TİCARET AHLAKINI KORUYOR

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar Ahi’lik Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. Rektörün mesajı şu şekilde:

TİCARET AHLAKINI KORUYOR
18.09.2020 - 11:32

“Ticaret ahlakını koruyan, sevgiyi, dürüstlüğü, hoşgörüyü, dayanışma ve yardımlaşmayı ön plana çıkartan Ahilik; iyi insan niteliklerini esas alarak Anadolu’da yaşayan ve ticaretle uğraşan Müslüman esnafın mesleki ahlaklarını korumuş ve geliştirmiştir.

Ahilik; dürüstlük, güvenilirlik, çalışkanlık, fedakarlık gibi ahlaki erdemler ile iş tutma, zanaat-meslek sahibi olma ve üretkenlik gibi maddi pratiklere dayalı niteliklere sahiptir. Ahi Evran tarafından sistematik yapısına kavuşturularak bir esnaf dayanışma teşkilâtı haline getirilen bu sistem; Anadolu’nun köylerine kadar yayılmış, bu toprakların kısa bir zaman içerisinde Türkleşip İslamlaşmasında da kilit rol oynamıştır.

Düzce Üniversitesi olarak; Ahilik Haftası’nın birlik ve beraberliğimizi pekiştirmesini diliyor, esnaflarımızın, sanatkarlarımızın ve tüm vatandaşlarımızın Ahilik Haftası’nı kutluyoruz.”

    

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen Medya Reklam Bilişim (www.duzceninsesi.com.tr) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar