HACIAHMETLER KÖYÜ “KORKU VE ENDİŞE” İÇİNDE…

Düzce Merkeze bağlı Hacı Ahmetler Köyü’nün “sanayi bölgesi genişleme alanı içine alınacağının” duyulması köyde korku ve endişeye yol açtı. Köy halkının çoğunluğu sanayiye katılmaya sıcak bakmazken; toplanan imzalar yetkili birimlere ulaştırıldı.

HACIAHMETLER KÖYÜ “KORKU VE ENDİŞE” İÇİNDE…
24.09.2021 - 09:58

Topladıkları imzalı dilekçeyi Cumhurbaşkanlığı makamı, Ak Parti İl Başkanlığı Valilik ve Düzce TSO başkanlığı başta olmak üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ulaştıran köylüler yetkililerden gelecek “ferahlatıcı ve rahatlatıcı haberi” beklemeye başladı.

Düzce 1.Organize Sanayi Bölgesi (OSB)‘nin  güney sınırına komşu 75 haneli Hacı Ahmetler Köyü halkı yıllardır tarımla geçimlerini sürdürdüklerini belirtirken “Bize sorulmadan bize danışılmadan alınan kararları reddediyoruz” diyerek “toprak bizim her şeyimiz, toprak bizim hayat tarzımız, o yüzden bizler topraklarımızın sanayi alanı içine alınmasını istemiyoruz” şeklinde konuştular.

KÖYLÜLER TARLADAN ÇIKMIYOR

Konuyla ilgili gelişmeleri yerinde görmek için gittiğimiz Düzce’nin Hacı Ahmetler Köyü’nde Organize Sanayi Bölgesi’ne yakın mesafede bulunan tarlalarda bazı köylülerin mısır ve bakla hasadı yaptıklarına: bazı çiftçilerin de yeni sezon ürünü için traktörle tarlada çalıştıklarını şahit olduk.

Tarlada traktörle çalışır halde bulduğumuz çiftçi Saim Dursun “bu toprağa ne ekersen oluyor” dedi:

YAŞLISI DA GENCİ DE TOPRAKLARINI VERMEK İSTEMİYOR

Düzce merkeze 6 Km. uzaklıkta çiftçilik ve hayvancılıkla geçimini sağlayan köylülerin yoğunlukta olduğu Hacı Ahmetler Köyü halkı, tarla bağ ve bahçelerine o kadar bağlılar ki adeta “toprağa aşık insanlar ordusu” konumunda sabah günün ışımasıyla birlikte tarlada çalışmaya başlayan, tüm günlerini tarlada geçiren çalışkan ve fedakar çiftçiler oldukları biliniyor. Ayşe Üner'in (70), ilerlemiş yaşına rağmen sarfettiği sözler çevre ve ziraat  mühendislerini aratmayacak cinsten:

“Bu toprak bizim hayatımız, buralardan elde ettiğimiz ürünleri satarak evlatlarımızın geçimini bugüne kadar, onları okuttuk” diye başladığı sözlerini “Oğlum, bu toprakları bizden almak istiyorlar ama biz verme taraftarı değiliz. Bu topraklar bu tarlalar bizim her şeyimiz. Buraya ne ekersen oluyor. Bunlar bizim canımız varlığımız”

GENÇLER “TOPRAKLARIMIZ BİRİNCİ SINIF TARIM ARAZİSİDİR”

Köylerindeki arazilerin birçoğunun otobana dolgu malzemesi amacıyla istimlak edilip yok edildiğini kaydeden köylüler “O yıllarda bize sorulmadan verimli arazilerimizin birçoğunun dolgu malzemesi olarak kullanıldı. Geride kalan bu verimli arazilerimizi sanayi için heba etmek taraftarı değiliz” dediler.

Köy halkından Fatih Bedir “Bizi yok sayarak bu topraklarımızı sanayi alanı içine alınmak istenmesine sıcak bakmıyoruz. Bu topraklar bize atalarımızdan kaldı. Bizler de toprakları işleyerek hayatımızı idame ediyoruz, ekip biçiyoruz. Arazilerimiz birinci sınıf tarım arazisidir. Biz gençler olarak atalarımızdan arta kalan bu verimli arazilerimizi sonuna kadar korumak ve kollamak istiyoruz” dedi

KÖYHALKININ %95’İ “TOPRAKLARININ SANAYİ ALANI OLMASINA KARŞI”

Öte yandan tarihi geçmişi 300 yıla dayanan Hacı Ahmetler Köyü halkı topraklarının kesinlikle birinci sınıf tarım arazisi olduğunu belirtirlerken; konuyla ilgili imzalı dilekçeleri yetkili organlara ulaştırdıklarını söylediler.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Oxijen Medya Reklam Bilişim (www.duzceninsesi.com.tr) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (6)

 • Mehmet
  Mehmet
  26.09.2021 08:02

  Son ağaç kesildiğinde, Son nehir kuruduğunda, Son balık avlandığında, İşte o zaman paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacaksınız.”

 • Cesur
  Cesur
  26.09.2021 02:46

  Milet ne yapsin parayi tarlaya ekip taze mahsul almak varken merketre niye bilmedi seylwri yesinlwr toprak satilmaz toprak demek onlarin hayati demek senin gibi parAyla yasanlar bundan anlamazlar

 • Onder
  Onder
  25.09.2021 16:49

  Suan donumu 20binlira olan yerleriniz sanayi arazisi olunca 200bine cikicak daha ne istiosunuz... gidin baska yerden arazi alip tariminizi yapin icinede villa dik8n sizden iyisi yok daha ne istionuz

 • AYDIN
  AYDIN
  25.09.2021 16:43

  Tarım arazisine sanayi yapmak ne demek, başka arazimi yok, ilçelerde kayalık yerler var oralara yapsınlar

 • telat memiş
  telat memiş
  25.09.2021 15:17

  Vermesenizde alırlar

 • Öz hakiki akapeli
  Öz hakiki akapeli
  25.09.2021 09:26

  Olsun yeriniz para edicek para ile markete gidip istediğin ürünü alacaksın bu yaştan sonra tarlada amelelik yapmanın luzumu yok

Resmi İlanlar