar karşısında mağdur olduğunu ve hükümetten bir çözüm beklediğini belirtti.

ER: ÜRETİCİ HÜKÜMETTEN ÇÖZÜM BEKLİYOR
12.10.2021 - 19:22
Güncelleme 15.10.2021 - 15:36
Haber Merkezi
297
0

İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, fındık üreticisinin tüm maliyetleri artarken, bu yıl geçen senenin altında bir fiyata fındığını satmak zorunda kaldığını söyledi.

Hükümetin henüz ulusal bir politika geliştiremediğini söyleyen Er, "Uygulanan yanlış politikalardan etkilenen fındık üreticileri bu yılda 24 TL ve altına düşen fiyatlar karşısında mağdur olmuştur. Bu sezon fındık üreticileri, geçen yılki fiyatların altında fındık satmaya başlamıştır. Geçen yıl 25-26 TL’ye fındık sattıklarını belirten üreticiler bu yıl aynı fındığı 24 TL’den zor satar hale gelmiştir. Üreticinin maliyetleri bu yıl geçmiş yıllara oranla çok daha fazla artmıştır. Bu durum mutlaka hükümet tarafından dikkate alınmalıdır” dedi.

TMO’nun acilen devreye girmesi gerektiğini belirten Er, fındık alım noktalarının sayısının da artırılması, TMO'nun gerekiyorsa yeni fındık alım noktaları belirlemesi gerektiğini belirtti.

TMO’nun ürün tesliminde işi yokuşa sürmesinin üreticiyi mağdur ettiğini belirten Er, “ TMO ürün tesliminde işi yokuşa sürmekten vazgeçmelidir. Alım şartlarını yumuşatmalı, randevu sistemini ve ödeme tarihini daha belirgin ve öngörülebilir hale getirmelidir, işi tesadüflere bırakmamalıdır. TMO’nun işi yokuşa sürmesi, üreticinin fındığını tüccara daha ucuza satmasına neden olmaktadır.   Mutlaka bunun önüne geçilmelidir. Bunun dışında, yaşlı fındık ağaçları ve ekonomik ömrünü tamamlamış bahçeler bugüne kadar yenilenememiştir. Bu konuda üretici gerekli destekleri alamamıştır. Fındık rekolte belirlemesi konusunda hemen hemen her yıl sorun yaşanmaktadır.  Sektör temsilcilerinden uzak belirlenen rekolte konusunda her yıl tartışma yaşanmaktadır” dedi.


Editör: H. İşcan

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen Medya Reklam Bilişim (www.duzceninsesi.com.tr) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.