BU İLACA İZİN VERİN!

SMA hastası 11 aylık bebeğinin ilacının Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanması ya da ithal edilmesini isteyen baba Fikri Tezcan yetkililerden çare bekliyor. Düzceli genç iş insanı Fikri Tezcan, yaşadığı sıkıntıları sosyal medyadan paylaştı.

BU İLACA İZİN VERİN!
22.09.2020 - 11:44

Bir yaşındaki oğlu SMA TİP 1 hastalığına yakalanan genç iş insanı Fikri Tezcan, oğlunun tedavisi için gerekli olan GEN ilacının İthalatına izin verilmesini istiyor.  Bugüne kadar Düzce’de her kapıyı çalan ve oğlunun yaşaması için bir baba olarak elinden geleni yapan Fikri Tezcan, son çare olarak sosyal medya hesabından  yaşadıklarını paylaşarak Cumhurbaşkanı’ndan destek istedi.

Tezcan yaşadığı süreci şu cümlelerle anlattı; “Herkese Merhaba. Artık gücüm kalmadığı için, son 11 ayda neler yaşadığımı Siz Kıymetli Dost-akraba ve arkadaşlarımla paylaşmak istiyorum. 30 ağustos 2019 tarihinde evladım Muhammed Yiğit Tezcan dünyaya geldi. Henüz mutluluğunu yaşayamadan SMA TİP 1 tanısıyla Dünyamız yıkıldı. Herkesin de bildiği gibi dünyada birinci sırada bebek ölümlerinin gerçekleştiği bir hastalık. Hızlı bir şekilde ülkemizdeki mevcut tedaviye başladık. ALLAH’ ımıza Hamd olsun bugünlere kadar ulaştık Ama bu süreçte tanıştığımız ailelerden yaklaşık 10 tane bebeğimiz maalesef MELEK oldular. Yani anlatmak istediğim ülkemizdeki tedavi yeterli kalmıyor Bebekler maalesef ölmeye devam ediyor. Oysa ki şu an FDA ve EMA nın onayladığı GEN ilacı alan bebeklerde ölüm oranı SIFIR. Başta Amerika-Avrupa olmak üzere yaklaşık 35 ülkede onaylanan İthalatına izin verilen Kimi Ülkelerin Sosyal güvenlik kurumları, kimi ülkelerin Özel sigorta sistemleri, kimi Ülkelerde de bağış sistemiyle 35 ülkenin bebeklerinde ölüm oranı sıfır ve aileler mutlu. Ama ne yazık ki 11 aydır gitmediğim başta yereldeki kapılar olmak üzere Ankara’da hangi kapıya gittiysem en azından ithal edilmesine dahi izin alamadım. Çünkü Amerika’ya gitmenin bedeli çok ağır. Sadece ilaç ve hastane yaklaşık 2,5 milyon DOLAR. Bununla beraber 3 ay Amerika’da yaşamak için yine dolara ihtiyaç var. Oysa ülkemizde Gen ilacına onay verilse Sadece İLAÇ ücreti ödeyeceğiz ve belki de o masraflara Ülkemizde 3-4 tane bebeğimiz kavuşabilecek. Bu işin bir de maddi boyutu var. Amerika’da kaldığımız süre boyunca ülkemizde işimizden olacağız. Bakmakla yükümlü olduğumuz yaşlı anamız babamız perişan olacak ve daha bir çok etken. Sayın CUMHURBAŞKANIM sizin merhametinize ve vicdanınıza inanıyor ve bebekleri ne kadar çok sevdiğinizi bilen bir BABA olarak yalvarıyorum. ZOLGENSMA adlı Gen ilacının mümkünse SGK tarafından, değil ise en azından ülkemize girişine ve kampanyalara izin verin lütfen” ( Düzce Ahali Gazetesi)

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen Medya Reklam Bilişim (www.duzceninsesi.com.tr) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar