İLÇENİN TURİZM POTANSİYELİ ARAŞTIRILDI

Düzce İl genel Meclisi Gençlik Spor ve Turizm Komisyonu, Cumayeri'nin turizm potansiyeli ve yapılan çalışmaları inceledi. Yapılan inceleme sonunda hazırlanan raporda, doğal güzellikleri ve alternatif doğa sporlarına uygunluğu ile de dikkat çeken ilçede, doğal, kültürel ve mimari özellikleri, toprak verimliliği, su kaynaklarının zenginliği sebebiyle ekolojik köy projelerine uygun hale getirilebileceği önerisi yer aldı.

İLÇENİN TURİZM POTANSİYELİ ARAŞTIRILDI
23.10.2021 - 20:17
Haber Merkezi

Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu'nun yaptığı başarılı çalışmlarla yeni bir vizyon ve çehre kazandırdığı Cumayeri'nin gizli kalmış özellikleri gün yüzüne çıkartılacak. İI Genel Meclisinin 2021 yılı Ekim ayı olağan toplantısı 3. birleşimindeki gündem maddelerinden biri,  Cumayeri'nde  turizm alanında yapılan çalışmalar hakkında araştırma ve inceleme yapılarak meclise bilgi verilmesi talebiydi.

Gençlik Spor ve Turizm Komisyonunun yaptığı araştırma ve inceleme neticesinde hazırlanan rapor toplantıda okunarak meclisin onayına sunuldu.

Raporda;

 "Düzce'nin kuzeybatısında yer alan Cumayeri, şehir merkezine 21 km mesafededir. Cumayeri-Dokuzdeğirmen Köyü, yanından geçen Büyük Melen Nehri ile tanınmakla birlikte. doğal güzellikleri ve alternatif doğa sporlarına uygunluğu ile de dikkat çekmektedir. ilçe merkezine 3 km mesafede bulunan Dokuzdeğirmen Köyü. içinden geçen Melen Çayı üzerine kurulmuş 9 adet su d eğirmeninden dolayı bu isimle anılmaktadır. Yılın her döneminde profesyonel rafting ve kano ve İlçe sınırlarında bulunan Büyük Melen Nehri raftinge elverişli 13 km'lik parkuru ile Türkiye'nin 3. büyük rafting sporlarının yapıldığı bölgedir.

Bölgede yapımı devam eden Melen Barajı projesi rafting sporlarını olumsuz etkileyeceğinden alternatif yapay parkurların hazırlanması bölge turizminin geleceği açısından oldukça önemli olduğu, Harmankaya Şelalesi; Dokuzdeğirmen Köyü rafting alanına 5 km mesafede bulunan Harmankaya Şelalesi kendi görkemli görüntüsünün yanında 700 metrelik orta zorluktaki yürüyüş parkuru ile de bölgenin saklı cenneti konumundadır. Bölge rafting sonrasında doğa yürüyüşü ve foto safari için ilgi çekilebilecek bir yer olacağı öngörülmektedir.

 Tabiat Varlıkları; Dokuzdeğirmen Köyünde tabiat varlıklarına kayıtlı 600 yaşında 20 m boyunda, 3,6 m çapında ve 11 m çevre genişliğinde asırlık Çınar ağacı bulunmaktadır.

 Eko Köy Pazarı;Ekolojik tarımla, geleneksel köy üretimini buluşturarak üretilen yöresel ürünlerin satışa sunulacağı eko köy pazarının kurularak, tüketicinin ürünün kaynağına ulaşması noktasında kolaylık sağlanmasının uygun olacağı,

 Ekolojik Köyler; Cumayeri İlçesinin, doğal, kültürel ve mimari özellikleri, toprak verimliliği, su kaynaklarının zenginliği ve köy yerleşimlerinde toprağı işleyen nüfus potansiyelinin mevcut olması sebebiyle ekolojik köy projelerine uygun hale getirilmesinin uygun olacağı, Cumayeri Avlayan Keltepe piknik ve mesire alanı peyzaj Projesi kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığından 50.000 TL ödenek aktarıldığı komisyonumuzca tespit edilmiştir." ifadelerine yer verildi.


Editör: H. İşcan

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen Medya Reklam Bilişim (www.duzceninsesi.com.tr) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar